تفاهم عربستان با فرانسه بر سر محدود کردن ایران

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۷:۴۳ کد : ۱۹۷۵۹۶۱ سرخط اخبار

رئیس جمهور فرانسه می گوید کشورش با عربستان بر سر لزوم محدود کردن «توسعه طلبی های ایران» و لزوم اصلاح برجام تفاهم دارد ولی نوع نگاه دو کشور در خصوص نحوع اصلاح این توافق بین المللی، متفاوت است.
به گزارش فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در پایان سفر سه روزه «محمد بن سلمان» ولیهعد و وزیر دفاع عربستان، در خصوص محتوای مذاکرات دوجانبه با خبرنگاران سخن گفت.
در ابتدا رئیس جمهور فرانسه بیانیه اش را خواند و گفت که با عربستان بر سر لزوم اصلاح برجام «دید راهبردی مشترک وی نظر فنی متفاوت دارد.»
ماکرون برای چندمین بار گفت که برجام راه بازرسان بین المللی برای بازدید از تأسیسات هسته ای ایران را باز کرده ولی باید یک توافق متمم برای محدود کردن برنامه موشکی بالستیکی، به آن اضافه شود.
امانوئل ماکرون در جمع بندی این بحث گفت: «ما در خصوص برجام نظرات متفاوت ولی هدفی مشترک داریم.»
ماکرون افزود: «در ماه های آینده با عربستان سعودی و دیگر شرکایمان درباره مقابله با برنامه موشکی ایران و فعالیت های منطقه ای ایران رایزنی خواهیم کرد. مقابله با توسعه طلبی ایران باید ابتدا از چند کشور از جمله عراق و سوریه آغاز شود.»
رئیس جمهور فرانسه باز هم در خصوص آسیای غربی سخن گفت و ادامه داد: «یکی از گام هایی که باید برداشته شود، این است که اطمینان یابیم انتخاب پارلمانی عراق بدون دخالت خارجی، از جمله اثرگذاری ایران، برگزار شود. معتقدیم که بحران یمن باید از طریق سیاسی حل و فصل شود. در عین حال، ما هیچ گونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیک را که امنیت عربستان سعودی را تهدید کند، تحمل نمی کنیم.»
ماکرون باز هم در خصوص برجام سخن گفت و تصریح کرد که بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به برجام پایبند بوده است؛ رئیس جمهور فرانسه هشدار داد که در صورت مرگ برجام، تضمینی نیست که ایران راه کره شمالی را نرود.
امانوئل ماکرون در خصوص سوریه و حمله شیمیایی ادعایی دومای غوطه شرقی سوریه هم سخن گفت.
ماکرون که در سخنانش بار ها از لزوم پایبندی به قوانین بین المللی سخن گفته بود، در اینجای بحث گفت: «خط قرمز ما در سوریه، هدف قرار گرفتن شهروندان سوری و استفاده از سلاح شیمیایی است و این ارتباطی به مباحث جاری در شورای امنیت ملل متحد ندارد. ما در حال رایزنی با آمریکا و انگلیس هستیم تا تصمیم نهایی خود را در خصوص حمله احتمالی به تسلیحات شیمیایی سوریه اخذ کنیم. هر حمله احتمالی، آسیبی به متحدان سوریه نخواهد رساند.»
ماکرون قول داد که این تصمیم ظرف چند روز آینده اتخاذ شود.
در ادامه شاهزاده سعودی سخن گفت. وی ابتدا به اتهام زنی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت و مدعی دلسوزی عربستان برای شهروندان ایرانی شد.
ولیعهد عربستان که کشورش خواستگاه اصلی القاعده و تفکر پشتیبان این گروه است، همچنین مدعی حمایت ایران از این گروه تروریستی شد و گفت: «ما می دانیم چگونه با ایران مقابله کنیم.»
بن سلمان در خصوص برجام هم سخن گفت. ولیعهد سعودی گفت که ایران این روز ها یک یا دو سال با ساخت بمب هسته ای فاصله دارد ولی در سال ۲۰۲۵ (سال پایان برخی تعهدات برجامی ایران)، این کشور تنها چند روز با ساخت سلاح اتمی فاصله خواهد داشت و عربستان نمی خواهد چنین اتفاقی رخ دهد چون در آن صورت «وضعیت خاورمیانه بسیار خطرناک می شود.»

کلید واژه ها: رئیس جمهور فرانسه ماکرون بن سلمان


نظر شما :