ترامپ: اعلام پایبندی ایران به توافق برجام، اشتباه است

۰۴ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۸ کد : ۱۹۷۰۴۱۹ سرخط اخبار

  ترامپ دیروز همزمان با تصویب طرح تحریم ها علیه ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان در سخنانی در اوهایو به ایران به خاطر به چالش کشیدن اجرای توافق برجام هشدار داد.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها، این هشدار در حالی است که ترامپ پیشتر بارها نارضایتی خود را از برجام به صراحت اعلام کرده و این توافق را یک فاجعه در تاریخ دیپلماسی آمریکا خوانده است.

ترامپ تاکید کرد: اعلام پایبندی ایران به توافق برجام، اشتباه است. به رغم تردیدهایی که داریم آنچه را که طرف ایرانی گفته قبول کردیم و از این رو با آنها خیلی خوب بوده ایم.

ترامپ در مصاحبه ای با نشریه وال استریت ژورنال گفته است در صورتی که 3 ماه دیگر بار دیگر پای بندی ایران به توافق برجام مورد تایید آمریکا قرار بگیرد از این مساله غافلگیر خواهد شد.

با این حال دیروز ترامپ به ایران نسبت به به چالش کشیدن برجام هشدار داد و گفت: اگر ایران این توافق را به چالش بکشد با مشکلاتی بسیار بزرگ مواجه خواهد شد.

دولت آمریکا اقداماتی جون توسعه برنامه های موشکی ایران و سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی در حمایت از دولت سوریه و گروه حزب الله لبنان را ناقض روح برجام تفسیر می کند. ایران نیز متقابلا تحریم های آمریکا را ناقض روح برجام می خواند.

او در عین حال مدعی شد ایران پس از توافق برجام جسورتر شده اما این جسارت ایران خیلی نخواهد پایید. او اشاره بیشتری به جزییات نکرد.

ترامپ گروهی را مامور بازنگری سیاست دولت آمریکا در قبال ایران کرده است و گفته می شود این گروه که در بیرون وزارت امور خارجه آمریکا متمرکز هستند و بیشتر به مقامات و مشاوران امنیتی ترامپ وابسته اند، قرار است تا پیش از 3 ماه آینده گزارشی کامل را درباره رویکرد و استراتژی دولت ترامپ در قبال ایران به رییس جمهور تقدیم کنند.

به گمان برخی ناظران احتمال زیادی وجود دارد که تا 3 ماه آینده دولت ترامپ در صورت آماده شدن بازبینی در سیاست آمریکا در قبال ایران، دیگر با لغو تحریم های هسته ای ایران در چارچوب برجام موافقت نکند.

ترامپ همچنین گفت که جان کری (وزیر خارجه سابق آمریکا) یک مذاکره کننده بد است.

او گفت: اگر فکر می کنید وقتی توافق انجام شد، ایران از ما تشکر می کرد و می گفت باورمان نمی شود ۱.۷ میلیارد دلار به ما پول نقد داده اید. فکر می کردید، ایرانی ها می گویند خیلی ممنون. ما شما را خیلی دوست داریم. نه اینطور نبود. دیدیم که آنها به جای تشکر، خیلی جسورتر شدند. این خیلی طول نخواهد کشید.

تصویب تحریم ها علیه ایران، روسیه و کره شمالی

مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه دیروز خود با اکثریت قاطع آرا به طرح موسوم به تحریم های ایران و روسیه و کره شمالی رای مثبت داد.

به گزارش عصر ایران نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات مجلس نمایندگان در جلسه دیروز با 419 رای مثبت در برابر تنها 3 رای منفی به طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی رای مثبت دادند.

رای بالای نمایندگان دو حزب اصلی آمریکا به این طرح، نشان از حمایت قاطع دوحزبی از آن است.

3 نماینده مخالفی که به این طرح رای منفی دادند از میان حزب جمهوریخواه بودند و همه نمایندگان حزب دموکرات به آن رای مثبت دادند.

این طرح پیشتر در مجلس سنا با اکثریتی قاطع تصویب شده بود اما سپس برای تصویب در مجلس نمایندگان تغییراتی در آن به وجود آمده است.

این طرح باید برای اجرایی شدن بار دیگر باید به تصویب سنا رسیده و در نهایت برای اجرایی شدن به امضای رییس جمور آمریکا برسد.

کاخ سفید پیشتر نشانه های مثبتی از احتمال موفقت ترامپ با این طرح بروز داده است.

مشکل اصلی از نظر ناظران برای ترامپ در این طرح جدید گنجاندن روسیه در بین کشورهای تحریم شده به بهانه دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکاست.

ترامپ که به نظر می رسد قصد کاهش تنش و همکاری با روسیه در عرصه بین المللی را دارد در صورت امضای این طرح تحریمی علیه روسیه، دست بسته تری در پیش گرفتن ابتکارات دیپلماتیک در جلب همکاری مسکو خواهد داشت.

پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا دیروز پس از تصویب طرح تحریمی 3 کشور از جمله ایران در این مجلس گفت با تصویب این طرح فشار بر خطرناک ترین دشمنان آمریکا برای حفاظت از آمریکایی ها افزایش می یابد.

در بخش مربوط به تحریم های ایران در این طرح، رئیس جمهور آمریکا موظف شده که در طی ۹۰ روز، سپاه پاسداران، مقامات، نمایندگان و اشخاص وابسته به آن در خارج از ایران را بنا بر اتهام فعالیت های تروریستی تحت تحریم قرار دهد.

کلید واژه ها: ایرانو کرهرای مثبتتوافق برجامروسیه و کره


نظر شما :