ابهام قضایی در جدول زمانی لغو تحریم‌های ایران

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۲۰:۱۶ کد : ۱۹۵۲۱۸۸ سرخط اخبار

روزنامه فرانسوی فیگارو طی یادداشتی با اشاره به سفر هیئت بزرگ اقتصادی فرانسه به تهران، و با استناد به اظهارات وزیر بازرگانی فرانسه به خطر ابهام قضایی در سیستم تحریم های آمریکا علیه ایران به ویژه جدول زمانی لغو تحریم ها پرداخت.

به گزارش فارس، یک هیئت بزرگ تجاری و بازرگانی فرانسه متشکل از بیش از 100 شرکت از جمله شرکت های ایرباس، توتال و پژو طی هفته جاری در تهران خواهند بود.

روزنامه فرانسوی فیگارو طی گزارشی به قلم «فابریس نوده لانگلوآ» نوشت: مدیران و رؤسای بیش از 130 شرکت فرانسوی طی هفته جاری به همراه دو وزیر فرانسوی بمنظور بهره وری از بازار ایران که بسیار در آرزوی آنند و هوای آن را در سر دارند، به این کشور سفر می کنند.

گروه لابی تجاری فرانسه موسوم به مدف (Medef) طی این سفر نمایندگان ارشد 134 شرکت بزرگ فرانسوی شامل شرکت های نفت و گاز توتال، شرکت هواپیماسازی ایرباس و شرکت خودروسازی معروف پژو را راهی ایران کرده است.

این هیئت شامل اغلب شرکت های بزرگ فرانسوی و شرکت های متوسط و کوچک فرانسوی در بخش های کشاورزی، امور مالی، کالاهای لوکس، فرآورده های داروسازی، ساخت وساز و حمل ونقل است.

«استفان لوفول» وزیر کشاورزی فرانسه و «ماتیاس فکل» وزیر بازرگانی فرانسه از جمله اعضای هیئت اقتصادی در سفر به ایران هستند که طی این سفر اقدام به گشایش دفتر بازرگانی جدید فرانسه در تهران خواهند کرد.

این نخستین بار طی 12 سال گذشته است که وزرای فرانسوی به همراه مدیران شرکت های فرانسوی به ایران سفر می کنند.

 این در حالی است که گروه لابی تجاری فرانسه «مدف» پیشتر نیز در ابتدای سال 2014 هیئتی اقتصادی متشکل از 100 شرکت فرانسوی را به ایران فرستاده بود که در آن زمان وزارت امور خارجه فرانسه به دلیل جریان مذاکرات هسته ای، آن را سفری بسیار شتابزده و عجولانه ارزیابی کرده بود.

از زمان انعقاد توافق موقت هسته ای در نوامبر 2013 و پس از آن انعقاد توافق هسته ای در 14 ژوئیه گذشته، تجار و بازرگانان آلمانی، ایتالیایی، انگلیسی و آمریکایی با عجله راه تهران را در پیش گرفته اند.

نیاز به سرمایه گذاری خارجی

چشم اندازها از ماه ژوئیه گذشته یعنی زمان انعقاد توافق هسته ای گروه 1+5 با ایران روشن است. چنانچه ایران به تعهدات خود در خصوص عدم توسل به برنام هسته ای غیرنظامی خود پایبند باشد،تحریم های تجاری و مالی اعمال شده علیه آن به تدریج تا پایان سه ماهه نخست سال 2016 لغو خواهند شد.

یه عقیده «ایو تیبو دو سیلگی» (Yves-Thibault de Silguy) معاون رئیس مدف و معاون رئیس گروه ساخت و ساز و واگذاری «ونسی» (Vinci)، ایران تنها یک قدرت نفتی نیست که به دنبال غلبه بر بازار طلای سیاه جهان است بلکه دارای بازاری 80 میلیون نفری نیز هست که فرصت های بسیاری در آن وجود دارند.

از سوی دیگر، ایران برای آنکه بتواند میزان تولید نفت خود را از 3 میلیون بشکه در روز فعلی به سطح پیش از تحریم ها یعنی بیش از 4 میلیون بشکه در روز برساند، به سرمایه گذاری های خارجی نیاز دارد.

دارایی های خارجی نهادهای ایران همچنان مسدود است و این کشور به منابع مالی بین المللی دسترسی ندارد.

ابهام در خصوص تحریم های آمریکا

به اعتقاد ماتیوس فکل وزیر بازرگانی فرانسه، خطر موجود، ابهام قضائی در خصوص سیستم تحریم های ملی آمریکا به ویژه جدول زمانی لغو تحریم هاست و این ابهامی است که نباید آن را تحمل کرد و به آن تن داد بلکه باید رفع شده و از میان برود.

در پاریس عده ای جدول زمانی مدنظر آمریکا برای لغو تحریم های ایران را ابزاری در جهت منافع شرکتهای آمریکایی می دانند و برخی دیگر معتقدند که لابی های صنعتی آمریکا دولت را برای لغو تحریم ها تحت فشار گذاشته اند.

این در حالیست که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا چراغ سبز خود را نسبت به لغو تحریم های هوانوردی در آینده اعلام کرده و مذاکرات میان پاریس و واشنگتن در این خصوص در جریان است.

 به نوشته فیگارو، در سفر سه روزه هیئت اقتصادی فرانسه به تهران و مشهد هیچگونه قراردادی منعقد نخواهد شد و هرف از این سفر تنها برقراری ارتباط و شناسایی پروژه ها و طرف های قابل اعتماد است که به عنوان کلید روابط تجاری موفق تلقی می گردد.

کلید واژه ها: بازرگانی فرانسه


نظر شما :