پیام ویژه سفر هاموند به تهران

۰۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۲۲:۱۹ کد : ۱۹۵۱۲۷۵ سرخط اخبار

یک کارشناس مسائل بین الملل با استقبال از بازگشایی سفارت خانه های ایران و انگلیس در دو کشور و ازسرگیری روابط دوجانبه با سفر فلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران، تعلیق روابط با حمله ای که کور و تقلید ناشیانه خواند را یک اشتباه دانست که ضررهای زیادی را نصیب کشور کرد و ازاین رو تأکید کرد باید از این سفر که حامل پیامی ویژه برای کنگره آمریکا است استقبال کرد.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، بابیان این مطلب، در گفت وگو با فرارو درباره واکنش جریانات تندرو نسبت به سفر فلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور با تأکید بر اینکه اساس و بنیان سیاست خارجی در هر کشوری را منافع ملی آن کشور است که تعیین می کند، گفت: متأسفانه در ایران سیاست خارجی را نه ملاحظات و دغدغه های منافع ملی بلکه جهت گیری های سیاسی، ایدئولوژیک، رقابت های سیاسی و امتیاز گیری از حریف است که تعیین می کند.

وی افزود: حدود 4 سال قبل عده ای که معلوم نشد کی بودند و به کجا وابسته بودند، تحت عنوان دانشجویان انقلابی یا بسیجی با تقلید ناشیانه از اشغال سفارت آمریکا در 13 آبان ماه سال 1358، به سفارت انگلیس حمله کوری کردند و درست در اوج مذاکرات هسته ای با گروه 1+5، در اوج مذاکرات آقای سعید جلیلی باخانم کاترین اشتون، این سفارت در خیابان فردوسی و محل اقامت سفیر در قلهک را به اشغال خود درآوردند.

زیباکلام بابیان اینکه اشغال آن زمان سرآغاز مصیبت های تازه برای سیاست خارجی ایران شد گفت: در پی آن حمله کور، به شدت به روابط ایران با اتحادیه اروپا ضربه وارد شد و این رابطه را سرد و تیره وتار کرد.

این استاد دانشگاه افزود: باعث شد کشورهایی که خیلی با ایران سر ناسازگاری نداشتند ازجمله ایتالیا، آلمان و فرانسه ناسازگاری با ایران را آغاز کنند و آن حمله این کشورها را به دامن آمریکا و انگلیس انداخت.

وی ادامه داد: برای اثبات تأثیر حمله به سفارت انگلیس بر روابط و مناسبات ایران با کشورهای اروپایی فارغ از موضع گیری های سیاسی این کشورها تنها کافی است به حجم روابط و مناسبات اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا نگاهی شود. چقدر حجم تجارت با ایران کم شد، چقدر حجم فشارها و تحریم ها بر ایران افزایش یافت چقدر موضع گیری های سیاسی علیه ایران و موضوع هسته ای افزایش یافت.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: سؤالی که بنده از جریانات تندروی نزدیک به اصولگرایان، آن هایی که هم آن زمان از این حمله حمایت کردند و هم در حال حاضر با هرگونه ازسرگیری رابطه ایران و انگلیس مخالفت می کنند این است که آن زمان که این حمله انجام گرفت یک بار از خودتان این سؤال را پرسیدید که چه سودی عاید منافع ملی ایران در پی این حمله شد.

وی بابیان اینکه تنها سود این حمله عاید کشورهای همسایه ازجمله ترکیه و قطر و امارات شد گفت: از سال 90 تا به امروز که سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن بسته شد، بسیاری از ایرانی های که به هر دلیلی ناچار به سفر به انگلیس هستند مجبورند با صرف هزینه های فراوان راهی کشورهای ترکیه، امارات و یا قطر شوند چند روزی در این کشورها اقامت کنند تا ویزای سفر به انگلیس را با خروج ارز فراوان از کشور دریافت کنند.

وی ادامه داد: منافع ملی امر ذهنی و انتزاعی نیست. منافع ملی دربرگیرنده روابط بهتر با جهان، دربرگیرنده مناسبات سودمند اقتصادی با کشورهای دیگر و بهره گیری از رابطه با مثلاً اتحادیه اروپا است. اینکه اتحادیه اروپا، اگر در نظام بین الملل همراه ما نیست لااقل مقابلمان هم قرار نگیرد. اگر این روابط و مناسبات برای منافع ملی کشورمان سودمند است پس آنچه با حمله عاید کشورمان شد چیست؟ آیا حامیان و طرفداران آن حمله می توانند از تبعات و اتفاقات پس از حمله به سفارت انگلیس هم در راستای منافع ملی دفاع کنند؟

این استاد دانشگاه از سوی دیگر در واکنش به مخالفان فعلی ازسرگیری روابط ایران و انگلیس به استناد مصوبه ای که مجلس سال 90 داشت مبنی بر اینکه باید سطح روابط ایران و انگلیس کاهش پیدا کند، گفت: سوالم درباره طرح این ادعا است که آیا آن طرح مجلس اصولگرای هشتم یک طرح پخته و کارشناسی بود.

زیباکلام گفت: همه ما می دانیم تصمیم آن روز مجلس یک تصمیم عجولانه، واکنشی، احساسی و غیر کارشناسی بود، آن تصمیم یک تصمیم سنجیده و پخته ای نبود. مجلس آن زمان تحت تأثیر تعدادی از اصولگرایان تندرو چنین تصمیمی را گرفت. چرا عده ای تلاش دارند آن تصمیم خام و غیر کارشناسی را وزارت خارجه نصب عین خود قرار دهد.

وی افزود: نکته دیگر فرض بگیریم که آن زمان شرایط حاکم بر مناسبات دو کشور ایجاب می کرد که روابط ایران و انگلیس در سطح کاردار نه اصلاً دربان جلوی در دو سفارتخانه کاهش پیدا کند اما آیا اکنون هم که توافق تاریخی وین حاصل شده است، اساس و نگاه جهان در عرصه بین الملل نسبت به ایران در حال تغییر است چه ضرورتی ایجاب می کند که رابطه ایران و انگلیس در همان وضعیت گذشته باقی بماند.

این استاد دانشگاه با اشاره به سفر فیلپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران به همراه تعدادی از تجار و بازرگانان اقتصادی به ایران گفت: سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران در مقطع کنونی یک سفر تاریخی است. علاوه بر آنکه این سفر نخستین سفر وزیر خارجه انگلیس در چارچوب روابط دوجانبه به ایران محسوب می شود و قرار است سرآغازی برای ازسرگیری روابط دو کشور باشد، در شرایطی این سفر انجام می گیرد که توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در کنگره آمریکا هنوز به تأیید و تصویب نرسیده است.

وی افزود: این سفر پیامی است به آمریکا و به خصوص جمهوری خواهان تندرو دارد که انگلیس و اتحادیه اروپا علاقه ای به بازگرداندن زمان به گذشته ندارند. تصمیم آن ها در این مقطع کنونی این است که روابط خود با ایران را بر پایه توافق وین و بر اساس شرایط پسا توافق تنظیم کنند.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: این سفر در شرایطی که هنوز توافق هسته ای در کنگره به تصویب نرسیده است این پیام را برای کنگره آمریکا به همراه دارد که در صورت رد توافق روی انگلیس برای فشار به ایران حساب نکنید. اکنون که حسن روحانی و محمدجواد ظریف با شاخه زیتون به جهان نگاه می کنند از این سیاست متوازن و متعادل ایران استقبال می کنیم. بر این اساس ضروری است در داخل ایران ما هم از این سفر استقبال کنیم.

کلید واژه ها: ایران و انگلیسوزیر خارجه انگلیساتحادیه اروپا


نظر شما :