نگرانی 31 سناتور از پیشنهاد واشنگتن به تهران

۳۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۱ کد : ۱۹۳۸۶۱۰ سرخط اخبار

جمعی از سناتورهای آمریکایی در نامه ای به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نگرانی خود را از پیشنهاد جدید دولت اوباما به ایران در مذاکرات ایران و 1+5 اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری ای بی سی، گروهی از سناتورهای جمهوری خواه از دولت اوباما درخواست کردند که توضیح بیشتری درباره پیشنهاد جدید مقامات آمریکایی که در مذاکرات هسته ای به ایران ارائه کرده اند بیان کنند.

این سناتورها نگران هستند که این پیشنهاد باعث شود که ایران به راحتی بتواند به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای دست یابد.

این پیشنهاد به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جلسات خصوصی با حضور کارشناسان آمریکایی در این هفته در نیویورک ارائه شد که بر اساس آن، ایران به جای برچیدن و کنار گذاشتن کامل برنامه غنی سازی خود تنها به قطع اتصال سانتریفیوژهای مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم اقدام کند.

این پیشنهاد می تواند به عنوان بخشی از توافق هسته ای که میان ایران و 1+5 قرار است امضا شود، باشد.

این پیشنهاد می تواند به ایران این اجازه را دهد که اظهارات این کشور مبنی بر اینکه سانتریفیوژهای خود را از بین نخواهد برد را حفظ کند و در عین حال مقامات ایرانی می توانند در برابر عموم مردم اعلام کنند که آنها هرگز سانتریفیوژهای خود را کنار نگذاشته اند، اما 31 سناتور آمریکایی نسبت به این پیشنهاد مشکوک هستند و در نامه ای به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کردند که آنها نگران هستند .

در این نامه امضا شده مارک استون کیرک یکی از سناتورهای طرفدار تحریم ایران، پرسیده است که آیا دولت قطع اتصال میان سانتریفیوژها را به کنار گذاشتن کامل آنها ترجیح می دهد؟

یک مقام آمریکایی درباره این پیشنهاد می گوید: زمان بسیاری می برد که بتوان یک آبشار راه اندازی کرد و اتصال لوله ها به سانتریفیوژها به یکدیگر یک روند پرزحمت و زمان بر است.

کارشناسان اعلام می کنند که ایده قطع اتصال میان سانتریفیوژها به شکل های مختلف در مذاکرات غرب با ایران در بیش از یک دهه گذشته وجود داشته است.

اولی هاینونن و دیوید آلبرایت از کارشناسان هسته ای اعلام کرده اند که اتصال دوباره سانتریفیوژ می تواند زمان بر باشد اما این مساله بستگی دارد به اینکه چگونه این سانتریفیوژها به هم متصل شوند و آیا تجهیزات مرتبط با آن نیز قطع شده و به انبار منتقل شده اند یا نه؟ قطع ساده اتصال می تواند در طول چند روز دوباره متصل شود اما روندهای دیگر ممکن است ماه ها طول بکشد.

به گزارش ایسنا، دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 از 19 سپتامبر آغاز شده و انتظار می رود تا 26 سپتامبر ادامه یابد.


نظر شما :