پول‌هایی که برای منافع بلند مدت خرج می‌شوند

لابی اسرائیل و دخالت در انتخابات آمریکا

۰۵ آذر ۱۳۹۶ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۷۳۴۶۰ اخبار اصلی آمریکا
به طور مشخص اسرائیل منافع زیادی در واشنگتن و اتفاقاتی که آنجا رخ می‌دهد دارد بنابراین عجیب نیست که لابی اسرائیلی میلیون‌ها دلار برای ایجاد تاثیر در انتخابات خرج کند تا منافع بلندمدت خود را از طریق فرد انتخاب شده تامین کند.
لابی اسرائیل و دخالت در انتخابات آمریکا

دیپلماسی ایرانی: درحالی که رسانه های آمریکایی بیشتر انرژی خود را روی تحقیق بر سر مساله دخالت روسیه در سیاست ایالات متحده در جریان انتخابات سال 2016 قرار داده اند، این دولت دیگری است که در مدار سیاسی واشنگتن قرار گرفته و بر سیاست ایالات متحده تاثیر می گذارد.

بر اساس تحقیقات بنیاد اوپن سکرتز، لابی های اسرائیلی از سال 1990 به این ترتیب در ایالات متحده خرج کرده اند:

این خرج ها بر روی دو حزب اصلی ایالات متحده یعنی دموکرات ها و جمهوری خواهان متفاوت است که در نمودار پایین این تفاوت را مشاهده می کنید:

در دو دهه و نیم گذشته، دموکرات ها در مجموع 83,16 میلیون دلار یا 62 درصد از مجموع کمک ها را به خود اختصاص داده و در مقابل 49,95 میلیون دلار یا 38 درصد از مجموع، میزان پول دریافتی جمهوری خواهان بوده است. همانطور که در جدول زیر مشخص است در حالی که در بلند مدت بیشتر مزایا به دموکرات ها رسیده است اما میزان آن در کمترین حالت یعنی 49 درصد در سال 2006 تا 75درصد در سال 1994 متفاوت بوده است:

لابی اسرائیل برای کمک به سیاستمدارن و کاندیداها بین رتبه 27 تا 60، طرف هایی قرار دارد که در کمک های سیاسی به کاندیداها حضور پیدا کرده اند. در مجموع بیش از 80 منبع کمک به سیاستمداران وجود دارد. مشخص است که لابی طرفدار اسرائیل در مقابسه با شرکت های سرمایه گذاری، امنیتی، املاک و مستقلات و شرکت های حقوقی یک اهداکننده بزرگ نیست اما هنوز نقشی عمیق در واشنگتن برای خرید سیاستمداران و ایجاد تاثیر سیاسی دارد. در اینجا لیستی از لابی طرفدار اسرائیل که در انتخابات 2016 کمک هایی به کاندیداها انجام داده اند فراهم کرده ایم:

حالا به این جدول نگاه کنید و ببینید در لیست کاندیداهای ریاست جمهوری چه کسی بیشترین کمک را دریافت کرده است. هیلاری کلینتون در صدر فهرست قرار دارد. دونالد ترامپ 69730 دلار دریافت کرده است:

بخش دیگر ماجرا کمک های خارجی ایالات متحده به اسرائیل است که از سال 1949 انجام شده. این میزان در مجوع 129,808 میلیارد دلار است که 79,823 میلیارد دلار آن کمک نظامی و 30,897 میلیارد دلار آن کمک اقتصادی بوده است. کمک های نظامی سالیانه و به صورت ثابت افزایش داشته است. از 300 میلیون دلار سالانه در سال های 1970 به 3,1 میلیارد دلار سالانه بین سال های 2013 تا 2017 رسیده است. واشنگتن حتی سرمایه گذار بزرگی هم در اسرائیل نیست و این کمک ها بلاعوض هستند. به طور مشخص اسرائیل منافع زیادی در واشنگتن و اتفاقاتی که آنجا رخ می دهد دارد بنابراین عجیب نیست که لابی اسرائیلی میلیون ها دلار برای ایجاد تاثیر در انتخابات خرج کند تا منافع بلندمدت خود را از طریق فرد انتخاب شده تامین کند. اما یک جورهایی و به شیوه های مختلفی آنچه مدام در نظرها قرار دارد تلاش روسیه برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات سال 2016 است.

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: لابی اسرائیل انتخابات ریاست جمهوری امریکا روسیه هیلاری کلینتون


نظر شما :