پیام‌های اقدام سپاه در بازداشت نیروهای نظامی امریکا

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۲ کد : ۱۹۵۵۶۲۹ باشگاه خوانندگان
نویسنده: دکتر مصطفی قاسمی
پیام‌های اقدام سپاه در بازداشت نیروهای نظامی امریکا

در تاریخ 22 دی 94 نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 10 نیروی نظامی امریکایی را به دلیل ورود غیرقانونی به آب های سرزمینی ایران دستگیر کرد.

پس از این حادثه، مقامات امریکایی بلافاصله دست به کار شدند و با تماس با مقامات دیپلماتیک ایران ضمن اطلاع از وضعیت سلامت آنان، خواستار آزادی آنها شدند. جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن اعلام وضعیت مناسب نیروهای نظامی بازداشت شده، عذرخواهی امریکا را بابت ورود غیرقانونی نیروهای نظامی امریکا به آب های سرزمینی خواستار شدند.

این مسئله بعد از تماس های وزرای خارجه امریکا و ایران با یکدیگر بعد از یک روز حل شد و نیروهای بازداشت شده امریکا آزاد شدند.

اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه در این شرایط خاص دارای پیام های متعددی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی می باشد که به آنها اشاره می شود:

این اقدام سپاه پاسداران نشان داد همان گونه که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی نیروهای انقلابی با بازداشت جاسوسان امریکایی لانه جاسوسی نشان دادند در آرمان های خود مصمم هستند بعد از گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی، علی رغم فشارها و محدودیت هایی که علیه جمهوری اسلامی وضع شده است، هم چنان پای آرمان های خود ایستاده است و ذره ای از آرمان های خود کوتاه نخواهند آمد.

نکته دیگر اینکه اقدام سپاه پاسداران پاسخی بود بر کسانی که در امتداد اظهارات دشمنان خارجی، در داخل کشور با سخنان صریح یا ضمنی خود در پی تخریب چهره سپاه پاسداران می باشند. سپاه با اقدام به موقع خود نشان داد همانند گذشته پرصلابت در دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایستاده و در این عرصه کوچک ترین مسامحه ای نخواهد داشت. بنابراین این نهاد انقلابی علی رغم تلاش عده ا ی معدود رای تخریب مهره آن در داخل، ستون استوار خیمه جمهوری اسلامی می باشد و در دل و جان دوستداران ایران جای دارد و تلاش این عده معدود راه به جایی نخواهد برد و رسوایی آنها را در پی خواهد داشت.

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که بعد از آغاز مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 عده ای در داخل کشور با تأکید بر دیپلماسی، آن را تنها راه مواجهه با امیر قدرت ها به ویژه امریکا می دانستند و اقدامات ایران در بالا بردن توان دفاعی و نظامی خود را مانعی در برابر دیپلماسی و مشکلی در مسی رمی دانستند. این اقدام سپاه پاسداران نشان داد که دیپلماسی و توان نظامی دو بال توازن بخش جمهوری اسلامی در دفاع از حقوق حقه خود در عرصه منطقه ای و بین المللی می باشد و تأکید بر دیپلماسی بدون توجه به توان نظامی، قدرت چانه زنی دیپلمات های ایران را بر سر میز مذاکرات کاهش خواهد داد و دیپلماسی بدون پشتوانه قدرتئ نظامی در جایگاهی برابر با سایرین تعامل نخواهد داشت. از طرفی تأکید صرف بر توان نظامی بدون توجه به قدرت دیپلماسی، کشور را وارد بحرانی جدی خواهد کرد. بنابراین اقدام سپاه در بازداشت متجاوزان به حریم آب های ایران و مذاکرات مقامات امریکایی با مقامات  ایرانی برای حل این مسئله و آزادی بازداشت شدگان نشان داد، دیپلماسی و توان نظامی در تعامل با یکدیگر است که می تواند کارایی داشته باشد و تأکید بر یکی بدون توجه به دیگری، مشکلات بسیاری برای کشور ایجاد خواهد کرد.

اقدام سپاه در بازداشت نیروهای نظامی امریکا پیام های مهم منطقه ای نیز داشت:

نکته اول اینکه در شرایطی که طی ماه های اخیر روابط ایران و عربستان تیره شده بود و اعدام شیخ نمر روحانی شیعه عربستانی می توانست زمینه ای برای مخدوش شدن بیش از پیش چهره منطقه ای و بین المللی این کشور باشد، تعرض عده ای به مکان های دیپلماتیک متعلق به عربستان در ایران، باعث شد عربستان نه تنها از این مسئله در سطح منطقه ای به نفع خود بهره برداری کند بلکه اتهاماتی نیز علیه ایران مبنی بر دخالت در امور کشورهای عربی زد و تلاش نمود افکار عمومی جهان عرب را نیر علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج کند. در این میان بازداشت نیروهای نظامی امریکایی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران باعث شد فضایی که عربستان توانسته بود علیه جمهوری اسلامی در میان جهان عرب ایجاد کند از بین برود و مسئله جدیدی در فضای منطقه توجه همگان را به خود جلب نماید.

ملت های عرب که به خوبی از مزدور بودن حاکمان خود آگاه هستند و شکست خفت بار آنها از اسرائیل را طی جنگ های دهه 60 و 70 میلادی به خاطر دارند، اقدام نیروهای سپاه باعث شد تا مجدداً ایران جایگاه خود را در میان ملت های عرب که تشنه آزادیخواهی و ایستادگی در برابر قدرت های استکباری هستند، بازیابد. و مطمئنا این اقدام از چشم ملت های عرب و مقایسه آن با مواضع حکام عرب مزدور امریکا و غرب دور نخواهد ماند.

از سوی دیگر بعد از شروع مذاکرات ایران با 1+5 این شائبه در میان بسیاری از ملت های آزادیخواه ایجاد شده بود که ایران نیز در نهایت مجبور به گفت وگو و کنار آمدن با امریکا شد، اما اقدام سپاه در بازداشت نیروهای نظامی امریکا نشان داد که همان گونه که رهبر معظم انقلاب مطرح نمودند، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با امریکا فقط در حوزه هسته ای بوده و ایران دست از آرمان های خود برخواهد داشت و هم چنان در مقابل زیاده خواهی های امریکا در عرصه های مختلف خواهد ایستاد. بنابراین این مسئله مهر تأییدی بود بر اینکه ورود ایران به مذاکره با امریکا به معنای تسلیم یا سازش با این کشور نیست بلکه جمهوری اسلامی هر جا که لازم بداند بدون هیچ گونه ملاحظه ای از حقوق خود دفاع خواهد کرد و این نقطه امیدی برای گروه های مقاومت در منطقه خواهد بود و هم چنان بر اقتدار و عزت ایران خواهد افزود. این اقدام نشان داد همان طور که ایران در عرصه دیپلماسی به تنهایی در مقابل قدرت جهان ایستاد و از حقوق خود دفاع نمود، در عرصه نظامی نیز بدون هیچ ترس و ملاحظه ای در مقابل ابرقدرت جهان خواهد ایستاد.

مسئله بعدی اینکه عربستان با وارد کردن اتهامات علیه ایران توانسته بود با فشار بر کشورهای عربی منطقه، فضای ضد ایرانی علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند اما مقامات سیاسی و نظامی کشورمان اجازه تطویل این فضا را برای تخریب چهره ایران نزد افکار عمومی منطقه نداد و در شطرنج سیاست تلاش برای تغییر فضای ایجادشده علیه جمهوری اسلامی (در پی تعرض عده ای به مکان های دیپلماتیک عربستان در ایران) چند روز قبل با انتشار مقاله دکتر ظریف در مجله نیویورک تایمز کلید خورد و با این مقاله، وزیرخارجه کشورمان خویشنداری مقابل عربستان را کنار گذاشت و چهره واقعی عربستان را در منطقه و جهان در حمایت از تروریسم و به آتش کشیدن منطقه بیان کرد تا مقامات عربستان بدانند که ایران برای همیشه خویشتنداری نخواهد کرد. این حرکت در حوزه دیپلماتیک و رسانه ای با اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بازداشت 10 نیروی نظامی امریکا تکمیل شد و ایران با این اقدام خود تبدیل به تیتر اول اخبار جهان و منطقه د افزود.. حقوق خود دفاع خواهد کرگردید. اقدامی که ضمن اینکه صلابت ایران را در حفظ منافع خود را نشان داد بیانگر عقلانیت مقامات ایرانی در عرصه بین المللی (با آزادی نیروهای امریکایی) بود.

بنابراین ایران نه تنها اجازه نداد فضای مسموم ایجادشده در منطقه علیه جمهوری اسلامی ادامه پیدا بکند بلکه با اقدام به موقع خود، صلابت جمهوری اسلامی و خفت برخی کشورهای عرب منطقه را به رخ همگان کشید و فضا را تغییر داد. 

از دیگر پیام های اقدام سپاه برای کشورهای منطقه به ویژه عربستان این بود که جمهوری اسلامی در برابر اربابان آنها ذره ای مماشات نکرده است و اگر لازم بداند با کنار گذاشتن ملاحظات اسلامی و بدون مماشات، در صورت ادامه گستاخی های عربستان، پاسخ مناسب را به آنها خواهد داد  جمهوری اسلامی نشان داد وقتی با اربابان آنها مماشات نمی کند در صورت لزوم، نوکران امریکا در منطقه را نیز سرجایشان خواهد نشاند.

بعد دیگر این اقدام سپاه این است که بعد از توافق هسته ای ایران با 1+5، بسیاری از نمایندگان جمهوریخواه و مقامات امریکایی به مخالفت با سیاست دیپلماسی اوباما در قبال ایران پرداختند و خواستار برخورد سخت و فشار بیشتر به جمهوری اسلامی ایران شدند و بکارگیری ابزار دیپلماسی را در تعامل با ایران اشتباه سخت امریکا می دانستند. این طیف بازداشت نیروهای نظامی امریکایی توسط ایران را فرصت مناسبی دانستند تا ضمن نشان دادن درستی ادعاهای خود مبنی بر برخورد سخت با ایران، اشتباه سیاست های دولت اوباما را نیز نشان دهند و زمینه را برای فشار بر ایران به ویژه در فضای انتخاباتی آینده امریکا فراهم نماید.

اما مذاکره تلفنی وزرای خارجه امریکا و ایران و اقدام ایران در آزادی این نیروها بعد از مدت کوتاهی نه تنها ورق را به نفع اوباما برگرداند بلکه رئیس جمهور امریکا که در شب آخرین سخنرانی سالانه خود، در معرض فشار افکار عمومی قرار داشت و ناچار از پاسخگویی در رابطه با بازداشت نیروهای نظامی خود توسط ایران بود، با آزادی بازداشت شدگان امریکایی، می تواند نشان دهد که دیپلماسی بهترین ابزار در تعامل با کشورهای جهان به ویژه جمهوری اسلامی ایران می باشد. لذا اوباما این برگ برنده را همیشه علیه مخالفان خواهد داشت که با دیپلماسی بدون آسیب به هیچ یک از 10 نیروی نظامی بازداشت شده آمریکا، در سریع ترین زمان توانست ایران را مجاب و قانع به آزادی نیروهای نظامی بکند و آنچه در تعامل با جمهوری اسلامی ایران جوابگو می باشد، گزینه دیپلماسی است نه گزینه های دیگر.

نکته دیگری که در این ارتباط باید گفت این است که سپاه پاسداران با این اقدام خود نشان داد  نه تنها از تهدیدات مقامات امریکایی نمی هراسند و هیچ محدودیتی را در عرصه های موشکی و نظامی و تحریم ها قبول نخواهد کرد بلکه در صورت اصرار و فشار امریکا بر این مواضع خود بدون عقب نشینی، اقدام مناسب را در هر شرایطی اتخاذ خواهد کرد.

کلید واژه ها: نیروی دریایی سپاهنیروی دریایی سپاه پاسداران


نظر شما :