بازی تمام شد و کره شمالی پیروز شد

۲۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۸ کد : ۱۹۷۰۸۱۷ سرخط اخبار

یک نشریه آمریکایی در یادداشتی ضمن اشاره به توان موشکی و اتمی کره شمالی نوشت اکنون در جهانی قرار داریم که قدرت آمریکا نسبت به همیشه کمتر شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نشریه فارین پالیسی در یادداشتی ضمن اشاره به گزارش اخیر روزنامه واشنگتن پست درباره کره شمالی یادآور شد در رسانه ها به این پرداخته می شود که کره شمالی ذخیره عظیمی از تسلیحات اتمی را در اختیار دارد و این ذخیره می توانند برای موشک های این کشور حتی موشک های قاره پیمایش که قادرند به خاک آمریکا اصابت کنند، استفاده شود.

نویسنده یادداشت فارین پالیسی ادامه داد، در گزارش واشنگتن پست آمده است که کره شمالی تسلحیات اتمی برای موشک های بالستیکش تولید کرده که موشک های قاره پیما را هم شامل می شود. 

نویسنده افزود، برخی رسانه ها می گویند کره شمالی 60 سلاح اتمی در اختیار دارد، اما تعداد موشک های اتمی کره شمالی از آنچه در رسانه ها منتشر می شود، بالاتر است. 

یادداشت فارین ادامه داد، برنامه اتمی کره شمالی بسیار پیچیده تر از آن است که همه فکر می کنند و در حال حاضر زرادخانه اتمی خطرناکی وجود دارد که منطقه و به زودی آمریکا را تهدید می کند.

نویسنده ادامه داد، کره شمالی تا کنون 5 آزمایش اتمی انجام داده است که واقعا تعداد زیادی است. همچنین از این آزمایش ها می توان نتیجه گرفت که کره شمالی سلاحی اتمی در اختیار دارد که آنقدر کوچک است که قادر است موشک بالستیک را با آن تسلیح کند و از سوی دیگر می تواند یک بمب هیدروژنی را هم آزمایش کند. 

یادداشت ادامه داد، از طرفی کره شمالی معمولا آزمایش های اتمی خود را در تونلی زیر کوه های عظیم انجام می دهد. با استفاده از اطلاعات تصاویر هوایی و نقشه برداری محل، مدل سه بعدی این سایت طراحی شده است. این کوه ها آن قدر بلند هستند که می توانند بزرگی انفجارهای اتمی کره شمالی را مخفی نگه دارند. بنابراین موفقیت های اتمی کره شمالی بزرگتر از آن چیزی است که دیگران تشخیص می دهند. 

نویسنده افزود، با توجه به مدارک موجود بهترین تفسیر این است که کره شمالی به سرعت به سوی تسلیحات اتمی موشکی پیش می رود. به علاوه، کره شمالی موشک های زیادی در اختیار دارد. این مساله هم باید جدی گرفته شود که کره شمالی قابلیت دارد که اورانیوم غنی شده با درصد بالا تولید کند. با این وجود هنوز برخی فکر می کنند که آمریکا باید کره شمالی را قانع کند یا حداقل برنامه های موشکی و اتمی این کشور را بلوک کند. اما تنها یک راه برای بررسی این وجود دارد که چه راهی درست است و آن گفت وگو با کره شمالی ها است. 

فارین پالیسی ادامه داد، کاملا واضح است که خلع سلاح اتمی کره شمالی از طریق دیپلماسی یا زور امکان ندارد، گزینه نظامی قابل اعتمادی هم وجود ندارد چراکه کره شمالی حداقل 60 موشک در اختیار دارد و حداقل یکی از آن ها می تواند به خاک آمریکا برسد. نویسنده این یادداشت تصریح کرد واقعیت این است که آمریکا نمی تواند در حملاتش همه آن موشک ها را از بین ببرد و یا مطمئن باشد که حتی یک موشک کره شمالی سئول، توکیو، یا نیویورک را هدف قرار نمی دهد.  

نویسنده بعد از اشاره به واقعیاتی درباره قدرت اتمی و موشکی کره شمالی که همه تهدیدات جدید علیه آمریکا هستند، در انتهای یادداشت نوشت «به جهان جدید خوش آمدید. نگویید که به شما هشدار ندادم.»

کلید واژه ها: در اختیار داردکه کره شمالیکه کرهاتمی کرهاتمی کره شمالی


نظر شما :