با نهایی شدن نامزد جمهوریخواهان

چه کسی معاون ترامپ می‌شود؟

نویسنده خبر: حسین هوشمند
یکی از افرادی که بیشترین شانس را دارد سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا است که در زمینه سیاست خارجی به ترامپ مشاوره می دهد. کورکر یکی از مخالفان اصلی برجام و طراح تحریم های ایران محسوب می شود.
چه کسی معاون ترامپ می‌شود؟

دیپلماسی ایرانی: همان طور که پیش بینی شده بود دونالد ترامپ توانست با رسیدن به حد نصاب نمایندگان حزبی (Delegates) به عنوان کاندیدای نهایی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2016 انتخاب شود. هم اکنون مهمترین بحثی که در کمپین جمهوری خواهان وجود دارد انتخاب معاون برای ترامپ است.

اهمیت کاندیدای معاونت

پس از نهایی شدن کاندیدای یک حزب مهمترین روندی که در جریان رقابت ها وجود دارد، انتخاب معاون برای وی است. در قانون انتخابات ریاست جمهوری معاون رئیس جمهور هم به همراه کاندیدای ریاست جمهوری نامش بر روی برگه انتخاباتی نوشته می شود و مردم به وی هم رای می دهند. در واقع این دو نفر یک تیم را تشکیل می دهند که رای دهندگان به هر دو رای خواهند داد.

معاون همیشه مکمل کاندیدای اصلی است. به این صورت که شخصی به عنوان معاون انتخاب می شود که بتواند به مزیت های کاندیدای اصلی بیفزاید و نقاط ضعف وی را جبران کند. به طور مثال اگر کاندیدای ریاست جمهوری شخص مسنی است، سعی می شود معاون وی فردی جوان باشد یا اگر کاندیدای اصلی فردی بی تجربه است، معاون وی باید فردی باتجربه باشد. همچنین اگر کاندیدا متعلق به یک جناح از حزب باشد سعی می کند معاونش را از جناح دیگر حزب انتخاب کند تا اتحاد میان حزب افزایش پیدا کند و همه اعضای حزب با تفکرات مختلف مجاب شوند که به وی رای دهند.

به طور مثال در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008، جان مک کین کاندیدای جمهوری خواه، سارا پیلین را به عنوان معاون انتخاب کرد. هدف مک کین از این انتخاب توجه به دو فاکتور جنسیت و سن پیلین بود. مک کین قصد داشت با این انتخاب نقطه ضعف حزبش در عدم توانایی جذب آرای زنان را جبران کند و با توجه به این که خودش مسن بود بتواند با فاکتور جوان بودن پیلین این نقیصه را رفع کند. علاوه بر این پیلین متعلق به جناح محافظه کار حزب جمهوری خواه بود و مک کین به دنبال جلب حمایت این جناح از حزب هم بود.

باراک اوباما هم در سال 2008 جو بایدن را با توجه به عامل سن، تجربه و نژاد انتخاب کرد. خود اوباما جوان، اقلیت نژادی و از لحاظ سیاسی کم تجربه بود، به همین دلیل بایدن را که سابقه 30 سال سناتوری، مسن و با تجریه و سفیدپوست بود را انتخاب کرد. اوباما متعلق به جناح لیبرال حزب دموکرات بود و با انتخاب بایدن که محافظه کارتر بود به دنبال جلب حمایت جناح مقابل و اتحاد حزب بود.

در سال 2012 میت رامنی، کاندیدای جمهوری خواه، پل رایان را به عنوان معاون خودش انتخاب کرد. رایان هم در سوی مقابل رامنی قرار داشت، رایان جوان بود و نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده بود، یعنی تجربه کار و فعالیت سیاسی در واشنگتن را داشت. در حالی که میت رامنی فرماندار ماساچوست بود و تجربه فعالیت در واشنگتن را نداشت. علاوه بر این رایان متعلق به جناح محافظه کار حزب جمهوری خواه بود و حمایت این رای دهندگان را برای رامنی به ارمغان آورد.

معاون ترامپ

پس با این تفاسیر فردی باید به عنوان معاون ترامپ معرفی شود که بتواند نقاط ضعف وی را جبران کند و در درجه اول موجب اتحاد در حزب جمهوری خواه و در مرحله دوم موجب توسعه پایگاه رای دهنده وی در انتخابات نهایی شود.

نقاط ضعف ترامپ چیست؟ ترامپ با 70 سال سن مسن محسوب می شود. یک مرد سفیدپوست است که اظهاراتی خصمانه علیه زنان و اقلیت های نژادی و دینی داشته است. فاقد تجربه سیاسی است و بیش از اندازه ثروتمند است. پس باید فردی را به عنوان معاونش انتخاب کند که این نقاط ضعفش را رفع کند و موجب اتحاد حزب جمهوری خواه هم بشود. چون همچنان قسمت عمده ای از حزب جمهوری خواه به خصوص جناح اصلی این حزب مخالف ترامپ هستند و دل خوشی از وی ندارند.

مشاوران ترامپ علی الخصوص بن کارسون در حال کار بر روی لیست کاندیداهای معاون ترامپ هستند. آن گونه که خود ترامپ گفته است این لیست شامل 5 تا 6 نفر است. ترامپ می گوید این افراد کسانی هستند که تجربه سیاسی بالایی دارند تا بتوانند فقدان تجربه سیاسی خودش را جبران کنند.

از میان افرادی که به عنوان نفرات احتمالی معاونت ترامپ معرفی شده اند می توان به سناتور باب کورکر، سناتور جف سیشنز، فرماندار کریس کریستی، فرماندار پل لپیج، نوت گینگریچ، فرماندار سابق سارا پیلین، فرماندار ریک اسکات، فرماندار جان بریور، سناتور مارکو روبیو، فرماندار مری فالین، سناتور تد کروز، سناتور راب پورتمن، فرماندار جان کیسیک، ژنرال مایکل فلین، فرماندار سابق مایک هاکبی و سناتور سابق اسکات براون اشاره کرد.

در این میان افرادی وجود دارند که رابطه نزدیکی با ترامپ دارند. به طور مثال سناتور سیشنز اولین سناتوری بود که از ترامپ حمایت کرد و کریس کریستی هم اولین رقیب ترامپ بود که پس از کناره گیری از رقابت ریاست جمهوری از ترامپ حمایت کرد. در این میان افرادی هم وجود دارند که با ترامپ جلسه داشته اند و با وی گفتگو کرده اند به همین خاطر جزء افرادی هستند که بیشترین شانس را دارند. کورکر، سیشنز و پورتمن افرادی بوده اند که این هفته با ترامپ جلسه خصوصی داشته اند.

به طور کلی زنان و اقلیت های نژادی و دینی به دموکرات ها رای می دهند، به همین دلیل این وسوسه برای جمهوری خواهان وجود دارد که معاونی را انتخاب کنند که این نقاط ضعفشان را رفع کند. اما با توجه به این که هیلاری کلینتون، کاندیدای دموکرات ها زن است، جمهوری خواهان نمی توانند روی این مساله مانور دهند و معاون زن انتخاب کنند. این در حالی است که آنها در سال 2008 با انتخاب سارا پیلین به عنوان معاون این تجربه را داشتند و موفقیتی هم کسب نکردند.

با توجه به جملات تند و افراطی ترامپ علیه اقلیت های نژادی و مذهبی همچون سیاهپوستان، هسیپنیک ها و مسلمانان کمی سخت است که جمهوری خواهان بتوانند با انتخاب یک معاون از اقلیت ها، این نقیصه خودشان را رفع کنند.

با این تفاسیر محتمل ترین انتخاب برای جمهوری خواهان سیاستمداری با تجربه (سناتور یا فرماندار) است که جوان تر از ترامپ باشد و از نظر جناح اصلی حزب جمهوری خواه مقبولیت داشته باشد.

با این حال احتمال داده می شود که انتخاب ترامپ شخصی با تجربه باشد تا جوان. افراد زیر هم به جای این که جوان باشند، با تجربه هستند. یکی از افرادی که بیشترین شانس را دارد و خود ترامپ هم به وی اشاره کرده و با وی چندین دیدار هم داشته است، سناتور باب کورکر (جمهوری خواه از تنسی) رئیس کمیته روابط خارجی سنا است که در زمینه سیاست خارجی به ترامپ مشاوره می دهد. کورکر یکی از مخالفان اصلی برجام و طراح تحریم های ایران محسوب می شود.

دومین فردی که شانس زیادی دارد نوت گینگریچ، رئیس اسبق مجلس نمایندگان ایالات متحده است. سناتور سیشنز هم کسی است که با ترامپ دیدار داشته و ترامپ از وی نام برده است. سیشنز هم در زمینه های سیاست خارجی و مهاجرت به ترامپ مشاوره می دهد. ترامپ در این باره گفته است: «من کسی را می خواهم که بتواند در سنا راه برود و با این افراد 25 سال دوست باشد. و بتواند کارها را انجام دهد. 95 درصد این احتمال وجود دارد که من فردی سیاسی را انتخاب کنم که با غیر سیاسی ها مخالف باشد.»   

حسین هوشمند

نویسنده خبر

عضو هيئت تحريريه ديپلماسي ايراني

hossein. houshmand@gmail.com

 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: ترامپ حزب جمهوری خواه پیلین سیشنز معاون ترامپ انتخابات 2016 انتخابات آمریکا کورکر


نظر شما :