آمریکا در تلاش برای نابودی سازمان ملل است

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۲ کد : ۱۹۷۶۶۴۱ سرخط اخبار

ایرنا: علی لاریجانی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی کشتار وسیع مردم فلسطین در روز گذشته را محکوم کرد و افزود: رژیم صهیونیستی در این جنایت حدود 50 نفر از مردم مظلوم فلسطین را به شهادت رساند و حدود دو هزار نفر را مجروح کرد.
وی با بیان این که این حادثه مقارن با دو مسئله بود، خاطرنشان کرد: یکی همزمان با روز نکبت بود که چند دهه پیش در چنین روزی قدرت های بزرگ به حمایت از صهیونیست ها پرداختند تا مردم فلسطین را از سرزمین خود آواره کنند و به جای آنان از گوشه و کنار جهان افرادی را جمع آوری و خانه، کاشانه و اراضی فلسطینیان را غصب کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آواره کردن مردم فلسطین حادثه عظیمی بود که بیش از دو سوم مردم این کشور را از سرزمین آبا و اجدادی خود اخراج کردند و با قتل و عام کسانی که مقاومت می کردند زمینه را برای وارد کردن دیگران فراهم کردند
لاریجانی یادآور شد: این فاجعه تاریخی مبنای تولد این رژیم نکبت که عامل ماجراهای چند دهه اخیر است، شد. 
وی همچنین این جنایت را همزمان با انتقال سفارت رژیم آمریکا از تل آویو به قدس به دستور ترامپ دانست و گفت: با این که تقریبا همه کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و همه می دانند این اقدام مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است اما ظاهرا از سال ها پیش آمریکایی ها تصمیم گرفتند این نهادهای بین المللی را بی اعتبار کنند.
به گزارش ایرنا، دهها هزار شهروند فلسطینی روز گذشته در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی و هفتادمین سالگرد اشغال فلسطین در مرزهای شرقی نوار غزه تظاهرات کردند.
تظاهر کنندگان فلسطینی در نوار غزه هدف حملات مرگبار نظامیان صهیونیست از هوا و زمین قرار گرفتند و براساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین تاکنون 58 نفر شهید و دوهزار و 771 شهروند فلسطینی نیز زخمی شدند. 
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به بیان اقدامات تجاوزکارانه آمریکا پرداخت و یادآور شد: حمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت بود اما آمریکایی ها با کمک یکی - دو کشور دست به این اقدام زدند، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند.
لاریجانی با بیان این که خروج آمریکا از معاهده پاریس و توافق هسته ای و همچنین انتقال سفارت این کشور به قدس مخالف قطعنامه شورای امنیت است، اظهارداشت: همه این موارد نشان می دهد آمریکا قصد دارد نهاد بین المللی سازمان ملل را که به قصد ایجاد صلح در جهان تاسیس شد، نابود کند و چون ساز و کار دیگری برای جایگزینی آن وجود دارد صحنه بین المللی را به سوی نوعی هرج و مرج امنیتی سوق دهد.
عضو شورای امنیت عالی امنیت ملی ادامه داد: جنایت روز گذشته و کشتار مردم فلسطین آن هم صرفا به خاطر این که اعتراض به چنین اقداماتی کردند لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و آمریکا است که در تاریخ خواهد ماند.
لاریجانی به بی توجهی سایر کشورها در مقابل این سبوعیت اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان می دهد این ترتیبات چیزی جز ابزار برای قدرت ها نیست و نخواهد بود. 
وی تاکید کرد: روشن است که این کشتارها از سر استیصال رژیم صهیونیستی است و پیش از آن که قدرت آنان را نشان دهد، آشفتگیشان را بر ملا می کند. 
رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: راهپیمایی روزهای اخیر فلسطینیان نشان داد که مردم این کشور در جهت احقاق حق خود ایستاده و مقاومت می کنند و ملتی زنده و پویا هستند، این حرکت جدید در فلسطین اضطراب برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرده که دست به چنین اقدامات احمقانه ای می زند. 
لاریجانی با بیان این که در چنین شرایطی رژیم آمریکا ادعا می کند بزرگ ترین معامله قرن را سامان می دهیم، خطابه به رییس جمهوری آمریکا گفت: آقای ترامپ این بزرگ ترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کردند و با چنین اقدامی ملت فلسطین و مسلمانان را متحدتر کردید و همین امر عامل اصلی پیروزی آنان خواهد بود و دیگر کسی به وعده های شکلاتی شما وقعی نمی نهد. 
وی ادامه داد: حتی برخی گروه های فلسطینی با طرح های سازش قلابی آمریکا، سالیانی منتظر حداقل هایی برای زیست خود بودند اما امروز متوجه شدند راه اصلی احقاق حق فلسطینیان مقاومت است و البته این بزرگ ترین دستاورد قرن است که معامله پوشالی آمریکا را به زباله دان تاریخ فرستاد. 
رییس مجلس به برگزاری روز گذشته نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی در تهران اشاره کرد و توضیح داد: در این نشست که حوادث اخیر در سرزمین های اشغالی بررسی شد، همگرایی خوبی برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا و صهیونیست ها به وجود آمد. 
لاریجانی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این نشست تاکید کرد: دبیرخانه اتحادیه بین المجالس اسلامی باید پیگیری های جدی تری برای اقدامات عملی که در این اجلاس مطرح شد، انجام دهد. 
در پایان سخنان رییس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با سردادن شعار مرگ بر اسرائیل از سخنان لاریجانی حمایت کردند. 

کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی مردم فلسطین


نظر شما :