پوتین: تهدید جنگ اتمی در جهان کم‌اهمیت جلوه داده می‌شود/درباره خروج آمریکا از سوریه مطمئن نیستم

۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۴ کد : ۱۹۸۰۷۱۹ سرخط اخبار

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه‌) به رسم هر سال چهاردهمین کنفرانس مطبوعاتی سالانه را آغاز کرد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این کنفرانس مطبوعاتی در مرکز تجارت جهانی مسکو برگزار شد و به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ترجمه می‌شود چرا که به طور بی‌سابقه‌ای ۱۷۰۰ خبرنگار از آسیا، اروپا، آمریکا و خاورمیانه در کنفرانس امسال شرکت دارند.

پوتین در ابتدای این سخنرانی به موضوعات داخلی کشورش پرداخت و به طور مثال نسبت به عملکرد کلی دولت مدودف، نخست وزیر  کشورش ابراز رضایت کرد.

وی درباره اقدامات تحریک آمیز کی‌یف در دریای سیاه برای تشدید تنش‌ها در آستانه انتخابات، گفت: من معتقد هستم که اقدامات تحریک آمیز هرگز موفقیت آمیز نخواهند بود. آنها همیشه به دنبال  تشدید اوضاع در آستانه برگزاری انتخابات در اوکراین هستند. این مساله به منافع مردم و منافع کشور  لطمه وارد می‌کند.

پوتین ادامه‌ داد: کی‌یف نیروهای نظامی اوکراینی را به  تنگه کرچ اعزام می‌کند و امیدوار است که در آنجا کشته شوند اما به لطف خدا این اتفاق نیفتاده است. آنها مرز دریایی روسیه را نقض کرده‌اند و هنگامی که تحقیقات کیفری تمام شود، مشخص خواهد شد که باید با این نیروهای بازداشت شده چه کاری انجام دهیم.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: این شرایط غیرعادی در روابط روسیه ــ اوکراین مادامی که روسیه هراس‌ها در کی‌یف در راس قدرت هستند ادامه‌ خواهد داشت.

پوتین درباره جریان دست کم گرفتن تهدید جنگ اتمی در جهان که رو به افزایش است، گفت: روسیه در حقیقت به خاطر تسلیحات جدیدش به یکسری برتری‌ها دست یافته اما به طور کلی این چیزی جز حفظ برابری نیست.

وی افزود: خطر تشدید اوضاع کم اهمیت جلوه داده می‌شود. در حال‌ حاضر این مساله غیرممکن و بی‌اهمیت تلقی می‌شود اما اگر چنین جنگی رخ دهد، احتمالا منجر به فروپاشی کل تمدن و شاید کل زمین شود. آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد INF)) خارج می‌شود. بسیار سخت است که تصور کنید چه چیزی پس از آن رخ خواهد داد. ما تشنه داشتن برتری نسبت به دیگران نیستیم،‌ بلکه تنها می‌خواهیم یک تعادل مناسب را حفظ کنیم. ما می‌توانیم امنیت را تضمین کنیم و به خوبی می‌دانیم که این کار را چگونه انجام دهیم.

وی در ادامه‌ گفت: این روزها روندی در جریان است تا آستانه استفاده از تسلیحات اتمی را پایین بیاورد. چیزی که منجر به یک فاجعه جهانی خواهد شد.

پوتین همچنین متعهد شد تا به ارسال کمک‌های انسانی به استان‌های شرق اوکراین ادامه دهد و گفت: درگیری‌ها در دونباس با زور و اقدامات نظامی حل نمی‌شود.

وی افزود: ما برای مردمی که در این مناطق زندگی می‌کنند کمک‌های انسانی و دیگر کمک‌ها را فراهم می‌کنیم اما تنها با این هدف که مانع ازهم پاشیدن آنها شویم و ما به این کار ادامه خواهیم داد چرا که تلاش‌ها برای حل مسائل سیاسی از طریق زور و اقدامات نظامی تنها محکوم به شکست هستند.

پوتین درباره تحریم‌های اعمال شده علیه کشورش گفت: تنها هدف پشت این تحریم‌ها جلوگیری از رشد و شکوفایی روسیه است. برای برخی، روسیه یک رقیب جدی تلقی می‌شود. پوتین افزود، روسیه در تمام دوران تاریخ تحت تحریم‌های خارجی قرار داشته است تحریم‌ها بخشی از رقابت بین‌المللی هستند هنگامی که روسیه قوی‌تری می‌شود با تحریم‌های بیشتری نیز روبه‌رو می‌شود.

وی در جای دیگری از این سخنرانی گفت: استفاده از موشک‌های بالستیک غیراتمی خطرناک است چرا که رادارهای هشدار اولیه نمی‌توانند وجود و یا عدم وجود کلاهک اتمی در موشک‌ها را تشخیص دهند.

پوتین افزود: اگرچه به نظر می‌رسد که شرکای آمریکا استفاده از موشک‌های بالستیک غیر اتمی را کنار گذاشته‌اند اما این ایده همچنان وجود دارد. یک موشک بالستیک پرتاب شده آیا اتمی است یا خیر؟ رادارهای هشدار اولیه پرتاب این موشک و مکان پرتاب را شناسایی کرده و مسیر پرواز و منطقه احتمالی اصابت آن را تشخیص می‌دهند. این یک مساله خطرناک است.

رئیس جمهوری روسیه درباره روابط کشورش با ژاپن گفت: مسکو نسبت به استقرار سیستم‌های دفاع موشکی آمریکا در ژاپن بسیار نگران است و مسائل امنیتی برای امضای یک معاهده صلح با توکیو بسیار حائز اهمیت هستند.

وی تصریح کرد: روسیه نسبت به ماهیت دفاعی سیستم‌های موشکی آمریکا مستقر در ژاپن هیچ شکی ندارد چرا که آنها همگام با تسلیحات دفاعی کار می‌کنند. اما با وجود درک تمامی این نشانه‌های امنیتی مرتبط با تاسیسات نظامی آمریکا در ژاپن، ما باز هم خواستار امضای یک معاهده صلح با توکیو هستیم چراکه متقاعد شده‌ایم شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز متوجه است که وضعیت کنونی عادی نیست. ژاپن و روسیه هر دو مشتاق یک سازش کامل در روابطمان هستیم.

پوتین در جریان این کنفرانس خبری همچنین گفت: کشورهای خارجی به اعلام تحریم‌های جدید علیه روسیه ادامه می‌دهند اگرچه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روسیه که در مارس سال جاری میلادی ظاهرا با مداخله مسکو در انگلیس با گاز اعصاب مسموم شده بود همچنان زنده است و این نشان‌دهنده یک رویکرد سیاسی شده روسیه‌هراسی است.

وی افزود: به لطف خدا اسکریپال زنده است اما همچنان تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال می‌شوند. این یک رویکرد سیاسی شده روسیه‌هراسی است و بهانه‌ای برای راه‌اندازی جنگ‌های جدید علیه روسیه محسوب می‌شود. اگر اسکریپالی در بین نبود آنها موضوع دیگری از خود می‌ساختند و تنها یک هدف در خصوص این مساله وجود دارد و آن جلوگیری از رشد و توسعه روسیه است، چرا که کشور ما به شدت یک رقیب بزرگ محسوب می‌شود.

به گفته پوتین، هیچ منطقی در خصوص اعمال تحریم به خاطر پرونده‌های اسکریپال و نوع برخورد با پرونده جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی که به دست مقامات عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید، وجود ندارد.

پوتین گفت: این مثال‌ها بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه هستند.

وی افزود: جمال خاشقجی ترور شده است اما اسکریپال به لطف خدا زنده است در حالی که به دنبال قتل جمال خاشقجی هیچ‌کس مورد تحریم قرار نگرفته است.

پوتین تصریح کرد: به هرحال ما از منافع مردم روسیه بدون هیچ‌گونه بی‌ادبی و با نهایت آرامش و دقت حفاظت می‌کنیم و البته این وظیفه ما محسوب می‌شود. ما در این مسیر به راه خود ادامه خواهیم داد. تحریم‌ها علیه روسیه به رشد قدرت و رقابتی‌تر شدن کشورمان ارتباط دارند.

وی افزود: باز هم تکرار می‌کنم این مساله به رشد قدرت و رقابتی شدن روسیه ارتباط دارد. یک بازیکن قدرتمند و قوی در حال ظهور است که دیگران باید آن را کاملا جدی بگیرند اما آنها نمی‌خواهند. تا همین چند سال گذشته آنها عادت داشتند که فکر کنند هیچ کشور دیگری به جز خودشان وجود ندارد و ناگهان متوجه شدند که چنین کشور قدرتمندی وجود دارد و نباید آن را دست کم بگیرند.

پوتین درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز گفت: به طور کلی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این مورد که در شکست داعش پیشرفت داشته‌ایم، موافق هستم ما ضربه‌های جدی به داعش در سوریه وارد کردیم در حال حاضر خطری وجود دارد مبنی بر اینکه این گروه‌ها و گروه‌هایی شبیه به آنها در مناطق مجاور، افغانستان و دیگر کشورها مجددا مستقر شوند. نیروهای خارجی به کشورهای خودشان بازمی‌گردند و این یک خطر بزرگ برای همه ما محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: نسبت به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه مطمئن نیستم و درست بودن آن را درک نمی‌کنم، چرا که به طور مثال نیروهای آمریکایی علی‌رغم برنامه‌های مکرر واشنگتن برای خروج از افغانستان ۱۷ سال است که در این کشور مستقر هستند.

پوتین تاکید کرد که حضور نظامی آمریکا در سوریه نامشروع و غیرقانونی است.

رئیس‌جمهوری روسیه با بیان اینکه از همکاری کشورش با آمریکا در خصوص روند صلح سوریه رضایت دارد، گفت: علی‌رغم تمامی اختلافات یک گفت‌وگوی سازنده میان کارشناسان نظامی ما به ویژه نیروهای ارتش و وزارت‌های خارجه دو کشور در خصوص حل مسائل مهم در مقابله با تروریسم در سوریه برقرار است. ما به طور کلی از همکاری مشترک با آمریکا راضی هستیم.

کلید واژه ها: ولادیمیر پوتین


( ۱ )

نظر شما :