ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از مخالفت با نامزدی ابراهیم تاتلیس در ترکیه تا توصیه نماینده ترامپ به کردها

۰۳ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۶۸۴۲ اخبار اصلی خاورمیانه
مخالفت حزب عدالت و توسعه با نامزدی ابراهیم تاتلیس، توصیه نماینده ترامپ به احزاب کرد، احتمال حبس های سنگین برای اطرافیان ترامپ و افشای همکاری نزدیک بی بی سی با سازمان امنیت انگلیس از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از مخالفت با نامزدی ابراهیم تاتلیس در ترکیه تا توصیه نماینده ترامپ به کردها

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

احتمال حبس های سنگین برای اطرفیان دونالد ترامپ

سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی در سلسله یادداشت های جدید خود که در روزنامه النهار منتشر شده است و دیپلماسی ایرانی آنها را ترجمه و منتشر می کند، به نقل از یک مقام ارشد امریکایی می نویسد که بازرس مولر که مسئول بررسی پرونده دخالت روسیه در انتخابات امریکاست، ادله های کافی برای اثبات دخالت امریکا در انتخابات به دست آورده و در این رابطه به اطمینان کامل رسیده است.

به گفته این مقام امریکایی، برخی از مقامات نزد ترامپ رفته اند و به او اطمینان داده اند که او و خانواده اش و دامادش، جراد کوشنر تحت تعقیب قرار نگیرند در مقابل او بپذیرد که از مقام ریاست جمهوری امریکا کناره گیری کند اما او این پیشنهاد را نپذیرفته است.

این مقام امریکایی همچنین گفته است که به ترامپ گفته شده افرادی نظیر مایکل فلین و دیگران که تماس هایشان با روس ها به سود کمپین انتخاباتی اش به اثبات رسیده و خود نیز به این مساله اعتراف کرده اند، احکام سنگین قضایی حبس های طولانی مدت در انتظارشان است.

 

استقرار جنگ افزارهای امریکایی در مرز لهستان و روسیه

سرکیس نعوم، روزنامه نگارا مشهور لبنانی در سلسله یادداشت های جدید خود که در روزنامه النهار منتشر شده است و دیپلماسی ایرانی آنها را ترجمه و منتشر می کند، به نقل از یک مقام ارشد امریکایی می نویسد که لهستان چهار میلیارد دلار از امریکا اسلحه خریده و آنها را در مرزهایش با روسیه مستقر کرده است. لهستان نگران از نفوذ روسیه به خاک خود و اروپا نگران از نفوذ روسیه از طریق کشورهای همسایه روسیه از جمله لهستان به خاک اروپاست.

به گفته این مقام اروپایی ها از نفوذ و تجسس روسیه در کشورهای اروپایی به شدت نگرانند و نسبت به هر گونه تحرک و اقدام روسیه حساس شده اند.

 

حمایت امارات از حاکمیت مغرب بر صحرانی غربی

دولت امارات متحده عربی اعلام کرد از حاکمیت مغرب بر اقلیم صحرا حمایت می کند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، در بیانیه مشترک پنجمین کمیته مغرب و امارات که در ابوظبی برگزارش شده، آمده است که امارات از حاکمیت مغرب بر صحرای غربی حمایت می کند و هر گونه فعالیت تروریستی از سوی هر جریانی از جمله سازمان پولیساریو یا گروه های وابسته یا مرتبط با آن را محکوم می کند. در این بیانیه همچنین آن چه کمک حزب الله به پولیساریو ادعا شده نیز محکوم شده است.

در این کمیته یک روزه، وزرای امور خارجه مغرب و امارات در ابوظبی تشکیل جلسه دادند.

 

افشای همکاری نزدیک بی بی سی و اخوان المسلمین با سازمان امنیت انگلیس

روزنامه انگلیسی آبزرور فاش کرد که روابط بسیار نزدیکی میان اخوان المسلمین با سازمان امنیت انگلیس وجود دارد و اخوانی ها روابط خارجی خود را مطابق با این روابط تنظیم می کنند.

آبزرور همچنین می نویسد که رادیو و تلویزیون بی بی سی، دهه ها است روابط بسیار نزدیکی با سازمان امنیت بریتانیا دارد اما جنبه ای از این روابط اخیرا فاش شده است. مطابق این گزارش سازمان امنیت داخلی انگلیس، «ام.آی 5» مسئول بررسی پیشینه سیاسی و اندیشه های ایدئولوژیک افراد مورد استخدام بی بی سی است. یکی از مراکز بی بی سی که بیشترین بررسی ها از سوی این سازمان امنیتی می شود، بخش عربی این شبکه است که بسیاری از کارمندان آن عضو سازمان جهانی اخوان المسلمین هستند.

 

ژاپن قوی ترین و افغانسان ضعیف ترین گذرنامه های دنیا را دارند

بر اساس تازه ترین نظرسنجی موسسه «هینلی» ژاپن قوی ترین پاسپورت را در دنیا دارد به گونه ای که شهروندان ژاپنی می توانند بدون روادید به 189 کشور از 218 کشور جهان سفر کنند.

در رتبه دوم کشورهای سنگاپور و آلمان قرار دارند و کشورهای فنلاند، فرانسه، اسپانیا، دانمارک، سوئد و کره جنوبی به طور مساوی در رتبه سوم هستند.

رتبه چهارم نیز از آن کشورهای اتریش، پرتغال، لوکزامبورگ، هلند، بریتانیا و نروژ است.

این مرکز امارات متحده عربی، اوکراین و گرجستان را کشورهایی دانست که در سال های اخیر بیشترین پیشرفت را برای افزایش اعتبار گذرنامه هایشان داشته اند.

کم اعتبارترین گذرنامه سفر نیز از آن کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و سومالی است.

 

مخالفت با نامزدی ابراهیم تاتلیس

حزب عدالت و توسعه که در حال حاضر قدرت را در ترکیه در اختیار دارد با نامزدی ابراهیم تاتلیس، خواننده مشهور ترکیه ای که اصالت کردی دارد از شهر ازمیر مخالفت کرد.

به گزارش سومر نیوز، تاتلیس تا کنون چهار بار نامزد انتخابات مجلس شده و هر چهار بار با نامزدی او مخالفت شده است. وی تلاش داشته از سوی حزب عدالت و توسعه نامزد انتخابات شود که این حزب با نامزدی او و گنجاندن نامش در میان نامزدهای انتخاباتی خود مخالفت کرده است.

وی در جریان عملیات نظامی ترکیه در سوریه موسوم به «شاخه زیتون» آهنگ عفرین را خوانده و گفته بود که حاضر است روح و جان خود را فدای اردوغان کند.

تاتلیس در ماه گذشته میلادی در جریان بازدید اردوغان از سربازهای ترکیه ای در مرز سوریه برای تقویت روحیه آنها جزء هیئت همراه اردوغان بود. وی در این سفر به اردوغان و خلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش گفته بود: «اگر دوست نداری در عفرین بگردی به منبج برو و برگرد.»

 

توصیه نماینده ترامپ به احزاب کرد

پایگاه خبری عین العراق گزارش داد که یک منبع آگاه در حزب اتحاد اسلامی کردستان گفته است که احزاب کرد بعد از اعلام نتایج انتخابات از تصمیم سابق خود برای تحریم مشارکت در فرایند سیاسی کشور صرف نظر کرده اند و برت مک گورک، نماینده ترامپ در امور عراق از آنها خواسته است که در دولت آینده این کشور شرکت کنند.

به گفته این منبع برت مک گورک روز سه شنبه به استان سلیمانیه رفته و با طرف های چهارگانه کرد تشکیل جلسه داده و بعد از شنیدن گلایه هایشان به آنها توصیه کرده است که حتما در دولت آینده عراق مشارکت کنند.

 

ریاست جمهوری در دست کردها می ماند

یک منبع آگاه کرد از دفتر ریاست جمهوری عراق به پایگاه خبری عین العراق گفته است که سمت ریاست جمهوری عراق در دست کردها باقی خواهد ماند و این سمت سهم حزب اتحاد میهن کردستان خواهد بود.

این منبع تاکید کرد که فواد معصوم، رئیس جمهوری فعلی، نامزد اصلی برای ماندن در این سمت برای دور دوم است. با این حال وی گفت که «معصوم تا کنون هیچ مذاکره ای بر سر این موضوع با کسی انجام نداده ولی تا الآن هم نامزد بارزی برای جانشین او مطرح نشده است.»

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مغرب بی بی سی لهستان اردوغان ترکیه دونالد ترامپ


نظر شما :