"بانک مرکزی ایران" را تحریم کنید!

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۶ کد : ۱۹۷۶۲۳۲ سرخط اخبار

فرارو- ماکرون خواهان باقی ماندن آمریکا در برجام و سوریه است و به همین دلیل باید به ترامپ امتیازاتی دهد.


به گزارش فرارو، همزمان با نزدیک شدن پایان ضرب الاجل برجامی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای "اصلاح" توافق هسته ای، تلاش های اروپایی برای متقاعد کردن ترامپ به ماندن در برجام بیشتر می شود. جدیدترین تلاش ها در این زمینه، سفر سه روزه ایمانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، به واشینگتن است. سفری که رسانه ها معتقدند در آن ماکرون، ترامپ را به استمرار تعلیق تحریم های هسته ای ایران ترغیب خواهد کرد.

در همین رابطه، ریچارد گولدبرگ، معروف به معمار تحریم های ایران، طی یادداشتی در وبگاه پالیتیکو، پیشنهاداتی به ماکرون برای متقاعد کردن ترامپ به ماندن در برجام داد.

به گفته گولدبرگ، ماکرون در سفر به واشنگتن دو موضوع مهم را پیگیری خواهد کرد: ابقای نیرو های آمریکایی در سوریه و ترغیب ترامپ به ماندن در توافق هسته ای با ایران. ماکرون ماموریت دشواری خواهد داشت. زیرا رئیس جمهور آمریکا آشکارا اعلام کرده که می خواهد از هر دو خارج شود. تنها شانس ماکرون این است که با ترامپ به یک راه حل میانه برسد.

از دیدگاه گولبدرگ، فرانسه "هرگز" برجام را نپسندیده و مقامات فرانسوی در محافل خصوصی به همه "نقص های" توافق هسته ای - از جمله موشک ها، بازرسی ها و تاریخ انقضا- اذعان کرده اند و از فقدان اهرم اقتصادی بر فعالیت های منطقه ای ایران ناراحت هستند. با این حال، آن ها اصرار می کنند که فرانسه از تغییر مفاد برجام حمایت نمی کند. به همین دلیل است که گفت وگو های آمریکا و اروپا درباره مطالبه اصلاح برجام، احتمالا به خروج آمریکا منتهی خواهد شد.

خارج از برجام، فرانسه مواضع غیرملایمی علیه سیاست منطقه ای ایران اتخاذ کرده است. ماکرون در فوریه گذشته خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشک های بالستیکی ایران شد. به گفته گولدبرگ، ماکرون با توجه به منافعی که فرانسه در سوریه دارد، از سرازیر شدن منابع ایران به سوریه برای حفظ نظام این کشور، آزرده خاطر است.

این مشاور اندیشکده دست راستی بنیاد دفاع از دموکراسی ها، در ادامه با متهم ساختن بانک مرکزی ایران به حمایت از حزب الله و بشار اسد، از ماکرون خواست جریان مالی ایران را قطع کند.

گلدبرگ نوشت: "از دیدگاه ترامپ، موضع فرانسه در قبال برجام، با اهداف اعلام شده اش در سوریه متناقض است. ماکرون از ترامپ می خواهد ارتش آمریکا در سوریه، نه تنها برای منع بازگشت داعش بلکه برای افزایش احتمال چانه زنی برای برکناری اسد، مستقر بماند. با این حال، موضع فرانسه درباره برجام، مانع هرگونه بازگشت تحریم های مالی بر ایران می شود. امری که تضمین می کند اسد با فشار اقتصادی بسیار کمتری برای کناره گیری مواجه خواهد شد و نیرو های آمریکایی را تا بی نهایت در سوریه نگه می دارد". 

گولدبرگ در ادامه مدعی شد که تنها یک راه وجود دارد که ماکرون از طریق آن می تواند نیاز های سیاسی ترامپ را با نیازهایش همسو کند. این راه این است که ماکرون برای بازگشت تحریم ها علیه بانک مرکزی ایران آماده شود.

ترامپ برای "اصلاح یا لغو" توافق هسته ای ضرب الاجلی تعیین کرده که در ۱۲ ماه می آینده به پایان خواهد رسید. این ضرب الاجل با موعد تمدید تعلیق تحریم های آمریکایی علیه بانک مرکزی ایران، مصادف است. اگر تا این تاریخ، ترامپ از پیشنهاد اصلاحی اروپا راضی نشود، او ممکن است تحریم ها را بازگرداند. 

گولدبرگ، اما، معتقد است جایگزین دیگری برای این سناریو وجود دارد: "حتی اگر ترامپ از تمدید تعلیق تحریم های بانک مرکزی خودداری کند، او مجبور نیست کل بازگشت سریع (تحریم ها) را به راه بیندازد. این امر به ماکرون یک گشایش می دهد: رئیس جمهور آمریکا را متقاعد کند که مذاکره با اروپا درباره اصلاح (برجام) را ادامه دهد و از بازگشت تحریم های چندجانبه خودداری کند".

در این حالت، ماکرون چه امتیازی به ترامپ می دهد؟ گولبدرگ در پاسخ به این پرسخ معتقد است که ماکرون باید مشروعیت بازگشت تحریم ها علیه بانک های ایران، حتی بانک مرکزی، را بپذیرد و آن ها را نه بر اساس لغو برجام بلکه بر اساس پاسخگو کردن ایران در مسائل سوریه، از سیستم سوئیفت حذف کند. علاوه بر این، گولبدرگ از ماکرون خواست کل حزب الله و سپاه پاسداران را به عنوان نیرو های "تروریستی" تعیین کند.

گولدبرگ در پایان مدعی شد هیچ چیز در برجام، غرب را از اعمال مجدد تحریم‎ ها علیه ایران به خاطر آنچه او رفتار "غیرقانونی غیر هسته ای" می نامد، منع نمی کند. بنا به توصیه این کارشناس، ماکرون باید به ترامپ کمک کند در سوریه فشار بر ایران را افزایش دهد و همچنین به محقق شدن تهدید ترامپ به بازگشت تحریم ها علیه بانک مرکزی ایران کمک کند. در غیر این صورت ترامپ کاملا از سوریه و برجام خارج خواهد شد.

کلید واژه ها: ماکرون برجام بازگشت تحریم ماکرون علیه بانک بانک مرکزی ایران


نظر شما :