سامانه اس-300 فردا به ایران ارسال می‌شود

۲۸ بهمن ۱۳۹۴ | ۲۱:۴۰ کد : ۱۹۵۶۵۶۶ سرخط اخبار
منابع روس اعلام کردند نخستین سامانه پدافند هوایی اس-300 به ایران فردا 29 بهمن ماه تحویل داده می شود.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، سرانجام تحویل سامانه موشکی و دفاعی «اس-300» به ایران فرا رسید و منابع روس اعلام کردند که اولین محموله از این سامانه فردا به ایران اعزام می شود.
 
بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، یک منبع رسمی اعلام کرد، «حسین دهقان» وزیر دفاع ایران قرار است در مراسم ارسال نخستین محموله سامانه پدافند هوایی اس-300 به ایران از طریق دریای خزر فردا پنج شنبه 29 بهمن ماه (18 فوریه) شرکت کند.
 
بر اساس این گزارش، وزیر دفاع ایران در حال حاضر در روسیه است و قرار است برای شرکت در مراسم فردا به آستراخان بروند.
 
این منبع به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: حسین دهقان در مراسم تحویل سامانه اس-300 در آستراخان در روز پنج شنبه شرکت می کند.
 
روسیه به موجب قراردادی که در سال 2007 با ایران امضا کرد باید دست کم پنج سامانه دفاع هوایی اس-300 را به ایران تحویل می داد. مسکو در سال 2010 با این بهانه که فروش این سامانه به ایران خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است از تحویل آن به تهران امتناع کرده بود.
 
وزارت دفاع ایران به دنبال این تصمیم مسکو، از طرف روسی به دادگاه بین المللی شکایت کرده و خواستار دریافت غرامتی معادل 4 میلیارد دلار شده بود.
 
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز 24 فروردین سال 94 با صدور حکمی، ممنوعیت خودخوانده تحویل این سامانه دفاعی به ایران را لغو کرد. با این حال، مسکو تاکنون تاریخ مشخصی برای تحویل این سامانه مشخص نکرده بود.

کلید واژه ها: اس-300


نظر شما :