پوتین خسته از قدرت کناره گیری می کند!؟

۲۹ آبان ۱۳۹۶ | ۱۹:۴۶ کد : ۱۹۷۳۳۳۷ سرخط اخبار

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اختصاصی به نقل از برخی منابع سیاسی در روسیه از خستگی "ولادیمیر پوتین" و احتمال عدم شرکت او در انتخابات ریاست جمهوری مارس سال آینده این کشور، خبر داده است.

به گزارش عصر ایران، روزنامه "ایندپندنت" بریتانیا با انتشار گزارشی به نقل از برخی منابع دولتی و سیاسی در روسیه از عدم تمایل ولادیمیر پوتین برای شرکت در انتخابات 4 ماه آینده در این کشور خبر داده است؛ با این حال به نوشته این گزاش پوتین هر چند هم شخصا خواهان کناره گیری از قدرت باشد اما شرایط خاص سیستم سیاسی روسیه به او این اجازه را نخواهد داد که به آسانی از هسته ای اصلی قدرت بیرون برود، چون همه چیز روسیه در دو دهه گذشته به وجود او وابسته شده است.

بر اساس این گزارش اما برخی منابع در روسیه با اشاره به عدم تمایل و انگیزه شخصی پوتین برای حفظ موقعیت کنونی اش در کرملین، دلیل این امر را خستگی پوتین و قصد او برای کناره گیری از قدرت اعلام کرده اند.

در حالی که بر اساس نظر سنجی ها پوتین احتمالا در انتخابات آتی بین 60 تا 70 درصد آرای عمومی را کسب خواهد کرد و برای یک دوره 6 ساله دیگر در کرملین باقی خواند ماند، اما به نوشته ایندپندنت رییس جمهور روسیه با وجودی که کمتر از 5 ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده هنوز اعلام نامزدی نکرده و این در حالی است که در انتخابات پیشین (2012) او 6 ماه پیش از موعد اعلام نامزدی کرده بود.

گفتنی است پوتین از سال 2000 رییس جمهور روسیه است. او پس از اینکه دو دوره 4 ساله را تا 2008 در ریاست جمهوری ماند با توجه به منع قانونی در سال 2008 مجبور شد دوست و رییس دفتر سابقش "دمیتری مدودف" را برای یک دوره 4 ساله به کرملین بفرستد و خود به پست نخست وزیری برود.

در سال 2012 و پس از طی یک دوره 4 ساله، پوتین بار دیگر اعلام نامزدی کرد و با تغییر قانون اساسی دوره ریاست جمهوری را به دو دوره 6 ساله افزایش داد. او هم اینک می تواند برای یک دوره 6 ساله دیگر – تا سال 2024- در کاخ کرملین بماند.

هنوز در جبهه احزاب مخالف حکومت روسیه اجماعی برای حمایت از یک نامزد ائتلافی به دست نیامده و چشم انداز روشنی نیز برای رسیدن به چنین اجماعی وجود ندارد.

گمانه زنی ها درباره حضور یا عدم حضور پوتین به زمان اعلام نامزدی او و نیز اعلام نامزدی مستقل یا حزبی او (حزب روسیه واحد) بستگی دارد. بسیاری انتظار دارند پوتین حداکثر تا میانه های ماه دسامبر برای شرکت در انتخابات پیش رو اعلام نامزدی کند؛ همچنین هنوز مشخص نیست پوتین از چه جایگاهی – حزبی یا مستقل- برای حضور در انتخابات آتی اعلام نامزدی کند.

برخی نیز معتقدند عدم نامزدی زودهنگام پوتین به او این اجازه را می دهد که از حملات احزاب مخالف در امان بوده و زمان کمتری برای حمله به پوتین در اختیار احزاب و گروه های مخالف باشد.

"گلب پاولوفسکی" مشاور پیشین کرملین و رییس کنونی بنیاد "سیاست موثر" به ایندپندنت گفته است: انتخابات آتی، کمپین انتقال روسیه به دوره پس از ولادیمیر پوتین است.

به گفته این تحلیلگر سیاسی، حلقه درونی یاران اطراف پوتین به طور جدی خواهان ادامه حضور او در منصب ریاست جمهوری هستند و نیاز آنها به پوتین بیش از نیاز پوتین به آنهاست.

به گفته پاولوفسکی: در فردای روسیه بدون پوتین، سوال اصلی مردان سابق حلقه درونی قدرت پوتین این خواهد بود که سرنخ جریان پول از کجا می آید؟

سه منبع مختلف به ایندپندت گفته اند پوتین پاییز سال 2016 قصد کناره گیری از ریاست جمهوری را داشته و به افرادی خاص در کابینه ماموریت داده تا سناریوهای مختلف خروج او از قدرت را بررسی کنند.

یکی از این سناریوها برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه دسامبر بوده است. سناریوی دیگر اصلاح قانون اساسی و انتقال اختیارات اجرایی رییس جمهور به یک نهاد آکادمیک معاونت ریاست جمهوری همانند نهاد " پولیتبورو " در اتحاد جماهیر شوروری سابق است. این سناریو با توجه به سخت تر شدن سیاست احتمالی روسیه در صورت پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری 2016 پیش بینی شده بود اما پیروزی غیر منتظره ترامپ در انتخابات سال گذشته اوضاع را دگرگون کرد.

اما همچنان چالش اساسی این است که چه کسی می تواند جای خالی پوتین را در عرصه سیاست و قدرت در روسیه پر کند.

بسیاری معتقدند چنین فرد دومی وجود ندارد و سیستم کنونی روسیه تا حدود زیادی یک سیستم فردی با محوریت پوتین است که در صورت خروج او از عرصه، کل سیستم به هم خواهد ریخت.

چالش کنونی روسیه رقابت شدید و عدم اجماع باندهای قدرت در این کشور در صورت خروج پوتین از قدرت است.

همه گروه های رقیب به احتمال بسیار زیاد روی یک گزینه واحد برای جانشینی پوتین موافقت نخواهند کرد. پوتین در دو دهه گذشته جایگاه بی بدیلی در عرصه سیاست و قدرت در روسیه پیدا کرده و همین امر مساله خروج احتمالی او از هسته اصلی قدرت را بسیار پرچالش کرده است.

به نوشته ایندپندنت بیشتر مصاحبه شوندگان به این روزنامه گفته اند از نظر آنها روسیه در آستانه یک بحران سیاسی عمده قرار دارد چون از نظر آنها سیستم سیاسی کنونی فرسوده شده و در لبه عصر تغییرات عمده " تلو تلو" می خورد.

"والری سولووی" مورخ روسیه به ایندپندنت گفته است: آخرین باری که چنین وضعیتی را احساس کردم سال های پایانی اتحاد جماهیر شوروی بود و نگران کننده تر اینکه افرادی که آن دوران را از نزدیک حس کرده اند می گویند شرایط دقیقا مشابه آن دوران است."

کلید واژه ها: اعلام نامزدی کرملین ایندپندنت


نظر شما :