پیامدهای عدم تایید پایبندی ایران به برجام

برافروزی جنگ و زیر سوال رفتن اعتبار آمریکا

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۷۱۵۷۲ اخبار اصلی پرونده هسته ای
تصمیم ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به برجام، در صورت نبود شواهد قانع کننده مبنی بر تخلف ایران، پیامدهای سیاسی و امنیتی درازمدتی برای آمریکا به بار خواهد آورد.
برافروزی جنگ و زیر سوال رفتن اعتبار آمریکا

دیپلماس ایرانی: ایران پروجکت

تصمیم ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به برجام، در صورت نبود شواهد قانع کننده مبنی بر تخلف ایران، پیامدهای سیاسی و امنیتی درازمدتی برای آمریکا به بار خواهد آورد. از جمله این پیامدها می توان با بر پا شدن جنگ های منطقه ای اشاره کرد. تا زمانی که ایران به برجام پایبند بوده و سلاح هسته ای تولید نکند، عقب نشینی از این قرارداد، برای آمریکا نفع امنیتی ملی در پی نخواهد داشت.

 پیامدهای عدم تأیید پایبندی ایران:

مهر تایید زدن بر ادعاهای فعلی ایران مبنی بر اینکه ایالات متحده ناقض برجام است. در صورتی که تایید شود ایران به برجام پایبند بوده است، احتمالا اکثریت اعضای کمیسیون مشترک برجام، بر عدم پایبندی آمریکا و نه ایران، توافق حاصل خواهند کرد.

از سرگیری طیف وسیعی از فعالیت های عادی هسته ای از سوی ایران و تصمیم آن در خصوص از سر گیری تولید ماده شکافت پذیر بدون کنترل یا با کنترل اندک بین المللی.

پیشروی نیروهای امنیتی ایران و سایر نیروهای سختگیر این کشور و افزایش احتمال وقوع درگیری های نظامی میان ایران و آمریکا و متحدان آن در خاورمیانه. همچنین تضعیف ایرانیان حامی اصلاحات و تضعیف آن دسته از نیروهای داخلی ایران که موافق اعتماد کردن به غرب هستند.

احتمال منزوی شدن ایالات متحده با دادن فرصت حفظ برجام با ایران به اروپا، چین و روسیه. به عبارتی دیگر، ادامه فعالیت های تجاری دیگر کشورها با ایران و سرمایه گذاری در این کشور.

تضعیف رهبری ایالات متحده و به چالش کشیدن قدرت خزانه داری این کشور در نظام مالی بین المللی و دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی، در صورت اعمال تحریم های یک جانبه فرامرزی از سوی کنگره و در نتیجه، به وجود آمدن اختلافات قانونی و فشارهای سیاسی با کشورهای اروپایی و دیگر کشورهایی که به واسطه برجام، تحریم ها علیه ایران را لغو کرده اند.

• ایجاد اختلاف بین ایالات متحده و اروپا، و اجازه دادن به روسیه و چین برای نزدیک شدن به اهداف طولانی مدت خود مبنی بر تفرقه افکندن در غرب و از بین بردن اتحاد بین المللی مورد نیاز برای واکنش های شدید در صورت موارد احتمالی نقض برجام.

از دست رفتن اعتبار ایالات متحده در مقام یکی از طرف های مذاکره کننده قابل اعتماد در مسائل مربوط به سلاح های هسته ای، به ویژه با روسیه و کره شمالی، و ناکامی قابل توجهی برای تعهد بلند مدت آمریکا به عدم گسترش سلاح های هسته ای.

کاهش چشم انداز راه حل سیاسی برای درگیری ها در عراق، سوریه، یمن و افغانستان، در حالی که هیچ کدام با اقدامات نظامی، به تنهایی و بدون مشارکت ایران حل نخواهند شد.

ایجاد ناآرامی های سیاسی بین المللی، به دلیل اینکه سایر قدرت های جهانی حامی برجام، در خصوص قصد ایالات متحده از برنامه جلوگیری از سلاح هسته ای ایران دچار ابهام شده، و کنگره از اقدامات بعدی در خصوص تحریم ها علیه ایران نامطمئن خواهد بود.

بر افروزی احتمالی جنگ با ایران و بیش از 80 میلیون نفر جمعیت این کشور، به علت افزایش خصومت آمریکا و ایران ناشی از استفاده آمریکا از فشار فیزیکی و اقدامات پنهان و همچنین گسترش اقدامات ایران علیه منافع ایالات متحده در سرتاسر جهان.

منبع : لوبلاگ/ تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

کلید واژه ها: برجامترامپتبعات لغو برجام


نظر شما :