چگونه نتانیاهو نتوانست به ایران حمله کند؟

۰۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۰۱:۵۰ کد : ۱۹۵۱۲۴۷ سرخط اخبار

ایهود باراک وزیر دفاع سابق اسراییل که از سیاست کناره گیری کرده است در مصاحبه ای اعلام کرد او و  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در سال های 2010 و 2011 تصمیم داشتند به تاسیسات هسته ای ایران حمله کنند اما این حمله با مخالفت های فرماندهان ارتش، روسای وقت دستگاه های اطلاعاتی اسراییل و تغییر موضع غیر قابل انتظار دو تن از اعضای کابینه در نشست کابینه امنیتی تصویب نشده است.

به گزارش عصرایران به نقل از "تایمز اسراییل" ایهود باراک در مصاحبه تلفنی که جمعه شب از کانال دو اسراییل پخش شد اعلام کرد نتانیاهو و او یک بار در سال 2010 تصمیم به حمله داشتند که با مخالفت های رییس وقت ستاد مشترک ارتش اسراییل (گابی اشکنازی) مواجه شدند و بار دیگر در سال 2011 هنگامی که قصد انجام چنین کاری را داشتند در نشست کابینه امنیتی با مخالفت های فرماندهان نظامی و اطلاعاتی و تغییر موضع دو عضو کابینه مواجه شدند.

گفتنی است این مصاحبه پیشتر انجام شده بود و کانال دو اسراییل علی رغم مخالفت باراک با پخش این مصاحبه نلفنی، تصمیم به پخش آن گرفته است. ایهود باراک در این زمینه با تایید انجام این مصاحبه تلفنی تاکید کرده است او با پخش این مصاحبه مخالف بوده است. کانال دو تلویزیون اسراییل اما می گوید پس از کسب مجوز از بخش ویژه سانسور ارتش اسراییل اقدام به پخش آن کرده است.

بر اساس گفته باراک در این مصاحبه تلفنی ، در سال 2010  گابی اشکنازی رییس ستاد مشترک ارتش اسراییل به نتانیاهو اعلام کرد  نیروی هوایی اسراییل برای حمله به ایران آمادگی ندارد و در سال 2011 نیز دو تن از اعضای کابینه او یعنی "یوال اشتینیتز"(وزیر انرژی و منابع آب کنونی) و موشه یعالون (وزیر دفاع کنونی) به همراه جمعی دیگر از فرماندهان نظامی و اطلاعاتی با این اقدام مخالفت کردند.

موشه یعالون و اشتینیتز هم اینک از مشوقان جدی استفاده از گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای ایران هستند.

ایهود باراک گفت تصمیم به حمله به ایران زمانی اتخاذ شد که او به همراه نتانیاهو متقاعد شدند که ایران به دلیل پیشرفت های هسته ای و حفاظت از تاسیسات هسته ای خود در حال رسیدن به نقطه مصونیت است.

باراک درباره مخالفت های رییس وقت ستاد ارتش اسراییل گفت: شما به هر جهت برای حمله نیاز به همراهی رییس ستاد ارتش داشتید. باید رییس ستاد ارتش به ما اطمینان می داد که قادر به حمله نظامی هستیم. ما در یک نشست خصوصی در اتاق جمع شدیم. حرف های اشکنازی درباره حمله مثبت نبود.

باراک در ادامه گفت وقتی رییس ستاد ارتش با این مساله مخالفت کرد راهی نبود تا حمله به ایران به عنوان یک دستور کار جدی در نشست کابینه امنیتی مطرح شود.

باراگ گفت مخالفت های اشکنازی گزینه حمله به ایران را به یک گزینه غیر قابل دفاع تبدیل کرد. باراک گفت: شما نمی توانستید از این تصمیم در کابینه دفاع کنید وقتی که رییس ستاد مشترک ارتش  قبل از جلسه به شما بگوید : متاسفم اما من به شما قبلا گفته بودم که امکان ندارد.
اشکنازی در فوریه 2011 از سمت خود برکنار شد و جای خود را به "بنی گانتس" داد. گانتش در نخستین روزهای ریاست خود بر ستاد ارتش اسراییل اعلام کرد که نیروهای اسراییلی توان و قابلیت حمله به تاسیسات هسته ای ایران را دارند.

باراک گفت در سال 2011 و پس از تغییر رییس ستاد مشترک و تغییر ارزیابی عالی ترین مقام ارتش او و نتانیاهو دوباره تصمیم گرفتند موضوع حمله به ایران را به بحث گذاشته و تصویب کنند. آنها نخست این تصمیم را در جمع فرماندهان موساد مطرح کردند. سپس تصمیم گرفتند این موضوع را نخست در جمع کابینه امنیتی 8 نفره مطرح و تصویب کنند.

به گفته باراک در این هنگام نیز سه وزیر اسراییلی ( بنی بگین، دان مریدور و الی ییشای) با این تصمیم مخالفت کردند . همچنین به گفته باراک روسای وقت موساد و شین بت و رییس وقت سازمان اطلاعات ارتش اسراییل همگی با ایده باراک و نتانیاهو برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران مخالفت کردند.

به گفته باراک در سال 2011 او به همراه نتانیاهو و آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه وقت اسراییل با تصمیم به حمله به ایران موافق بودند و نتانیاهو از حمایت اشتینیتز و یعالون از حمله اطمینان داشت.

وزیر دفاع سابق اسراییل گفت ؛ نتانیاهو به او و لیبرمن گفته بود که اشتینیتز و رییس ستاد از این حمله پشتیبانی می کنند. سپس برای تصویب این موضوع در کابینه 8 نفره تشکیل جلسه داده شد اما روند جلسه آن طور که نتانیاهو فکر می کرد  و انتظار داشت نشد. در این جلسه رییس ستاد ارتش اسراییل از مشکلات، پیچیدگی ها، مخاطرات و ریسک های حمله به تاسیسات هسته ای ایران و پیامدهای شکست احتمالی در حمله سخن گفت. یوال دیسکین رییس وقت شین بت نیز به گفته ایهود باراک در این جلسه یک سخنرانی جدی در مخالفت با گزینه اقدام نظامی علیه ایران مطرح کرد و در نهایت بر خلاف انتظار نتانیاهو، اشتینیتز و یعالون پس از بحث های مطرح شده در کابینه امنیتی با این ایده مخالفت کردند و تصمیم مله به ایران در کابینه امنیتی تصویب نشد.

باراک در این مصاحبه تاکید کرد اگر یعالون و اشتینیتز تغییر موضع نمی دادند و در نشست کابینه امنیتی از طرح حمله به ایران حمایت می کردند این تصمیم با تصویب 5 یا 6 نفر  در کابینه امنیتی به عنوان دستور کار در نشست کابینه 30 نفره مطرح شده و رای لازم را کسب می کرد.

موشه یعالون وزیر دفاع اسراییل در واکنش به پخش این مصاحبه در کانال دو تلویزیون اسراییل، اظهارات باراک را در این مصاحبه مغرضانه و تحریف شده دانست و یوال اشتینیتز اعلام کرد طرح این موضوعات "نبش قبر" مسایل گذشته است و درباره مطالب مطرح شده در این برنامه اظهار نظر نمی کند.

کلید واژه ها: اسراییل ارتش اسراییل یعالون اشتینیتز ایهود باراک تاسیسات هسته ای ایران


نظر شما :