قاسمی: سفیر ایران در کویت می‌ماند

۰۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۸ کد : ۱۹۷۰۳۷۳ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت خارجه اقدام اخیر کویت را مثبت ندانست و گفت که سفارت ایران کماکان در سطح سفیر به کار خود ادامه می دهد و سفیر ایران در کویت می ماند.

به گزارش فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مناسبات تهران و کویت اظهار داشت: «مواضع ما اعلام شد. کارکنان سفارت اخراج نشده اند. کاهش تعداد دیپلماتها بوده است. روز پنجشنبه به سفیر ما اطلاع دادند که تعداد پرسنل کاهش یابد که ظرف یک ماه و نیم به اختیار سفارت کاهش صورت بگیرد».

وی ادامه داد: «همواره روابط خوبی با کویت برخوردار بودیم.اقدام مثبتی نبود. سفیر ما در کویت خواهد بود و سفارتخانه ما در حد سفیر خواهد بود.باید برخی شرایط را درک کرد. ما حق اقدام متقابل را برای خودمان محفوظ می دانیم در زمان مناسب لازم باشد اقدام می کنیم».

قاسمی تصریح کرد: «تعداد دیبلماتهای کویتی نسبت به تعداد دیبلماتهای ما کمتر است».

وی در پاسخ به سوالی درباره رایزنی های ایران و عراق طی روزهای اخیر  و کاهش مستشاران نظامی ایران در عراق اظهار داشت: «روابط با قدمت دیرینه از ظرفیتهای بسیاری برخوردار است. تماسهای مقامات دو کشور و در سطوح کارشناسی داشته و ادامه خواهیم داد.این سفرها همواره در دستورکار بوده است».

قاسمی ادامه داد: «زمینه های زیادی در همکاریهای مشترک داریم، درباره مسائل منطقه، مبارزه با تروریسم رایزنی داریم و اینکه چه چیزهایی در مذاکرات بحث می شود قابل بحث نیست»

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه داد: «روابط دو کشور به سایر کشورها ربطی ندارد که چگونه باشد و دیگران نه می توانند و حق دخالت درباره این روابط را نخواهند داشت».

وی درباره تبعه آمریکایی که  در ایران بازداشت است، گفت:  «دوره زبان تهدید گذشته و برخی اظهارنظرات مصداق مداخله در امور داخلی ماست. سیستم قضایی ما منفک از دولت است و این سیستم با استقلال و اقتدار کامل عمل می کند».

وی گفت: آمریکایی ها باید زبان خود را تغییر بدهند و تهدید امری مذموم است و در دهه های گذشته پاسخ این برخوردها را به آمریکا دادیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی  بار دیگر درباره همه پرسی در اقلیم کردستان عراق گفت: ما خواهان تمامیت ارضی عراق و حاکمیت دولت مرکزی هستیم».

وی درباره اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران که قرار است فردا به رای گذاشته شود، اظهار داشت: «با هر گونه تحریم توسط هر کشوری مخالفیم. تحریم ابزار ناعادلانه است که کارآمدی ندارد».

وی درباره شرکت کنندگان در مراسم تحلیف روحانی گفت: «مقامات دیگر کشورها در سطح خوبی در این مراسم شرکت می کنند و از کشورهای همسایه و پیرامونی، هیاتهای متعدد به ایران می آیند و تعداد هیاتها قابل توجه است».

کلید واژه ها: کویت


نظر شما :