دیدارهای دیپلماتیک روحانی در نخستین روز سفر به نیویورک

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۲۷ کد : ۱۹۶۳۳۱۰ سرخط اخبار

دیدار و گفت وگو با نخست وزیر بریتانیا، روسای جمهور فرانسه و ترکیه و رهبران مسلمان جامعه آمریکا از برنامه های روز نخست سفر رئیس جمهور به آمریکا بود.

به گزارش ایسنا، حجت السلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه (به وقت محلی)، برای شرکت در هفتادویکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، وارد نیویورک شد و در فرودگاه جان اف کندی، مورد استقبال سفیر و کارکنان دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل قرار گرفت.

رئیس جمهور پس از حضور در نیویورک دیدارهای خود را در حاشیه هفتادویکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با سران کشورهای جهان آغاز کرد. او عصر سه شنبه به وقت محلی (بامداد چهارشنبه به وقت تهران) ابتدا با متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا دیدار کرد و پس از آن گفت وگوهایی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه داشت. روحانی همچنین در جلسه ای با حضور رهبران مسلمان جامعه آمریکا شرکت کرد.

ایران و ایتالیا شریک تجاری می شوند

رئیس جمهور در دیدار نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد که ایتالیا این فرصت را در دوره پسابرجام در اختیار دارد که بار دیگر به نخستین شریک و همکار اقتصادی و تجاری ایران در اروپا تبدیل شود.

روحانی همچنین گفت: سفرهای دوجانبه اخیر، نقطه عطفی در روابط مشترک و نشان گر اراده دو ملت و دو دولت برای توسعه و تحکیم سطح همکاری ها است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری های مشترک در عرصه های اقتصادی، علمی و سیاسی، نقش بخش های خصوصی دو کشور را در این مسیر ارزشمند دانست و اظهار کرد: علاقه شرکت های خصوصی دوطرف به روابط تجاری باید مورد حمایت و تشویق دو دولت قرار گیرد.

رئیس جمهور در ادامه به موضوع برجام اشاره کرد و با تاکید بر این که مطابق برجام، طرفین متعهد به تامین فضای لازم برای فعالیت اقتصادی ایران هستند، بیان کرد: طرفین باید به استحکام برجام پایبند باشند و استحکام برجام می تواند پایه ای نیز برای افزایش صلح و ثبات منطقه باشد.

روحانی با بیان این که رهبران اروپا باید به بانک ها و بیمه ها برای همکاری مالی تضمین و اطمینان دهند، تصریح کرد: ملت ها و شرکت های ما و منطقه باید از فواید برجام منتفع شوند.

نخست وزیر ایتالیا نیز در این دیدار با تاکید بر این که رم با هیجان به دنبال تقویت روابط همه جانبه با تهران است، گفت: ما برای هر اقدامی در جهت استحکام روابط اقتصادی آماده ایم.
متئو رنتزی با اشاره به اعزام یک هیات بلندپایه ایتالیا به تهران طی ماه های آینده تاکید کرد: در بحث روابط بانکی، بیمه دولتی ساچه ایتالیا آماده ارائه تضمین های لازم است.

وی اطمینان و تقویت سرمایه گذاران برای همکاری با ایران را برای ایتالیا حیاتی دانست و اظهار کرد: در رابطه با برجام تعهد خود را تکرار و برای استحکام آن هر چه بتوانیم انجام خواهیم داد.

نخست وزیر ایتالیا همچنین گفت که کشورش آماده رایزنی و هماهنگی با ایران در مسایل منطقه ای و بین المللی است.
اراده تهران و آنکارا برای مبارزه علیه تروریسم در سوریه و عراق
رئیس جمهور در دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر این که ایران در همه مراحل دوست و برادر و کنار ترکیه خواهد بود، گفت: آماده ایم تا روابط خود را با آنکارا در همه بخش ها از حمل و نقل تا صنعت و انرژی توسعه دهیم.

روحانی اظهار کرد: شرکای بخش های خصوصی دو طرف باید برای همکاری بیشتر حمایت شوند. دولت و ملت ترکیه را برادر خود می دانیم و اراده تهران، تقویت روابط با آنکارا در تمامی زمینه ها است.

وی در ادامه به کودتای اخیر در ترکیه اشاره و بیان کرد: وقوع ناامنی و کودتا علیه دولتی که در ترکیه با رای مردم حاکمیت دارد برای ما بسیار ناراحت کننده بود و ایران از همان لحظات نخست، تمام امکانات خود را برای ثبات و امنیت در ترکیه به کار گرفت.

رئیس جمهور با بیان این که کودتا در ترکیه را در ادامه سلسله حوادثی می بینیم که برخی قدرت ها علیه منطقه ما طراحی کرده اند، تاکید کرد: تردیدی نداریم که با تلاش مشترک می توانیم جلوی مسیری را که دشمن علیه ما طراحی کرده است، سد کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تروریسم و خطرات آن برای منطقه و جهان پرداخت و افزود: تروریسم تهدیدی علیه همه ما است و نقش دو کشور در مبارزه با تروریسم و ناامنی در منطقه و به ویژه سوریه و عراق اهمیت دارد.

نخست وزیر ترکیه هم در این دیدار با قدردانی از حمایت دولت و ملت ایران از ترکیه در برابر کودتای اخیر در کشورش گفت: اطمینان داریم که ایران در ادامه این روند، حمایتش را از ترکیه قطع نخواهد کرد.

رجب طیب اردوغان در ادامه برنده اختلاف و ناامنی های منطقه را  دشمنان جهان اسلام  دانست و با بیان اینکه دیگران قادر به حل مشکلات منطقه نیستند،اظهارداشت: ایران و ترکیه دو کشور اسلامی و بزرگ منطقه هستند و با همکاری می توانند در روند مبارزه با بحران ها و ایجاد ثبات در منطقه و از جمله سوریه و عراق نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

لندن حمایت خود را از گام مهم برجام ادامه می دهد

رئیس جمهور در دیدار نخست وزیر بریتانیا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تحولی بزرگ، نمادی برای حل اختلافات و پایه ای برای همکاری ها دانست و تاکید کرد که همه طرف ها باید به اجرای دقیق و به هنگام تعهدات خود در برجام، پایبند باشند.

روحانی در ادامه تصریح کرد: ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل کرده و تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد، ما هم پایبند خواهیم بود.

وی بهره مندی ایران از فضای مثبت اقتصادی را جزو تعهدات برجام برشمرد و اظهار کرد: تا برخی مشکلات فنی در زمینه بانک و بیمه حل نشود، تعهدات طرف مقابل به انجام نرسیده و دولت های اروپایی باید به بانک های بزرگ برای همکاری با ایران اطمینان دهند و لندن می تواند قدم اصلی را در این زمینه بردارد.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از بهبود و توسعه روابط تهران - لندن در سال های اخیر، افزود: با احترام متقابل و تمرکز بر همکاری در چارچوب منافع مشترک می توانیم بر ذهنیت های منفی تاریخی غلبه کنیم.

وی همچنین اظهار کرد: نتایج همکاری دو کشور را طی سال های اخیر در مذاکرات هسته ای دیده ایم و اکنون نیز فرصت برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و استفاده از ظرفیت ها به نفع دو ملت فراهم است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات منطقه حساس خاورمیانه اشاره کرد و با تاکید بر این که "منطقه ما مسایل پیچیده ای دارد و جز راه حل سیاسی مسیری برای حل آن ها وجود ندارد "، گفت: ایران آماده همکاری با اتحادیه اروپا، انگلیس و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت به ویژه در سوریه، عراق و یمن است.

در ادامه نخست وزیر بریتانیا در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه روابط دو کشور در عرصه های سیاسی و اقتصادی طی سال های اخیر گفت: از افزایش سطح مناسبات دو کشور در همه عرصه ها حمایت می کنیم. لندن حمایت خود را از گام مهم برجام ادامه خواهد داد و معتقد است که طرفین باید به اصول توافق شده متعهد باشند.

ترزا می با بیان این که برای حل مشکلات بانکی و بیمه ای و بهره مندی اطمینان بخش ایران از فرصت های اقتصادی در حال هماهنگی با طرفین برجام برای اقدامات لازم هستیم، تصریح کرد: بریتانیا یک هیات بانکی را برای مذاکرات و همکاری های فنی با بانک مرکزی ایران راهی تهران می کند.

برای حفظ منافع مسلمانان، باید روی اشتراکات تمرکز کرد

رئیس جمهور در دیدار رهبران مسلمان جامعه آمریکا، ضرورت تقویت وحدت و یکپارچگی در دنیای اسلام را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز اصل اساسی برای همه دولت های اسلامی و متفکران مسلمان، حفظ و ارائه چهره واقعی اسلام است و برای حفظ منافع مسلمانان، باید روی اشتراکات خود که همانا قرآن، سیره پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل بیت(ع) است، تمرکز کرد.

روحانی در ادمه اظهار کرد: دین مبین اسلام و مسلمانان در طول قرن های گذشته با مشکلات فراوانی روبرو بودند اما در همه مقاطع تاریخی، مصلحین و متفکرین دنیای اسلام و مجاهدین واقعی توانستند از دین و فرهنگ اسلام به خوبی صیانت کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در طول تاریخ جنگ های زیادی بر مسلمان ها تحمیل شده و مستبدین فراوانی بر جوامع اسلامی مسلط بودند و از سوی دیگر استعمارگران کشورهای زیادی از دنیای اسلام را تحت سلطه خود در آورده بودند، اما مسلمانان با ایستادگی و مقاومت و در سایه فرهنگ غنی اسلام توانستند بر مشکلات غلبه کنند.

روحانی اضافه کرد: شاید سخت ترین دوران زمانی بود که از لحاظ فرهنگی، اسلام را مساوی سنت قرار دادند و این در حالی است که سنت ها، آداب و رسوم ملت ها با مفهوم جامع سنتی که در اسلام به عنوان سنت پیامبر(ص) یاد می شود دو مقوله متفاوت است.

وی افزود: برخی مواقع نیز اسلام را در برابر تجدد قرار دادند و تجدد نیز یک لفظ و معنای دوگانه دارد. تجدد به معنای نوآوری، دانش و فناوری و یا تجدد به معنای رسیدن به مطامع مادی با شیوه ها و روش های جدیدی که ترویج می شود؟

روحانی تصریح کرد: اسلام با تجدد به معنای علم و فناوری های جدید هرگز مخالف نبوده و نیست، اما عده ای تقابل غیرواقعی بین اسلام، علم و تجدد به وجود آوردند در حالی که اسلام دین فهم، عقل و فقه به معنای درک عمیق مسایل است.

وی با بیان این که در دنیای امروز معضلی را پیش پای مسلمانان به وجود آوردند که ظاهر آن تقابل دین با دین و باطن آن تقابل باطل با حق است، عنوان کرد: اگر امروز شرایطی فراهم آمده است که برخی از جوانان مسلمان در کشورهای مختلف به این احساس رسیده اند که باید از تعالیم اسلام و مسلمانی خود فاصله بگیرند تا بتوانند در امنیت فکری و روحی قرار بگیرند، این همه به خاطر قرائت انحرافی از اسلام و آموزه های دینی توسط گروه های تروریستی و تکفیری است.

روحانی با تأکید بر این که دنیای اسلام از شرایط دشوار کنونی عبور خواهد کرد، گفت: تردیدی نداریم که حق دائمی است و باطل برای دوران کوتاهی کارایی داشته و در نهایت از بین خواهد رفت، اما در عین حال مسئولیت های بسیار بزرگی بر دوش حکومت ها و متفکرین مسلمان وجود دارد تا چهره واقعی اسلام را به جهانیان معرفی کنند.

وی پیروی از سیره و روش پیامبر را به عنوان الگوی کامل مورد تأکید قرار داد و گفت: حکومت و روش پیامبر(ص)، مسیر محبت و رحمت برای همه مردم بود و دیدیم که چگونه پیامبر(ص) توانست با همین روش برای مردم علم، اخلاق، حکومت عادلانه و آزادی به ارمغان آورد.

رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر لزوم توجه به شبکه های اجتماعی و مجازی، اظهار کرد: اگر چه این وسایل ارتباط اجتماعی چه بسا مشکلاتی را نیز از لحاظ فرهنگی برای جوانان ایجاد کنند اما در عین حال ابزاری است که می توان از آن در پیشبرد اهداف متعالی هم استفاده کرد.

وی خطر جذب جوانان به سمت گروه های خشونت طلب را مورد اشاره قرار داد و گفت: خطر این موضوع از کشته شدن انسان ها بدتر است چرا که می تواند آینده و نسل های آتی را از مسیر حق و هدایت واقعی منحرف کند.

روحانی همچنین خاطر نشان کرد: امروز متأسفانه برخی دولت های اسلامی آنچنان که باید به وظیفه خود در برابر مشکلات و بحران های موجود عمل نمی کنند و برخی از آن ها تحت تأثیر قدرت های سلطه گر قرار دارند و این مسأله ای است که مشکلات را مضاعف کرده است.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: امروز راهی جز اتحاد، هوشیار کردن جوانان در برابر خطرات و معرفی چهره اسلام واقعی، وجود ندارد و باید چهره واقعی اسلام را از خطر انحراف فرهنگی که عده ای از آن به عنوان توطئه علیه اسلام استفاده می کنند، حفظ کنیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به هر کشور اسلامی و دولتی که در برابر تروریست ها خواهان کمک بوده، کمک کرده است و این را وظیفه خود می داند چرا که ترور و تروریسم را خطر بزرگی برای جان، مال و نوامیس مسلمان ها و آبروی اسلام می دانیم و معتقدیم راهی جز همفکری، همکاری و برادری و تلاش مضاعف در برخورد با این معضل وجود ندارد و مطمئن هستیم خداوند نیز در صورت اتحاد یاری کرده و در نهایت حق پیروز خواهد شد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود و پس از سخنان تعدادی از رهبران مسلمانان جامعه آمریکا، اعتقاد جمهوری اسلامی ایران به وحدت شیعه و سنی را مورد تأکید قرار داد و گفت: ما همواره به دنبال وحدت شیعه و سنی بوده ایم و تأکید بر این موضوع بدین معناست که هر دو را در کنار هم به رسمیت شناخته ایم.

وی تصریح کرد: امروز اگر به دنبال منفعت کل اسلام هستیم باید بر روی اشتراکات دینی خود تمرکز کرده و آن ها را تقویت کنیم. بی تردید کسانی که با اسلام مخالف هستند، برای آن ها شیعه و سنی تفاوتی با یکدیگر ندارند و با هر دو ضدیت می ورزند همانطوری که امروز در منطقه ما گروه های تروریستی شیعه، سنی و حتی مسیحی ها را قتل عام می کند.

رئیس جمهور با اشاره به واقعه بزرگ غدیر خم گفت: امروز سالروز غدیر خم است و اصل این واقعه مورد اتفاق شیعه و سنی قرار دارد، لذا مهم این است که بر این گونه موارد مشترک خود تأکید کرده و سطح تحمل خود را بالا ببریم.

به گزارش ایسنا، در این دیدار شماری از رهبران مسلمان جامعه آمریکا در سخنان جداگانه ای نظرات و دیدگاه های خود را با رئیس جمهوری اسلامی ایران در میان گذاشتند.

دیدار و گفت وگو با شماری از مقامات ارشد کشورهای جهان، نشست با نخبگان سیاسی و اقتصادی در کنار سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله برنامه های فشرده رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر به نیویورک  است.

رئیس جمهور پیش از سفر به نیویورک، دیداری رسمی از کوبا داشت و با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا  و رائول کاسترو رئیس جمهور این کشور  دیدار و گفت وگو کرد و در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و کوبا به ریاست روسای جمهور دو کشور، راه های توسعه بیش از پیش همکاری های تهران - هاوانا  مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین روحانی در نخستین مرحله از سفر خود به قاره آمریکا در هفدهمین اجلاس سران کشورهای جنبش غیر متعهدها در جزیره مارگاریتای ونزوئلا شرکت کرد و ضمن سخنرانی در این اجلاس و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران، با شماری از مقام های ارشد کشورهای شرکت کننده در این نشست گفت وگو و تبادل نظر کرد.

کلید واژه ها: ایتالیاجامعه آمریکا


نظر شما :