بارزانی استعفا نکرد، مجبور به استعفا شد

۰۹ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۲ کد : ۱۹۷۲۹۰۸ سرخط اخبار

"مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق داوطلبانه استعفا نکرد بلکه از سوی پارلمانی منتخب و بعد از آن مجبور به استعفا شد که فهمید با تصمیمات و مواضع سرکشانه و نسنجیده، اشتباهات بزرگی در حق مردمش مرتکب شده و دیگر ادامه دادن دوره ریاست برایش محال است."

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه مستقل رأی الیوم در مقاله ای درباره استعفای مسعود بارزانی نوشته است: «جبهه مخالف بارزانی در داخل حزبش و دیگر احزاب کرد روز به روز درحال افزایش بود. پافشاری وی بر برگزاری همه پرسی و مخالفتش با تمامی نصیحت های نزدیک ترین دوستانش ضربه کشنده ای بود که نقطه پایان حکومتش و چه بسا حیات سیاسی اش را گذاشت.

بارزانی یک مسئله اساسی را در تمامی محاسباتش فراموش کرد و آن این بود که عراق تغییر کرده است و دیگر آن کشور ضعیفی نیست که در مقابل تمامی تجاوزات او از قانون اساسی ساکت بنشیند و در مقابل نیروهای پیشمرگ در کرکوک و سنجار فروبپاشد؛ آنطور که قبلا در مقابل داعش در برخی مناطق شمال عراق از هم فروپاشیده بود. عراق امروز قدرتمندتر از هر زمان دیگری است و نیروهای نظامی دارد که نمی توان از اهمیت و اعتبار آن ها کاست. عراق امروز عضو محور منطقه ای جدیدی است که خود را بر تمامی منطقه تحمیل کرده است. اوضاع در سوریه به نفع این محور پیش رفت و امروز در شمال عراق نیز اوضاع به نفع این محور پیش می رود.

بعد از همه پرسی دیگر دشوار بود که هماهنگی و همکاری میان بارزانی و دولت بغداد صورت گیرد. مبالغه نمی کنیم اگر بگوییم بارزانی "هدیه ای" را تقدیم کرد که بغداد و تمامی کشورهای همجوار دیگر مثل ایران و ترکیه حتی خوابش را هم نمی دیدند. ما اینجا درباره همه پرسی صحبت می کنیم که در زمان اشتباه و به دلایل اشتباه برگزار شد و به نتایج اشتباهی منجر شد.

شاید بارزانی درس هایی از این فاجعه گرفت؛ فاجعه ای که 40 سال از میراث سیاسی و میراث خانواده وی را ویران کرد. مهم ترین این درس ها تکیه کردنش بر آمریکا و غرب و حساب باز کردنش بر این کشورها برای نجاتش بود. او فراموش کرد که آمریکا اعراب و کردها را تنها به عنوان مزدور و برگه برنده هایی می خواهد و به محض اینکه دیگر به آن ها نیاز نداشت آن ها را در سطل زباله می اندازد.

آمریکایی که مسعود بارزانی خدمات بزرگی به او کرد، از جمله توطئه علیه دولت بغداد و تغییر نظام بعد از اشغال عراق و کشتن میلیون ها تن از ساکنانش، همین آمریکا اولین کسی بود که از بارزانی دست کشید و از استعفایش استقبال کرد و اکنون درباره جایگزین صحبت می کند.

به نظر من بارزانی در این طرز فکر اشتباه کرد که شانسش با آمریکا و اسرائیل بهتر از شانس پدرش خواهد بود. بارزانی فکر می کرد کمک به آمریکا و تسهیل تجاوز به بغداد و مشارکت در آن مصونیت ابدی و حمایت مطلق آمریکا را برای او به همراه خواهد داشت اما اکنون آمریکا به روشی بسیار اهانت بار او را کنار زد به روشی که هیچ گاه به ذهنش هم خطور نکرده بود.

 ما با اظهارات بارزانی درباره اینکه نیروهای پیشمرگ در سلیمانیه به ویژه طالبانی ها مرتکب خیانت شدند زمانی که با نیروهای عراقی در کرکوک نجنگیدند، موافق نیستیم و تأکید می کنیم که این ها ملی گراتر و عاقل تر از نیروهایی بودند که علیه ارتش عراق جنگیدند. نیروهایی که بارزانی از پیشمرگ ها می خواست با آن ها بجنگند نیروهای دولت فدرال بودند، خود او قانون اساسی و قوانینش را تعیین کرد و به قرآن سوگند خورد که به آن ها احترام بگذارد اما عهد و پیمان را شکست و در امانت خیانت کرد.

بارزانی از عدم حمایت آمریکا از نیروهایش و عدم مقابله آن ها با نیروهای عراقی در کرکوک سؤال کرد؟ او حق دارد با خشم زیاد این سؤال را بپرسد. اما آیا حق ما نیست که همین موضوع را درباره هم پیمان اسرائیلی اش از او بپرسیم؛ اسرائیلی که به طور کامل از صحنه ناپدید شد و در لحظات ناگوار از بارزانی دست کشید. در حالی که روز همه پرسی پرچم هایش در آسمان اربیل برافراشته شده بود و اعضای موساد درحال جشن در میدان های عمومی شهر بودند؟

نمی خواهیم بارزانی همچنان به اشتباهاتش ادامه بدهد و به تشدید موضع بپردازد. اظهارات وی درباره ماندنش به عنوان یکی از پیشمرگ ها و رفتنش به کوه ها "فال" هولناکی است و نشان می دهد که وی نمی خواهد اوضاع کردستان را به درستی درک کند و درس بگیرد و بفهمد که آنچه 40 سال پیش به نفعش بود امروز دیگر به نفعش نیست.

در پایان باید بگوییم که اکنون زمان سرزنش نیست؛ کردها که دوست و برادر ما بوده اند. ما میراث تمدنی و تاریخ مشترکی داریم و استعمارگران دنبال ایجاد دودستگی در بین ما هستند. ما این را می فهمیم که کردها در معرض بزرگترین ظلم ها در طول تاریخ قرار گرفتند، همانطور که دولت فدرال نیز اشتباهات زیادی در حق آن ها کرد و باید این اشتباهات درست شود و دولت فدرال نیز خود را درست کند.

ما امیدواریم که کردها درک کنند اسرائیل هرگز به خاطر آن ها نخواهد جنگید و هیچ گونه دوستی با آن ها ندارد، بلکه از آن ها به عنوان ابزاری علیه برادران عرب و ترک و ایرانی استفاده می کند. همین مسئله درباره آمریکا نیز صدق می کند. ما به کردها می گوییم که بیایید صفحه جدیدی بگشاییم و با فتنه گران بجنگیم و در صلح و برابری زندگی کنیم. همگی ما به تعیین سرنوشت و عزت و حاکمیت ملی و آزادی کشورهایمان از استعمار بیگانگان نیاز داریم.»

کلید واژه ها: بارزانی پیشمرگ


نظر شما :