آیپک: مخالف سخنرانی نتانیاهو در کنگره نیستیم

۰۹ اسفند ۱۳۹۳ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۴۴۷۹۶ سرخط اخبار

لابی صهیونیستی «آیپک» خبر مخالفت خود با سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره را تکذیب کرد.

به گزارش فارس، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به «آیپک» خبر مخالفت خود با سخنرانی «بنیامین نتانیاهو» در کنگره را تکذیب کرد.

پیش از این روزنامه «المانتیتور» در گزارشی مدعی شده بود آیپک با سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره که برای روز سوم مارس (دوازدهم اسفندماه) برنامه ریزی شده، مخالفت کرده است.

در همین راستا بود که «مارشال ویتمن» سخنگوی آیپک به روزنامه «تایمز اسرائیل» گفت: «هر موضوعی مبنی بر اینکه آیپک مخالف سخنرانی نخست وزیر است، قطعا اشتباه است. آیپک از ابتدا که موضوع این سخنرانی مطرح شد، در جریان ماجرا بود و اعلام کرد ما از این سخنرانی در کنگره استقبال می کنیم و معتقدیم این، سخنرانی مهمی است».

«جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه (11/1) تنها یک روز پس از آنکه «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در نطق سالانه خود از کنگره خواست تلاش برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران را متوقف کند، از نتانیاهو دعوت کرد برای سخنرانی در مورد مذاکرات هسته ای ایران در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان، به واشنگتن سفر کند.

مقامات دولتی آمریکا با بیان اینکه دعوت از نتانیاهو بدون هماهنگی کاخ سفید صورت گرفته و اقدامی خارج از پروتکل های دیپلماتیک است، اعلام کرده اند در صورتی که نتانیاهو به آمریکا سفر کند، نه اوباما و نه هیچ یک از مقامات ارشد دولت با وی دیدار نمی کنند.

همچنین بسیاری از کارشناسان، رسانه ها و حتی برخی از نمایندگان کنگره به انتقاد از این سفر پرداخته و تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره را دخالت در امور داخلی آمریکا خوانده اند. نتانیاهو در داخل فلسطین اشغالی به استفاده تبلیغاتی از سفر به آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، متهم شده است. با این وجود نتانیاهو اعلام کرده در نشستی که روز 12 اسفند (3 مارس) برگزار می شود، شرکت می کند.

کلید واژه ها: آیپک


نظر شما :