چپ‌ها پیروز انتخابات پارلمانی سوئد

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۱ کد : ۱۹۳۸۳۱۳ سرخط اخبار

نتایج انتخابات پارلمانی سوئد نشان می دهد که اپوزیسیون چپ میانه موسوم به ائتلاف "قرمز- سبز" به رهبری حزب سوسیال دموکرات موفق شد ائتلاف حاکم راست میانه را در این انتخابات شکست دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، حزب سوسیال دموکرات سوئد که به خاطر ایجاد رفاه اجتماعی مناسب با مدل "اروپای شمالی" معروف است، با کسب 31 درصد آرای انتخابات پارلمانی روز یکشنبه به بزرگترین پیروز این رقابت تبدیل شده است.

ائتلاف حزب سبز و چپ موسوم به ائتلاف "قرمز- سبز" موفق شدند هر دو 5 / 43 درصد آرا را کسب کنند اما ائتلاف حاکم راست میانه تنها موفق شد 5 / 39 درصد آرا را به دست آورد.

همچنین حزب راست افراطی ضد مهاجرت موسوم به دموکرات های سوئد نیز موفق شد در یک اقدام بی سابقه 13 درصد آرا را کسب کند و در مقام سوم قرار گیرد.

به نظر می رسد که ائتلاف قرمز- سبز نتواند اکثریت را در پارلمان تشکیل دهد و باید با حزب های کوچک در داخل حزب حاکم در تشکیل دولت جدید ائتلاف تشکیل دهد.

عملکرد ضعیف ائتلاف حاکم همچنین باعث شده تا "فردریک رینفلدت "به عنوان نخست وزیر و رهبر حزب میانه رو استعفای خود را اعلام کند.

استفان لوف ون، رهبر حزب سوسیال دموکرات و رهبری ائتلاف قرمز- سبز که آماده برعهده گرفتن زمام دولت جدید سوئد است، پس از اعلام نتایج گفت: امروز سوئد تصمیم گرفته که به تغییر نیاز دارد. تمامی احزاب هم اکنون یک مسئولیت دارند. من با تمامی این احزاب صحبت خواهم کرد.

البته وی اعلام کرده که تمایلی برای همکاری با حزب راست افراطی موسوم به دموکراتهای سوئد ندارد.

حدود 7 میلیون سوئدی برای انتخاب 349 عضو پارلمان روز یکشنبه پای صندوق های رای رفتند. نتایج نهایی این انتخابات روز شنبه هفته آتی اعلام می شود و پارلمان جدید 29 سپتامبر نشستی را برگزار می کند.

کلید واژه ها: سوئد


نظر شما :