مصر نمی‌خواهد به اختلاف با عربستان فکر کند

تلاش قاهره برای کاستن از تنش در رابطه با ریاض

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۳۹۲۲ اخبار اصلی خاورمیانه
عبدالفتاح السیسی گفت: «نمی‌خواهیم در امور بیش از اندازه بزرگ‌نمایی شود. روابط استراتژیک مصر و عربستان تحت تاثیر هیچ چیز قرار نمی‌گیرد.»
تلاش قاهره برای کاستن از تنش در رابطه با ریاض

دیپلماسی ایرانی: عبدالفتاح السیسی در گفت وگو با رسانه های مصری که روز یکشنبه روزنامه های دولتی متن این گفت وگوها را منتشر کردند، تلاش کرد از حجم اختلافات میان قاهره و ریاض بکاهد و از عربستان بخواهد که هماهنگی بیشتری با کشورش در قضایای مختلف سیاسی داشته باشد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، سیسی در پاسخ به سوال یکی از روزنامه های مصری درباره رای مثبت مصر در شورای امنیت به نفع طرح روسیه در قبال سوریه گفت: «این موضوع نیاز به هماهنگی بیشتر میان ما با برادران عربستانی مان دارد تا امور روشن شوند.»

بر اساس آن چه روزنامه مصری الاهرام منتشر کرده است، سیسی در ادامه افزود: «نمی خواهیم در امور بیش از اندازه بزرگ نمایی شود. روابط استراتژیک مصر و عربستان تحت تاثیر هیچ چیز قرار نمی گیرد.»

وی همچنین گفت: «نباید اجازه دهیم که این روابط تحت هر شرایطی آسیب ببیند یا نوعی از جدایی در این روابط استراتژیک به وجود آید. ما از برادرانمان در عربستان بابت هر آن چه در طول دوره های گذشته در اختیار مصر قرار داده اند تشکر و قدردانی می کنیم.»

رئیس جمهوری مصر در پاسخ به این سوال که آیا روابط میان دو کشور مه آلود است، گفت: «این موضوع در رسانه ها و شبکه های اجتماعی گفته می شود، این شبکه های اجتماعی و رسانه ها هستند که فضای حاکم بر روابط را مه آلود جلوه داده اند اما در عالم واقعیت هیچ مهی در روابط مصر و عربستان وجود ندارد.»

حسین هریدی، معاون سابق وزیر امور خارجه مصر در این باره به العرب می گوید: «اظهارات سیاسی نشان می دهد که مصر از اظهارات نماینده عربستان در شورای امنیت که حرف هایش باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور شد، عبور کرده است.»

وی تاکید کرد، حرف سیسی پیام اطمینان بخشی به داخل و خارج از مصر است مبنی بر این که قاهره و ریاض صفحه اختلافات را ورق زده اند.

هریدی اظهار نظر می کند که رسانه ها یکی از دلایل بزرگ نمایی اختلاف به وجود آمده میان دو کشور هستند.

وی همچنین گفت: «قاهره با این بحران با این منطق برخورد می کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. صحبت از اعزام هیئتی از قاهره به ریاض یا میزبانی ریاض از هیئتی از قاهره یا انجام دیداری قریب الوقوع میان وزرای امور خارجه دو کشور که در بعضی رسانه ها زده می شود، امری غیر منطقی است.»

رای مثبت قاهره به طرح روسیه بر سر سوریه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد باعث خشم عربستان سعودی شد. در اولین انتقاد علنی عربستان از مصر از زمان به دست گرفتن قدرت توسط سیسی، عبدالله المعلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل متحد گفت: «رای مصر دردآور بود در حالی که مواضع سنگال یا مالزی در مقایسه با مواضع نماینده عرب (مصر) نزدیک تر به توافق عربی بود.»

دو روز بعد از این رای، قاهره اعلام کرد که شرکت نفتی آرامکوی عربستان صادرات نفت خود به مصر را متوقف کرده است. عربستان سعودی بر اساس توافقی که در ماه آوریل با طرف مصری امضا کرده بود توافق کرده بود که ماهانه 700 هزار تن تولیدات نفتی طی پنج سال در اختیار مصر قرار دهد. بلافاصله بعد از این اتفاق ایران و عراق اعلام آمادگی کردند که نفت مورد نیاز مصر را تامین می کنند تا مصر از نفت عربستان بی نیاز شود. قاهره همچنین اعلام کرد که با کویت برای تامین نفت مورد نیاز خود به توافق رسیده است. همچنین در خبرها آمده است که عراق بخشی از نفت مورد نیاز مصر را تامین می کند.

در همین رابطه رسانه های عربستانی حملات شدیداللحنی را متوجه مصر کردند و دولت عبدالفتاح السیسی را خائن، دو رو و منافق توصیف کردند و از دولت خود خواستند که سطح روابطش با قاهره را کاهش دهد و اقدام به تنبیه مصر بابت رفتارهایش کند.

گفتنی است روابط قاهره و ریاض پیش از این نیز به دلیل خودداری مصر از همراهی با عربستان در جنگ یمن رو به سردی گراییده بود. سیسی گفته بود مصر کشوری نیست که علیه امنیت و استقلال کشوری عربی وارد جنگ شود.

از زمان سقوط حکومت اخوان محمد مرسی در مصر و روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع دولت وی در پی کودتای نظامی، دولت عربستان کمک های مالی بسیاری در اختیار دولت مصر قرار داده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عبدالفتاح السیسی مصر عربستان سعودی


نظر شما :