ظریف: مواضع ایران و ترکیه نزدیکتر می شود

۲۶ آذر ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۶ کد : ۱۹۴۲۰۱۳ سرخط اخبار

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه سفر وزیر امور خارجه ترکیه به ایران را سرآغاز روابط گسترده میان تهران - آنکارا دانست و گفت: ایران و ترکیه دارای دیدگاه های مشترک هستند و امیدواریم مواضع دو کشور در مبارزه با تروریسم به هم نزدیک تر شود.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف امروز در کنفرانس خبری مشترک با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه ای خود، افزود: امیداورم حضور وزیر امور خارجه ترکیه روند پرتحرکی را میان دو کشور مسلمان، همسایه و دوست داو شته باشیم.

وی با بیان این که روابط گسترده ای را با ترکیه به عنوان همسایه خوب داشته داریم، ادامه داد: رهبران دو کشور در دیدارهایی که در سال گذشته داشتند اهداف مهمی را در حوزه سیاسی، منطقه ای و اقتصادی برنامه ریزی کردند.

وزیر امور خارجه هدف گذاری برای رسیدن به 30 میلیارد دلار حجم روابط اقتصادی تا سال 2015 و تشکیل شورای عالی مشترک به ریاست عالی روسای جمهوری دو کشور را نمونه های این گسترش روابط برشمرد.

ظریف یادآور شد: موضوعات کوچکی که در روابط دو جانبه وجود دارد موضوعاتی است که با کمک و همکاری دو طرف قابل حل است، امیدوارم تردد کامیون های دو کشور با تدبیر دو کشور حل شود کما این که تا حد زیادی این مشکل موقتا حل شده است، امیدواریم با همکاری مسوولان راه و ترابری به صورت عادلانه برای هر دو کشور حل و فصل شود.

رییس دستگاه دیپلماسی درباره موضوعات منطقه ای هم اضافه کرد: ایران و ترکیه دارای دیدگاه های مشترکی هستند که از اصول مبنایی دو کشور نشات می گیرد اگرچه تفاوت های دیدگاهی داریم اما نیاز داریم در برابر دشمن مشترک مواضع خود را به هم نزدیک تر کنیم و هم مانع ورود تروریست ها به عراق و ترکیه شویم.

ظریف تصریح کرد: امید است بتوانیم میزان تفاوت دیدگاهی درباره سوریه را به حداقل برسانیم، نه ایران و نه ترکیه تمایل ندارند تا ببینند که مردم سوریه قربانی ترور باشند، مردم سوریه باید آینده خودشان را بدون دخالت خارجی، خودشان تعیین کنند.


نظر شما :