استقرار «اس-300» در پایگاه پدافند هوایی اطراف تهران

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۳:۴۲ کد : ۱۹۶۲۹۸۲ سرخط اخبار

نشریه تخصصی امور نظامی انگلیس مدعی شد بر اساس تصاویر ماهواره ای ایران سامانه جدید موشکی برد بلند «اس-300» را در اطراف پایتخت مستقر کرده است.

 به گزارش فارس، نشریه انگلیسی «جینز دیفنس» ویژه امور نظامی در مطلبی مدعی شده است که ایران سامانه دفاع موشکی «اس-300» را در اطراف تهران مستقر کرده است.

جینز دیفنس مدعی شده است، بر اساس تصاویر ماهواره ای ایران سامانه برد بلند دفاع موشکی اس-300 را در تاسیسات اتمی فردو  مستقر نکرده، بلکه تصاویر کسب شده از ماهواره نشان می دهند که ایران دو آتشبار دفاع موشکی خود با چهار حامل پرتابگر، رادار موسوم به  «30N6» و رادار اصلی مدیریتی را در پایگاه پدافند هوایی در شرق پایتخت مستقر کرده است.

جیمز دیفنس نوشت: این رادار همراه با حامل های پرتابگر (TEL) و رادار 30N6 از سوی یک واحد مدیریت رادار مرکزی «64N6» پشتیبانی می شوند.

این نشریه انگلیسی همچنین ادعا کرد که تصاویر به نمایش درآمده در تلویزیون ایران و آب نمای موجود در تصویر در واقع متعلق به پدافند هوایی اطراف تهران در شرق پایتخت است.

جینز دیفنس نوشت: هنوز مشخص نیست که ایران اس-300 PMU1 یا PMU2 با موشک های برد بلندتر «48N6E2» را از روسیه گرفته است.

«سرگئی چموزوف» مدیرعامل شرکت روسی «روستک» در ماه مارس سال جاری در گفت وگو با نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» مدعی شده بود که ایرانی ها تنها نیاز به نمونه S-300PMU1 دارند. هرچند که این شخص روسی در ماه ژوئن جملاتی متناقض با این سخنان را بیان داشت.

فارغ از ضد و نقیض های این ماجرا آنچه که مشخص است استقرار این سامانه دفاع موشکی موجب نگرانی رقبای ایران شده است به طوری که شبکه آمریکایی در گزارشی با ادعای این که ایران دنبال نقض برجام با ازسرگیری غنی سازی اورانیوم در کوتاه مدت یا میان مدت است نوشت استقرار سامانه «اس 300»در ایران حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات «فردو» را دشوار می کند.

فاکس نیوز نوشت: هواپیماهای رادار گریز آمریکا همچون بمب افکن «B-2» و جنگنده «اف-22 رپتور» می توانند، از سامانه اس-300 بگریزند، اما اگر تعداد این سامانه ها به تعداد کافی باشند، این هواپیماهای آمریکا هم در برابر آن آسیب پذیر خواهند بود.

به نوشته فاکس نیوز، سخنانی در زمینه تخریب تاسیسات فردو با بمب های بتن شکن از طریق بمباران مکرر یک نقطه واحد در این تأسیسات توسط اسرائیل به میان می آید. گرچه اسرائیل بمب بتن شکن «MOP» و بمب افکنی با قابلیت حمل این بمب را ندارد، اما بمب بتن شکن 5 تنی «GBU-28» را در اختیار دارد که جنگنده های «اف-15 ای» این رژیم می توانند آن را حمل کنند.

فاکس نیوز سپس نوشت: در مجموع، سامانه اس-300، تهدید جدی را برای جنگنده های نسل چهارم همچون اف-15 به همراه دارد.  

«عامری سرین» مدیر موسسه «اسرائیل پراجکت» که به طور تخصصی به تحلیل وقایع خاورمیانه مرتبط با منافع صهونیست ها و آمریکا می پردازد و در بیت المقدس اشغالی و واشنگتن دفاتری دارد، در تحلیلی پیرامون استقرار سامانه دفاع موشکی اس-300 در تاسیسات فردو نوشت: ایران درحال استقرار موشک های اس-300 در اطراف یکی از اصلی ترین تاسیسات اتمی خود است که در توافق ایران قرار بود غیر فعال شود. فردو، تاسیساتی زیرزمینی مستحکم است و حال نیز با این سامانه موشکی تقویت شده و ایران قادر است عملیات نیروی هوایی اسرائیل و به علاوه بخش عمده عملیات نیروی هوایی آمریکا علیه این تاسیسات را خنثی سازد.

بر این اساس، در حالی که متقاعد کردن روس ها در عدم استقرار سامانه اس-300 در ایران پیشتر یک موفقیت در سیاست خارجی دولت اوباما به حساب می آمد و به آن افتخار می کرد، اما بلافاصله بعد از این که دولت اوباما تشخیص داد روسیه از دفاع از برنامه اتمی ایران جدی است به فراموشی سپرده شد. اینک روس ها  تجهیزات دفاع هوایی خود را در ایران مستقر کرده و در عین حال مدت هاست که در سوریه نیز همین کار را اجرا نموده اند. اقدامی که آشکارا شمال خاورمیانه را مبدل به هلال ایرانی ها می کند.

وبگاه آمریکایی «دیلی کالر» نیز  در این زمینه نوشت که نصب سامانه های اس- 300 موجب شده تا دفاع تاسیسات غنی سازی «فردو» تقویت شود.

بر اساس این گزارش، تاسیسات فردو که از پیشتر نیز در مقابل حملات نظامی مقاوم بوده است، هم اکنون با استقرار سامانه های اس- 300، در مقابل حملات مقاوم تر  و هدف قرار دادن آن سخت تر از قبل شده  و دفاع هوایی این تاسیسات با سامانه های اس 300 ارتقا یافته است.

«جاناتان شانزر» معاون اندیشکده دفاع از دموکراسی به «دیلی کالر» در این باره گفت، سامانه های اس- 300  به شدت عملیات های نظامی آتی علیه تاسیسات فردو را محدود می کنند.

کلید واژه ها: اس-300 تاسیسات فردو


( ۱ )

نظر شما :