چراغ سبز دوم اعراب به ایران

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۴ کد : ۱۹۶۸۴۴۰ سرخط اخبار
در اوج تنش ها میان ایران و همسایگان عربی خلیج فارس، وزیر امور خارجه بحرین در اظهاراتی با اشاره به ردوبدل شدن پیام های دوجانبه میان ایران و شورای همکاری از طریق کویت، بر پیشبرد و ادامه گفت وگوهای سیاسی با تهران تاکید کرد. این دومین پالس مثبتی است که مقامات عربی خلیج فارس برای گفت و گو با ایران نشان می دهند. پیش تر «خالد جارالله» معاون شیخ «صباح خالد احمد الصباح» وزیر خارجه کویت 6 بهمن ماه 94 به تهران آمد و پیام امیر کویت را تقدیم رئیس جمهوری ایران کرد.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، تحلیلگران رد و بدل شدن پیام ها میان دو سوی ساحل خلیج فارس را آغاز رایزنی های استراتژیک برای عبور از تنش های موجود می دانند، اگرچه تاکنون دولت عربستان سعودی واکنشی به این فعل وانفعالات مثبت نشان نداده است. مقامات عربی تاکید دارند که این پیام روی آغاز گفت وگوها میان ایران و شورا بر مبنای اصول حسن همجواری، عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها و حفظ تمامیت ارضی متمرکز خواهد بود.

در همین ارتباط، شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در سفر به کویت در گفت وگو با خبرنگاران تاکید کرد بحرین از تلاش های به عمل آمده از سوی امیر کویت در زمینه انجام رایزنی های مشترک با تهران حمایت می کند و گفت وگوهای سیاسی با جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد. او تاکید کرد: «منامه امیدوار است که این رایزنی ها با نتایج مثبتی همراه باشد.» وزیر امور خارجه بحرین همچنین گفت: «گزارشی نیز در زمینه تحولات روابط با تهران در نشست آتی سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ارائه خواهد شد.»
 
این در حالی است که مقامات منامه همواره و در همراهی با عربستان سعودی، بیشترین نقش را در تنش و بحران آفرینی بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس ایفا می کنند. به دنبال گفت وگوهای سیاسی مستمر و رد و بدل شدن پیام های کتبی اخیر میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس با وساطت دولت کویت، وزارت امور خارجه این کشور ابراز امیدواری کرد، گفت وگوها میان تهران و این شورا به زودی آغاز شود. در همین خصوص، خالد جارالله قائم مقام وزیر خارجه کویت ضمن استقبال از نتایج سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به کویت، این سفر را پایه گذار و بسترساز شرایط مناسب برای انجام گفت وگوها میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دانست و به صراحت تاکید کرد در پیام اخیر شیخ صباح الاحمد امیر کویت به روحانی نیز به این موضوع اشاره شد. حسن روحانی اواخر بهمن ماه سال گذشته به دعوت رسمی امیر کویت به آن کشور و همچنین عمان سفر کرد.
 
به عقیده کارشناسان، بهره گیری از ظرفیت های سیاسی و اقتصادی مشترک، همگرایی بیشتر در مواضع فرامنطقه ای و بین المللی، تامین کامل صلح، ثبات و امنیت منطقه و نیز رشد و شکوفایی کشورهای اسلامی از جمله عللی است که اهمیت همکاری های راهبردی ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را دوچندان کرده است.

تهران، آماده شنیدن دیدگاه های همسایگان
همزمان با این تحولات، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت نیز بر تمایل تهران برای تقویت و توسعه روابط با کشورهای همسایه تاکید کرد. «علی رضا عنایتی» با اشاره به تمایل ایران برای تقویت و توسعه روابط با کشورهای همسایه گفت که سفر اخیر حسن روحانی به عمان و کویت بزرگ ترین دلیل برای این تمایل است و این سفر نیز سطح روابط با کویت را که بهترین همسایه ماست، افزایش داد. به گزارش «خبرگزاری فارس»، به نقل از روزنامه القبس کویت، عنایتی همچنین اظهار کرد که تماس تلفنی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با شیخ صباح الخالد همتای کویتی خود در راستای رایزنی دائم بین ایران و کویت است. او اشاره کرد که منطقه به گفت وگو نیاز دارد و تهران نیز آماده شنیدن دیدگاه های کشورهای همسایه است.
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در ادامه درباره وجود نشانه های جدید برای ازسرگیری فعالیت های کمیته عالی مشترک و کمیته سیاسی کویت و ایران در آینده نزدیک، تاکید کرد که برگزاری نشست های این کمیته ها مهم است، زیرا سازوکاری برای استمرار رایزنی ها بین دو کشور است و ما نیز برای آن آمادگی داریم.
 
عنایتی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره پایبندی تهران به گفت وگوی راهبردی در صورت تغییر رئیس جمهوری ایران به ویژه در سایه ثبت نام «محمود احمدی نژاد» در انتخابات، گفت ایران کشوری است که قانون اساسی در آن حاکمیت دارد و پیروی از اصل گفت وگو ارتباطی به تغییر حکومت ها ندارد و بر این اساس بهتر است که درباره هویت رئیس جمهور آینده که صندوق های رای آن را تعیین می کند، پیشگویی نکنیم کما اینکه احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری خود بارها به عربستان سفر کرد، بنابر این جای هیچ گونه نگرانی از این بابت نیست.

ایران خواهان روابط سازنده با همسایگان
از سوی دیگر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نامه نگاری ها میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس گفت: ایران خواهان روابط سازنده با کشورهای همسایه و منطقه اش است. قاسمی با بیان اینکه ما این گونه تماس ها و گفت وگوها را با اعضای شورای همکاری خلیج فارس داریم، افزود: «البته با یکی دو کشور مشکل بیشتری داریم و امیدواریم آنها با واقع بینی و اقدامات سازنده خود شرایطی را فراهم کنند که روابط ایران و کشورهای این منطقه در مسیر مثبت تر و بهتری قرار بگیرد و همگی بتوانیم در ایجاد صلح و ثبات در منطقه تلاش جدی و کافی داشته باشیم.»

به زعم ناظران، ارسال پیام از سوی کویت که دارای روابط بسیار خوب با تهران است و همچنین استقبال دولت هایی چون عمان، کویت و اینک بحرین نشان می دهد که شورای همکاری همچنان به ایده گفت وگو با تهران امیدوار است. همچنین برخی دیگر از کارشناسان مسائل منطقه بر این اعتقادند که وساطت کویت در انتقال پیام، در واقع میانجیگری میان ایران و عربستان در زمانی است که به دلیل گسترش تنش ها، مقامات سعودی متقاعد شده اند که نوعی سیگنال غیرمستقیم را از طریق کویت برای ایران بفرستند.
 
بیش از یک سال از قطع روابط تهران و ریاض می گذرد و تاکنون وساطت دولت هایی چون قطر، پاکستان، عراق، اندونزی، آلمان، عمان و لبنان برای بهبود روابط دو کشور نتیجه نداده است. بنابراین موفقیت این پیام ها و فعل وانفعالات، در وهله اول منوط به نرمش عربستان و کوتاه آمدن از تنش آفرینی ها و کوتاه آمدن از اولویت هایش است.

کلید واژه ها: کویت شورای همکاری خلیج فارس بحرین امیر کویت


نظر شما :