گسترده ترین عملیات ترکیه در شمال عراق

۰۵ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۹:۳۳ کد : ۱۹۵۰۵۱۰ سرخط اخبار
50 فروند جنگنده بمب افکن اف 16 ترکیه در سومین و گسترده ترین موج حملات خود 400 نقطه از مواضع پ.ک.ک را در شمال عراق بمباران کردند.

شبکه خبر ان.تی.وی گزارش داد این عملیات ساعت 19.41 (21.21 دقیقه به وقت تهران) شروع و تا 23.33 دقیقه ( 01.03 دقیقه بامداد روز دوشنبه به وقت تهران) ادامه داشت.

بنابراین گزارش، جنگنده های ترکیه از پایگاه هشتم جت در دریاربکر به پرواز درآمده و 9 شیرجه علیه اهداف زمینی در شمال عراق انجام دادند.

نیروی هوایی ترکیه به دنبال عملیات انتحاری روز دوشنبه گذشته در شهر مرزی سوروچ این کشور که طی آن 32 نفر کشته و 104 نفر زخمی شدند و همچنین و کشته و زخمی شدن چند تن از نیروهای نظامی و انتظامی این کشور در عملیات تروریستی پ.ک.ک، عملیات هوایی علیه داعش و پ.ک.ک را در شمال سوریه و عراق شروع کرده است.

ان.تی.وی گزارش کرده است در عملیات دیشب که نزدیک به 50 فروند جنگنده اف 16 شرکت کرده و 400 هدف در شمال عراق را بمباران کردند.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه هنوز در این زمینه توضیحی نداده است.

رسانه ها همچنین از ادامه عملیات توپخانه نیروی زمینی ارتش ترکیه در مرز این کشور با سوریه و بمباران مواضع و امکانات داعش در نزدیکی مرزهای این کشور در داخل خاک سوریه خبر می دهند.

همزمان رسانه های ترکیه از تماس تلفنی رجب طیب اردوغان با فواد معصوم رئیس جمهوری عراق و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون سوریه در خصوص عملیات برون مرزی این کشور در عراق و سوریه گفت و گو کرده است.

ترکیه همچنین ناتو را برای تشکیل جلسه فوری در خصوص امنیت این کشور دعوت کرده که دبیرکل ناتو ضمن قبول این فراخوان، شورای ناتو را فردا سه شنبه برای بررسی مشکلات امنیتی ترکیه به نشست دعوت کرده است.

داوداوغلو نخست وزیر ترکیه نیز هدف از این عملیات را برطرف کردن تهدیدات تروریستی علیه کشورش، دور ساختن عناصر داعش از مرزهای ترکیه و نشان دادن قدرت بازدارندگی ارتش ترکیه عنوان کرده است.

همزمان عملیات نیروهای امنیتی ترکیه در سطح این کشور برای دستگیری عوامل و حامیان سازمان های تروریستی داعش، پ.ک.ک و جبهه انقلابی رهایی بخش شروع کرده است.

در سه روز عملیات که تا بامداد امروز ادامه داشت و به گفته داوداوغلو همچنان ادامه هم خواهد داشت، تاکنون در 34 استان، در مجموع 866 نفر دستگیر شده که نزدیک به 50 تن از آنها را اتباع خارجی تشکیل می دهد.

رسانه های ترکیه خبر داده اند که عبدالله عبدالله اف شهروند جمهوری آذربایجان یا داغستان روسیه که مسوول جذب پیکارجویان خارجی از اروپا به داعش و انتقال آنها از طریق ترکیه به سوریه و را عراق را داشت، نیز در بین دستگیر شدگان است.
 

کلید واژه ها: پ.ک.ک


نظر شما :