فردی که مقبول هر دو حزب است

تیم کین، انتخاب عاقلانه کلینتون

۰۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۶۱۶۷۴ اخبار اصلی آمریکا
نقطه قوت بزرگ کین این است که وی ایدئولوگ نیست. وی یک دموکرات رئالیست است. تیم کین یک سیاستمداری محتاط است که دستور کار پیشرو خود را از طریق مصالحه درون حزبی و برون حزبی پیش می برد.
تیم کین، انتخاب عاقلانه کلینتون

دیپلماسی ایرانی: اگر چه انتخاب تیم کین به عنوان معاون اول هیلاری کلینتون نمی تواند تاثیری در بالا بردن محبوبیت وی داشته باشد، اما بار دیگر نگرش حرفه ای وی مقابل بی تجربگی و آماتوری ترامپ را برجسته می کند. کلینتون هم می توانست همان طور که ترامپ به سوی راست های افراطی حرکت کرد، برای جلب آرا به سوی دموکرات های چپ گرا برود. اما هیلاری کلینتون در مقابل کسی را انتخاب کرد که شایستگی ذاتی آن به قدری برای همگان پذیرفته شده است که حتی برخی از همکاران جمهوری خواه کین در سنا نیز به وی تبریک گفتند.

نقطه قوت بزرگ کین این است که وی ایدئولوگ نیست. وی یک دموکرات رئالیست است. وی یک انترناسیونالیست است که اهمیت جایگاه منحصر به فرد آمریکا را در جهان درک می کند و سیاستمداری محتاط است که دستورکار پیشرو خود را از طریق مصالحه درون حزبی و برون حزبی پیش می برد. هیلاری کلینتون عاقلانه ترین انتخب ممکن را انجام داده است.

کین یک محافظه کار نیست. سازمان مردم نهاد «پلند پرنت هود» به وی نمره 100 داده، چند گروه محیط زیستی هم همین نمره را به وی داده اند. اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا هم از 100 به وی 76 داده است. از طرف دیگرف اتحادیه محافظه کار آمریکا به وی نمره صفر داده اند. انجمن ملی سازمان های پلیس هم به وی نمره 86 داده است.

در حوزه امنیت بین الملل نیز رویکرد تیم کین را می توان واقع گرایی پیشرو تفسیر کرد. وی یکی از کسانی بود که در کنگره همه تلاش خود را به کار بست تا مجوز استفاده از گزینه نظامی در سوریه صادر شود و همواره به شدت از رویکرد اوباما در سوریه انتقاد کرد.

نگرش فراحزبی تیم کین به امنیت ملی به وی کمک کرده که نقشی کلیدی با مک کین در نشست امنیتی هالیفکس بازی کند. این نشست که از سوی کانادا برگزار می شود، نسبت به نشست های مشابه توجه کمتری جلب می کند. در این نشست وزرای مختلف از کشورهای دموکرات گرد هم جمع می شوند. در واقع تیم کین در این نشست با ایستادن کنار مک کین و حمایت از مواضع وی، پیام حمایت فرا حزبی آمریکا از دوستان و متحدان خود را صادر کرد. این پیام در زمان حاضر و با اظهارات ترامپ در مورد ناتو از اهمیت خاصی برخوردار شده است.

از آن جایی که تیم کین سناتور یک ایالت با جمعیت بالای کهنه سربازان است، همواره اهمیت خاصی به موضوع امنیت ملی می دهد. وی در همه انتخاباتی که شرکت کرده به پیروزی رسیده و رمز پیروزی وی نیز همین است.

بر خلاف هیلاری کلینتون، کین هیچ گاه سخن از توطئه و دسیسه چینی های گسترده حزب جمهوری خواه به میان نیاورده است. وی به چنین انگاره ای باور ندارد. بدون شک کین می تواند تاثیر مثبتی و متعادل کننده ای روی هیلاری کلینتون داشته باشد. به طور ویژه وی به کلینتون توصیه خواهد کرد که روابط خود را با جمهوری خواهان با افراطگرا خواندن آنها بدتر نکند. اگر در نهایت کلینتون به پیروزی برسد، باید گفت که بخشی از این موفقیت را مرهون انتخاب درست معاون اول خویش خواهد بود.

منبع: نشنال اینترست / ترجمه: تحریریه دیپلمتاسی ایرانی / 25 

کلید واژه ها: هیلاری کلینتون تیم کین


نظر شما :