روحانی: درباره موشک‌ها مذاکره نخواهیم کرد

۰۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۲۰:۵۵ کد : ۱۹۳۷۷۱۷ سرخط اخبار

رئیس جمهور گفت: اگر کشورهای ۱+۵ در چارچوب مقررات بین المللی و به دنبال ایجاد اعتماد و شفافیت بیشتر بخواهند مذاکره را ادامه دهند، ما نیز با کمال حسن نیت این مذاکرات را که به نفع طرفین است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور روز یکشنبه در دیدار وزیر امور خارجه فنلاند با بیان اینکه دولت ایران تلاش کرده تا با کشورهای 1+5 مذاکره جدی، عمیق و سازنده ای داشته باشد، گفت: امروز نیز ما آماده هستیم تا مذاکرات را برای دستیابی به توافق نهایی ادامه دهیم و اگر هدف 1+5 در مذاکرات فشار بر ایران به منظور جلوگیری از رشد علمی و فناوری نباشد، می توان راه را برای توافق باز نگه داشت.
*ایران به هیچ وجه در خصوص توافق دفاعی اش و از جمله موشک ها مذاکره نخواهد کرد
 
وی تصریح کرد: ایران هیچ گونه تبعیضی را بر خلاف مقررات بین المللی نخواهد پذیرفت و خواهان برخورداری بی کم و کاست از حقوق خود همانند سایر اعضای آژانس بین المللی انرژی هسته ای است.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به موفقیت های به دست آمده در مذاکرات ژنو که یکبار منجر به امضای تفاهم مشترک کوتاه مدت و بار دیگر منجر به تمدید این تفاهم نامه شد، گفت: خط قرمز ما ایجاد مانع بر سر تحقیقات و توسعه علمی در زمینه هسته ای است و ایران به هیچ وجه در خصوص توان دفاعی اش و از جمله موشک های دفاعی، مذاکره نخواهد کرد.

روحانی اظهار داشت: باخت – باخت نتیجه تحریم ها تا به امروز بوده است و امیدواریم فنلاند به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، فعالیت و تلاش خود را برای پایان این روند و دستیابی به توافق نهایی و عادلانه انجام دهد.

** ایران هم به طور مرتب تحریم ها را دور خواهد زد

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه تحریم های یکجانبه خلاف مقررات بین المللی و به ضرر اتحادیه اروپا و ایران است، دور زدن تحریم های ناعادلانه از سوی کشورها را امری مطلوب توصیف کرد و گفت: ایران هم به طور مرتب تحریم ها را دور خواهد زد.

روحانی با بیان اینکه دوران فشار به کشورها از طریق تحریم گذشته است، ادامه داد: کشور ما از ابتدا آماده مذاکره بود، پای میز مذاکره آمد و به تفاهمات خوبی هم با کشورهای اروپایی دست یافت اما ناگاه مساله تحریم ها دوباره از سوی آمریکا مطرح شد که کار درستی نبود.

رییس جمهوری افزود: ملت های منطقه از اتحادیه هایی که استقلال خود را حفظ کنند و در برابر فشار قدرت های بزرگی مانند آمریکا بایستند، استقبال خواهند کرد.

روحانی در بخش دیگری از این دیدار از بروز ناامنی ها به اشکال مختلف در منطقه و اروپا ابراز نگرانی کرد و با تأکید بر اینکه حل و فصل معضلات و اختلافات میان کشورها باید از طریق غیرنظامی حل و فصل شود، گفت: اختلافاتی میان کشورها و گروه ها در داخل مرزهای یک کشور بیشترین آسیب را به بی گناهان وارد می کند به طوری که دنیا شاهد بود که چگونه منازعه ای در اروپا جان ده ها انسان بی گناه را در پرواز هواپیمای خطوط مالزی گرفت.

** وقتی تروریست ها در سوریه به کشتار مردم می پرداختند، مورد حمایت برخی کشورها بودند

رییس شورای عالی امنیت ملی، خشونت و تروریسم را معضل دیگر منطقه و جهان ارزیابی کرد و با انتقاد از سیاست های دو گانه برخی کشورهای اروپایی، گفت: هنگامی که گروه های تروریستی در سوریه به کشتار مردم می پرداختند، مورد حمایت برخی کشورها قرار گرفتند، اما امروز به خاطر منافع خود مواضع متفاوتی می گیرند.

روحانی تأکید کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران تروریسم در هر منطقه و هر کجا که باشد تروریسم است زیرا از نظر ما جان انسان های بی گناه اهمیت دارد. به همین دلیل ما آماده همکاری با فنلاند و اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم و کمک به انسان هایی هستیم که در پی جنگ های خانمان سوز آواره شده اند.

رییس جمهوری روابط تهران – هلسینکی را در سال های گذشته مثبت ارزیابی کرد و با تأکید بر اینکه دو کشور باید مناسبات خود را در عرصه های بین المللی و منطقه ای و نیز همکاری های اقتصادی – علمی – فرهنگی و محیط زیست افزایش دهند، اظهار امیدواری کرد که این سفر فرصتی برای ارتقاء بیش از پیش تعاملات دو جانبه فراهم آورد.

«ارکی تیومیویا » وزیر امور خارجه فنلاند با تأکید بر اینکه در آستانه فصل جدیدی در روابط دو کشور و همکاری های اتحادیه اروپا با ایران هستیم، گفت: ما از پیشرفت های انجام شده در مذاکرات هسته ای با ایران خرسندیم و تمام حمایت خود را از مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی در مدت زمان مقرر شده انجام خواهیم داد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در مذاکره به دنبال هدف برد – برد است، گفت: اگر کشورهای 1+5 در چارچوب مقررات بین المللی و به دنبال ایجاد اعتماد و شفافیت بیشتر بخواهند مذاکره را ادامه دهند، ما نیز با کمال حسن نیت این مذاکرات را که به نفع طرفین است، پیش خواهیم برد.

وی گفت: عادی سازی روابط میان اتحادیه اروپا و ایران در مقطع کنونی که دنیا با مسایل جدی و بغرنجی مواجه است، ضروری است. ما کاملاً با شما موافقیم که نتیجه نهایی مذاکرات باید بازی برد – برد برای طرفین باشد.

وزیر امور خارجه فنلاند با اشاره به وجود 4 نیروگاه هسته ای در کشورش و ساخت پنجمین نیروگاه هسته ای، گفت: کشوری که خود در حال بهره برداری از تأسیسات هسته ای است نمی تواند مانعی برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای توسط کشورهای دیگر ایجاد کند.

ارکی تیومیویا با ابراز نگرانی از گسترش خشونت و کشتار در عراق، فعالیت گروه داعش را تهدیدی برای امنیت و ثبات جهانی توصیف کرد و خواستار تدوین ساز و کاری چند جانبه برای حل این مشکلات شد.

وزیر امور خارجه فنلاند با اشاره به اینکه کشورش از مخالفان ارسال سلاح برای کسانی که در سوریه علیه دولت می جنگیدند، بوده است، گفت: در همین حال ما با شرکای اروپایی به این نتیجه رسیده ایم که برای مبارزان علیه داعش در عراق تجهیزات و ادوات نظامی ارسال کنیم، زیرا این امر ثبات را در این کشور تقویت می کند.

وی با بیان اینکه تجار و شرکت های خصوصی فنلاندی در انتظار حل و فصل موانع قانونی تجارت با ایران هستند، گفت: ما علاوه بر تجارت مایلیم همکاری های خود را در حوزه فرهنگی و تبادل نهادهای مردم نهاد و نیز محیط زیست افزایش دهیم.

کلید واژه ها: فنلاند اتحادیه اروپا


نظر شما :