اعمال فشار ترامپ برای انتشار ایمیل‌های کلینتون

۰۶ آبان ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۷ کد : ۱۹۷۲۸۲۱ سرخط اخبار

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر "شفاف سازی"، وزارت خارجه کشورش را تحت فشار قرار داده است تا سریعتر باقیمانده ایمیل های هیلاری کلینتون را منتشر کند.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری سی ان ان گزارش داد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به صراحت به وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است تا هر چه سریعتر باقیمانده ایمیل های هیلاری کلینتون را منتشر کند. به گفته یک منبع مطلع، این اقدام از تمایل ترامپ برای "شفاف سازی" نشات گرفته است.

کلینتون در دور اول ریاست جمهوری اوباما به عنوان وزیر خارجه فعالیت کرد و نوامبر ۲۰۱۶ به عنوان رقیب اصلی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شد.

ترامپ پیشتر از وزارت دادگستری آمریکا نیز خواسته بود تا حکم ممنوعیت فعالیت یک عامل اف بی آی را که درباره فروش اورانیوم در دوران اوباما به روسیه تحقیق می کرد، لغو کند. با آن توافق فروش، روسیه عملا صاحب بیش از ۲۰ درصد از زرادخانه اورانیوم آمریکا شد.

"دیده بان قضایی" که یگ گروه محافظه کار است، سال ۲۰۱۵ از وزارت خارجه آمریکا خواسته بود تا طبق قانون آزادی اطلاع رسانی اقدام به انتشار ایمیل های کلینتون کند. کلینتون با رسوایی استفاده از یک سرور ایمیل شخصی حین خدمت در دولت مواجه بود.

سی ان ان گزارش داد، وزارت خارجه آمریکا هنوز حدود ۴۰ هزار صفحه ایمیل برای بررسی پیش از انتشار در دست دارد. علاوه بر این، دو کمیته مجلس نمایندگان آمریکا قرار است تحقیقاتی رسمی در مورد توافق اورانیوم سال ۲۰۱۰ که در جریان آن ۲۰ درصد از ذخایر اورانیوم آمریکا به یک شرکت معدنی روسیه فروخته شد و اتهاماتی درخصوص پرداخت رشوه به هیلاری کلینتون در زمان منعقد شدن این توافق، انجام دهند. کلینتون هرگونه مشارکت در این تصمیم گیری برای تایید توافق مذکور را تکذیب می کند.

کلید واژه ها: ایمیل


نظر شما :