اردوغان: سوریه در حال تکه تکه شدن است

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۵ کد : ۱۹۶۸۴۷۹ سرخط اخبار

رجب طیب اردوغان اظهار داشت: هیچ کس به وحدت سوریه توجهی ندارد آنچه در حال حاضر در سوریه رخ می دهد تقسیم و تکه تکه کردن این کشور است.

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفت وگو با برنامه "بدون مرز" که از شبکه الجزیره پخش می شود، گفت: به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ابلاغ کردم که باید کار یگان های مدافع خلق کرد در سوریه فیصله پیدا کند. ایران نیز  به دنبال نفوذ خود در عراق است.

وی در اولین گفت وگو با شبکه ای عرب زبان بعد از رفراندوم اصلاحات قانون اساسی تاکید کرد: ترکیه حتی یک وجب از خاک سوریه را نمی خواهد بلکه هم و غم آن مبارزه با داعش و نابودی آن است. من متاسفم که سوریه قادر نخواهد بود در آینده نزدیک روی پا بایستد.

اردوغان با اشاره به اینکه باراک اوباما او را فریب داد، تصریح کرد، در ماه مه با ترامپ دیدار خواهد داشت و اطمینان دارد سیاست آمریکا تغییر خواهد کرد.

وی درباره نیروهای حشد شعبی در عراق نیز عنوان کرد: آنچه در عراق اتفاق می افتد دل ما را به درد می آورد. ما با عراق براساس مسائل قومی و مذهبی تعامل نمی کنیم. پارلمان عراق به رغم اینکه حشد شعبی "سازمانی تروریستی" است آن را به رسمیت شناخت.

وی درباره روابط با اروپا نیز گفت: اروپا براساس معیارهای نازیستی و فاشیستی با ترکیه برخورد می کند و نمی توان آنچه انجام می دهد را جز اینکه جنگی علیه ترکیه به راه انداخته، تعبیر کرد.

اردوغان خاطرنشان کرد، اتحادیه اروپا به وعدهایش در باره آوارگان عمل نکرد و بودجه لازم را نداد در مقابل ترکیه ۲۵ میلیارد دلار به خاطر آوارگان پرداخت کرد.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: من به عنوان رئیس جمهوری ترکیه به آنچه که مردمم می خواهند توجه دارم نه آنچه که اتحادیه اروپا می خواهد لذا مردم اگر بخواهند مجازات اعدام احیا شود، دیگر موضع اروپا برای ما مهم نیست.

وی آلمان را خاستگاه مناسب حزب کارگردان کردستان ترکیه و گروه فتح الله گولن خواند.

اردوغان درباره نتایج همه پرسی قانون اساسی نیز تصریح کرد، اصلاحات قانون اساسی به خاطر اردوغان نبود بلکه به خاطر هر رئیس جمهوری است که ملت ترکیه آن را نامزد خواهند کرد.

وی درباره دیکتاتور خواندنش گفت: دیکتاتور از صندوق انتخابات بیرون نمی آید و من پیرو رای صندوق هستم اگر کودتای نافرجام پیروز می شد دیکتاتوری می آمد که ملت ترکیه را تهدید می کرد.

رئیس جمهوری ترکیه درباره آینده کشورش بعد از همه پرسی گفت: سال ۲۰۱۹ سال متفاوتی برای ملت و دولت ترکیه خواهد بود و بعد از آن ترکیه در بهترین جایگاه در جامعه جهانی خواهد بود.


نظر شما :