الحیات: آمریکا به اعراب پشت می کند؟

۱۰ مرداد ۱۳۹۴ | ۲۰:۲۱ کد : ۱۹۵۰۶۵۷ سرخط اخبار

روزنامه الحیات نوشت: در تحولات منطقه کفه موازنه قوا به نفع ایران و ترکیه سنگین شده است و این امر به زیان کشورهای عربی است.

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه آورده است: روشن است آنچه که ایران در سوریه و عراق به دنبال آن است مهم است و به مقتضای آن باید ائتلافهای گذرا برای نفوذ در منطقه و مشارکتهای راهبردی صورت گیرد.

تهران ، امروز در صدر اولویتهای آمریکا قرار دارد و توانسته است روابط آمریکا و هم پیمانان قدیمی واشنگتن را متزلزل کند و در مبارزه آمریکا با داعش جایگزین میدانی این هم پیمانان شود.

نویسنده می افزاید نکته مبهمی که اکنون وجود دارد آن چیزی است که رجب طیب اردوغان به دنبال آن است و ظاهرا امروز او با پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش ، به رقیب تهران در مبارزه با این گروه تبدیل شده است .

ظاهرا اردوغان در این مبارزه ، رقیب کردها هم شده است چون واشنگتن کردها را هم پیمان میدانی مبارزه با داعش در عراق و سوریه کرده است.

نویسنده در ادامه با اشاره به این که داعش دست پخت دستگاههای اطلاعاتی بین المللی و منطقه ای است و آمریکا و اسرائیل هم در شکل گیری آن نقش دارند می افزاید این گروه ابزار کارآمدی برای پاکسازی قومی و طایفه ای است و ظاهرا این اقدامات برای تجزیه منطقه ضروری می نماید.

الحیات با اشاره به این که ظاهرا آمریکائیها آماده دادن نقش به طرفهای منطقه ای به بهانه اولویت دادن به مبارزه با داعش هستند می افزاید با توجه به تحولات ، ظاهرا واشنگتن بیش از طرفهای عربی به ایران ، ترکیه و کردها  در مبارزه با داعش اعتماد دارد .

تحول جدیدی که اکنون رخ داده است تفاهم آمریکا و ترکیه برای ایجاد « منطقه حائل » و یا « جزایر امن » در شمال سوریه و استفاده از پایگاه اینجرلیک در مبارزه با داعش و ورود مستقیم ترکیه در این مبارزه و مشارکت ترکیه در انتخاب شورشیان میانه روی سوریه برای آموزش نظامی است.

نکته درخور توجه دراین راستا این است که پنتاگون تنها شصت شورشی سوریه را آموزش داده است به این خاطر که از شروط این آموزش این است که جنگجویان نباید با نیروهای نظام سوریه بجنگند و مبارزه آنها صرفا با داعش خواهد بود.

نویسنده خاطر نشان می کند آنکارا و واشنگتن از نظر اطلاعات امنیتی برای اجرای طرح آموزش و مسلح کردن پنج هزار جنگجو هماهنگ خواهند بود . این بدان معنی است که در چهارچوب تفاهمات میان آمریکا و ترکیه، باید نیروهائی از شورشیان سوریه تشکیل شوند که اولین ماموریتشان نابود کردن داعش باشد و در عین حال این نیروها سابقه اقدامات تروریستی هم نداشته باشند. بنابراین طرح آموزش این نیروهای شورشی بر اساس این است که « گذشته ها گذشته است » و باید اتهامات علیه ترکیه مبنی بر حمایت از داعش کنار گذاشته شود و بدین ترتیب آنکارا نقش مهمی در تشخیص هویت ، آموزش و مسلح کردن شورشیان سوریه خواهد داشت که قرار است کنترل « منطقه امن » را در اختیار بگیرند.

الحیات در پایان نوشت: نبود کشورهای عربی در ترسیم آینده سوریه ، نقش ایران و ترکیه را در این پرونده فعال تر می کند و در موازنه قوای منطقه ای ، کفه ترازو به نفع ایران و ترکیه پائین می آید

کلید واژه ها: مبارزه با داعش


نظر شما :