انگلیس بدهی‌های جنگ جهانی اول را می‌پردازد

۱۳ آذر ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۴ کد : ۱۹۴۱۵۶۲ سرخط اخبار

دولت انگلیس روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور بعد از گذشت بیش از یکصد سال، بدهی های مربوط به دوران جنگ جهانی اول را پرداخت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا ، 'جورج اوزبورن' وزیر دارایی ( خزانه داری ) انگلیس مدعی شده پرداخت این بدهی ها که بالغ بر یک میلیارد و 900 میلیون پوند ( دو میلیارد و 400 میلیون یورو) می باشد، نشانه اعتبار بودجه ای این کشور و خبر خوبی برای مالیات دهندگان انگلیسی است.

رقم اعلام شده از سوی اوزبورن، بابت پرداخت بدهی های جنگ جهانی اول انگلیس که برای اولین بار در طی 67 سال گذشته صورت می گیرد، بیش از رقم 218 میلیون پوندی است که دولت این کشور در ماه اکتبر گذشته بابت این مساله اعلام کرده بود .

براساس آمارهای رسمی منتشر شده ، بیش از 120هزار نفر اوراق قرضه مربوط به دوران جنگ جهانی اول را در اختیار دارند و قرار است با آنان به منظور پرداخت طلب شان تماس گرفته شود.

به موجب همین آمارها ، انگلیس از سال 1917 میلادی، در حدود پنج میلیارد و 500 میلیون پوند بابت وام هایی که به جنگ جهانی اول باز می گردد، پرداخت کرده است .

گفته می شود دولت انگلیس درهمین حال از نرخ های بسیار پایین بهره 3.5 درصد و 5 درصد، برای بازپرداخت بهره بدهی خود استفاده کرده است .

دولت انگلیس همچنین گفته است در نظر دارد سایر تعهدات مالی خود که از گذشته باقی مانده اند از جمله بدهی هایی که ریشه های آن به قرن هیجدهم باز می گردد، را باز پرداخت کند.

یکی از این بدهی ها مربوط به سهام هایی است که 'ویلیام گولدستون' نخست وزیر وقت انگلیس در سال 1853 میلادی به منظور تقویت ذخایر مالی کمپانی 'دریای جنوبی' که در سال 1711 میلادی تاسیس شده بود، منتشر کرده است.

کمپانی دریای جنوبی ضمن سقوط درجریان بحران مالی سال 1720 میلادی که به عنوان 'حباب دریای جنوبی' مشهور می باشد، بدهی های سنگینی را از خودش بر جای گذاشته بود.

به گفته تحلیل گران اقتصادی، براساس برآوردهای صورت گرفته وجود بهره بانکی بسیار پایین سبب شده است که وزارت دارایی انگلیس در پرداخت بهره بدهی هایش صرفه جویی قابل توجهی را صورت دهد.

کلید واژه ها: جنگ جهانیجنگ جهانی اول


نظر شما :