مجلس کلیات طرح هسته ای را تصویب کرد

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۸:۵۲ کد : ۱۹۴۹۰۴۱ سرخط اخبار

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای را تصویب کردند.

جزئیات این طرح قرار است در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس بررسی شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس ماده واحده این طرح را به شرح زیر قرائت کرد:

در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای هرگونه نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:

1-لغو تحریم ها به طور کامل و جامع باید در متن توافق نامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2-آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب توافق نامه پادمان مجاز به انجام نظارت های متعارف از سایت های هسته ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

3-هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره 1- بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره 2- وزیر خارجه موظف است روند اجرای توافق نامه را هر شش ماه یک بار به مجلس شورای اسلامی گزارش کند.

کمیسیون امنیت ملی مجلس هر شش ماه یک بار گزارش روند حسن اجرای توافق نامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می نماید.

پس از قرائت متن ماده واحده طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای از سوی رئیس مجلس، لاریجانی کلیات این طرح را به رای گذاشت که نمایندگان با 199 رای موافق و سه رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر به کلیات این طرح رای دادند.

علی لاریجانی نیز گفت جزئیات این طرح روز سه شنبه ارائه خواهد شد.

نمایندگان در واکنش به تصویب این طرح با رای مجلس، شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.

پیش از قرائت متن طرح، لاریجانی اظهار کرد: مجموعه تلاش های نمایندگان برای تهیه ماده واحده تلاش موفقی بوده و همه مضامین آن با دقت کافی و رعایت همه جوانب مورد توجه قرار گرفته است.

هنگامی که لاریجانی متن طرح را در جلسه علنی مجلس قرائت می کرد، عده ای از نمایندگان به او اعتراض کردند. که چرا شورای عالی امنیت ملی؟

رییس مجلس شورای اسلامی پاسخ داد: شورای عالی امنیت ملی زیر نظر رهبری است و ما نباید دست رهبری را ببندیم. رهبری در این زمینه هر تصمیمی بگیرند باید اطاعت کنیم.

وی تاکید کرد: شورای عالی امنیت ملی مربوط به دولت نیست و زیر نظر رهبری است.

کلید واژه ها: لاریجانی شورای عالی امنیت ملی قرائت


نظر شما :