هشدار «جمهوری اسلامی» درباره کاسبان قبل تحریم

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۴۳ کد : ۱۹۷۷۳۴۹ سرخط اخبار

ضرورت مقابله با مشکلات اقتصادی از جمله گرانی، اکنون علاوه بر اینکه خواست مردم است، به خواست تمام مسئولان نظام نیز تبدیل شده است و از این فرصت که همه به یک نظر رسیده اند باید حداکثر بهره برداری را به عمل آورد.

به گزارش ایسنا، در ادامه سرمقاله امروز روزنامه «جمهوری اسلامی» آمده است: با قطع نظر از اینکه گرانی این روزها واقعی است یا مصنوعی، آنچه واجب است برخورد قاطع با آن و به حالت عادی برگرداندن قیمت هاست. نباید اجازه داد مردم زیر چرخ های سنگین زندگی له شوند. یکی از مهم ترین وظایف دولتمردان، حل مشکلات مردم و تامین رفاه آنان است. این کار فقط از مسئولان اجرایی برنمی آید، حتی فقط از همراهی سه قوه با همدیگر نیز ساخته نیست، همه ارکان رسمی و غیررسمی نظام باید دست به دست همدیگر بدهند و این مشکل را حل کنند.

عده ای در تلاش هستند چنین وانمود کنند که منشاء گرانی های این روزها در خارج از مرزهاست. این سخن به یک معنا درست است و به یک معنا درست نیست. اگر منظور این باشد که تبلیغات و فشارهای سیاسی خارجی از جمله خارج شدن آمریکا از برجام، عامل این گرانی هاست، درست است ولی این تبلیغات و فشارها به خودی خود گرانی نمی آورد. هنوز تحریم هایی که رئیس جمهور آمریکا از آنها سخن می گوید شروع نشده تا تاثیری روی قیمت ها بگذارد. کالاهای وارداتی موجود هم به قدری زیاد است که تا مدت ها نیازها را برآورده می کند. بنابراین، وجهی ندارد همه چیز حتی خدمات و کالاهای داخلی گران شوند و گفته شود منشاء آن در خارج مرزهاست.

نتیجه این می شود که گرانی های این روزها منشاء داخلی دارد. نه فقط یک منشاء بلکه چند منشاء. یکی اینکه عده ای سوداگر با استفاده از فرصتی که ترامپ برای آنها پیش آورده اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران فروشی کرده اند. اینها کاسبان قبل از تحریمند؛ البته از نوع اقتصادی آن. عده ای دیگر، با به راه انداختن یک جنگ روانی علیه دولت و دامن زدن به تهدیدهای ترامپ، در بالا رفتن قیمت ها نقش ایفا می کنند. اینان هم کاسبان قبل از تحریمند ولی از نوع سیاسی آن که البته از نوع اول خطرناکترند زیرا در صدد هستند با به راه انداختن یک جنگ روانی کاری کنند که دولت به زانو در بیاید و نوبت به خودشان برسد تا قدرت را دردست بگیرند و طبق میل خودشان با همه چیز کنار بیایند حتی با ترامپ!

این افراد، چه از نوع اول و چه از نوع دوم، مردم را نادیده می گیرند و حتی مصالح کشور و امنیت ملی نیز برای آنها اهمیتی ندارد. آنها فقط به فکر پر کردن جیب و تامین قدرت سیاسی خود هستند. در شرایط کنونی کشور که گرگ درنده ای برای اصل و اساس کشور و ملت دندان تیز کرده و اگر بتواند به مطامع خود دست یابد به هیچکس رحم نمی کند، همه باید منافع شخصی و گروهی و جناحی را کنار بگذارند و با وحدت و همبستگی در صدد ناکام نمودن دشمن مشترک برآیند.

عجیب است که درست در همین شرایط حساس، عده ای با قیافه صاحب نظر به دادن پیشنهادها و طرح هایی مشغولند که فقط در چارچوب خواست و اراده دشمنان قابل توجیه هستند. خواست دشمن اکنون این است که هر طور شده به دولت ضربه وارد شود و در نهایت، مردم با مسئولین نظام درگیر شوند. به ستوه آوردن مردم و آنها را در برابر نظام قرار دادن چیزی است که دولتمردان آمریکای ترامپ آشکارا از آن سخن می گویند. این همزبانی عده ای در داخل با دشمن اصلی ملت و نظام، آن هم به این آشکاری، از عجایب است.

تلاش برای به دست گرفتن قدرت در چارچوب رقابت های سیاسی عیبی ندارد بشرط آنکه اولاً با رعایت ضوابط قانونی باشد و ثانیاً نوعی همزبانی با دشمن خارجی محسوب نشود و همزمان با تلاش دشمنان برای براندازی نظام نباشد.

نظام جمهوری اسلامی، با پشتوانه مردمی در این سرزمین ماندگار است. مردم با ترفندهای دشمنان خارجی و سوداگران اقتصادی و سیاسی داخلی آشنا هستند و با مقاومت در برابر این توطئه ها، ماندگاری نظام مورد علاقه خود را تضمین می کنند. برف های گران فروشی هم آب خواهند شد و روسیاهی برای کاسبان قبل از تحریم باقی خواهد ماند.


نظر شما :