سفر نمایندگان جریان صدر به ایران

مقتدا صدر در لبنان چه می‌کند؟

۲۷ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۵۸۰۶۲ اخبار اصلی خاورمیانه
منابع آگاه اعلام کردند که مقتدا صدر، رهبر جریان صدر روز چهارشنبه به طور ناگهانی بغداد را به مقصد بیروت ترک کرده است.
مقتدا صدر در لبنان چه می‌کند؟

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه اعلام کردند که مقتدا صدر، رهبر جریان صدر روز چهارشنبه به طور ناگهانی بغداد را به مقصد بیروت ترک کرده است. برخی منابع آگاه نیز گفته اند که هیئتی سیاسی از سوی جریان جریان صدر عراق را به سمت تهران کرده است تا جلسات و نشست هایی را بر سر اوضاع سیاسی عراق در ایران برگزار کند.

یک منبع آگاه به پایگاه خبری تحلیلی اسکای پرس گفت که مقتدا صدر، رهبر جریان صدر که در حال حاضر فراکسیون الاحرار را به نمایندگی از خود در مجلس عراق دارد، روز دوشنبه از نجف به بغداد آمد اما با هیچ شخصیت سیاسی دیدار نکرد، بعد از آن وی به همراه ضیاء الاسدی، رئیس فراکسیون الاحرار در پارلمان عراق به لبنان سفر کرد. وی جزئیات بیشتری درباره این سفر و این که این دو قرار است با چه کسانی در لبنان دیدار کنند، ارائه نکرد.

این منبع در ادامه افزود که هئیتی سیاسی از جریان صدر نیز از فرودگاه نجف اشرف به تهران پرواز کرد تا به دیدار آیت الله سید کاظم حائری، رهبر معنوی این جریان برود.  

این منبع که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد که بعید است دیداری میان هیئت سیاسی جریان صدر با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

در همین رابطه روزنامه العربی جدید گزارش داد که تماسی میان سید حسن نصر الله، دبیر کل حزب الله لبنان با سید مقتدا صدر، رهبر جریان صدر انجام شده که در آن تماس نصر الله به مقتدا صدر هشدار داده و او را مسئول شکاف در پیمان ملی که پیمان شیعی مجلس عراق است، دانسته است. دبیر کل حزب الله لبنان به او هشدار داده که رفتارهای او سبب می شود تا سنی ها به کمک امریکایی ها قدرت را قبضه کنند و علیه شیعیان عمل کنند. این روزنامه ادعا کرد که وی تضمین هایی را به مقتدا صدر در برابر توقف تنش آفرینی هایش در عراق داده است.  

مقتدا صدر روز پنج شنبه 31 مارس بعد از آن که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به مجلس این کشور رفت و فهرست دولت تکنوکرات خود را در اختیار نمایندگان مجلس این کشور قرار داد، به تحصن خود که می گفت برای فشار به دولت برای تشکیل دولت تکنوکرات است، پایان داد و به نجف بازگشت. گفته می شد در میان وزرای پیشنهادی تکنوکرات حیدر العبادی به پارلمان عراق، شش نفر از افراد نزدیک به جریان صدر هستند. اما با خودداری نمایندگان مجلس از رای دادن به این فهرست و استعفای 7 وزیر پیشنهادی او حیدر العبادی وزرای تازه ای را به مجلس معرفی کرد که گفته می شود در میان آنها کسی از یاران مقتدا صدر دیده نمی شوند، مساله ای که سبب خشم و عصبانیت مقتدا صدر شده و حتی گفته می شود سفرش به لبنان نیز در جهت قهر با سیاستمداران عراقی صورت گرفته است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جریان صدرمقتدا صدر


نظر شما :