وزیر امور خارجه جدید ترکیه کیست؟

۰۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۹ کد : ۱۹۳۷۶۵۷ سرخط اخبار

«مولود چاوش اوغلو» از موسسان حزب عدالت و توسعه، در رشته های اقتصادی و اجتماعی تحصیل کرده و از دیپلماتهای مجرب و مهم ترکیه در سالیان اخیر بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از «کردپرس»، « احمد داوود اوغلو» نخست وزیر جدید ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، کرسی خود در پست وزارت امور خارجه را به «مولود چاوش اوغلو» سپرد.

چاوش اوغلو در سال 1968 در آلانیای آنتالیا به دنیا آمد. وی در ترکیه، آمریکا و انگلستان در رشته های اقتصادی و اجتماعی تحصیل کرده و از دیپلماتهای مجرب و مهم ترکیه در سالیان اخیر بوده است. چاوش اوغلو از اعضای موسس حزب عدالت و توسعه است و تاکنون دو بار به نمایندگی مردم آنتالیا به مجلس ملی ترکیه راه یافته است. او مدت ها به عنوان فعال اقتصادی و کارآفرین فعالیت کرده و در حزب عدالت و توسعه نیز در حوزه های دیپلماتیک مربوط به اتحادیه ی اروپا سوابق درخشانی داشته است.

وی در کابینه آخر اردوغان، به عنوان مذاکره کننده ارشد و وزیر امور اتحادیه اروپا فعالیت کرد.

این دیپلمات ترکیه ای بر زبان های انگلیسی، آلمانی و ژاپنی تسلط دارد. وی متاهل و دارای یک فرزند است.

روزنامه نگاران نزدیک به چاوش اوغلو او را به عنوان فردی فعال می شناسند که علاوه بر دیپلماسی و اقتصاد، در رشته های ورزشی گلف و تنیس نیز، ورزشکار و کارشناس توانمندی است.

تحلیلگران سیاسی ترکیه بر این باورند که داوود اوغلو با این انتخاب نشان داده که سعی می کند سیاست خارجی ترکیه در حوزه خاورمیانه را شخصا مدیریت کند و به همین خاطر وزارت خارجه را به دیپلماتی سپرده که آشنایی چندانی با مسائل خاورمیانه ندارد اما از دیپلمات های نخبه حوزه اروپا و آمریکا است.

کلید واژه ها: چاوش حزب عدالت و توسعه عدالت و توسعه


نظر شما :