ناتو در مورد برنامه موشکی ایران چه گفته است؟

۲۱ تیر ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۶۱۱۰۱ سرخط اخبار

اعضای پیمان آتلانتیک شمالی در بیانیه پایانی خود بار دیگر از توسعه برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی شده اند که آزمایش های موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت «ناسازگار» است.

به گزارش فارس، اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان نشست اخیر خود در ورشو لهستان بیانیه ای با ده ها بند منتشر کرده و موضع خود در قبال مسائل مختلف جهان را اعلام کرد.

در این بیانیه 139 بندی، به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 و همچنین برنامه موشکی ایران هم اشاره شده است. اعضای ناتو مانند اغلب دیگر مقامات غربی از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده و آزمایش های موشکی ایران را ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دانسته اند.

در بند 68 از این بیانیه، آمده است: «ما از حصول برنامه اقدام مشترک میان E3/EU+3 و ایران که در تاریخ 14 جولای 2015 امضا شده و اجرای ممتد آن از تاریخ 16 ژانویه 2016، تمجید می کنیم.»

این بیانیه می افزاید: «ما در عین حال بر لزوم همکاری کامل و به هنگام ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در اجرای برجام تأکید داریم.»

اعضای ناتو سپس به برنامه موشکی ایران پرداخته و نوشته اند: «در عین حال، ما همچنان از توسعه برنامه موشکی ایران و تست های موشکی مداوم این کشور که با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار هستند، نگرانی جدی داریم.»

در روزهای گذشته «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل هم از تداوم برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده بودند.

وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) به موضع گیری ناتو واکنش نشان داده و این بیانیه را «مردود» و «تکرار ادعاهای بی اساس» علیه ایران توصیف کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «همانگونه که بارها اعلام شده است توانایی های موشکی کشورمان صرفا در چارچوب برنامه های مشروع دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و به هیچ وجه برای حمل کلاهک هسته طراحی نشده است.»

این بیانیه می افزاید: «برنامه موشکی ایران نه تنها هیچگونه ارتباطی با برجام و مذاکرات هسته ای ندارد، بلکه همانگونه که بارها تاکید شده است ناقض قطعنامه ٢٢٣١ نیز محسوب نمی شود.»

کلید واژه ها: برنامه موشکیبرنامه موشکی ایران


نظر شما :