روحانی: نمی‌گذاریم تصمیم آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران محقق شود؛ ماه‌های آینده خواهند دید

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۴ کد : ۱۹۸۳۱۵۲ سرخط اخبار

رئیس جمهور گفت: ما در برابر یک تحریم ظالمانه و غیرقانونی آمریکا قرار گرفتیم.
به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در سی‌امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه کشوری، گفت: می‌دانید که در مقطع فعلی ما با دو موضوع مواجه هستیم، بنابراین شرایط ما، شرایط خاص و ویژه است.
وی ادامه داد: اولا ما در برابر یک تحریم ظالمانه و غیرقانونی آمریکا قرار گرفتیم که فشار این تحریم به طور مستقیم بر مردم عزیز کشورمان و به ویژه کارگران عزیز ما، اقشار متوسط و پایین جامعه است. من می خواهم یکی دو نکته راجع به این مسئله توضیح دهم و همه ما یعنی دولت، کارفرمایان، کارگران، کارآفرینان، بخش های مختلف تولیدی جامعه باید احساس کنیم امروز بار سنگین تری بر دوش ما است.
رئیس جمهور تصریح کرد: آمریکایی‌ها از طریق تحریم ظالمانه اخیر اولین هدف شان آن است که درآمد ارزی ما را کاهش دهند، یک منبع بزرگ درآمد ارزی ما همواره در کشورمان فروش نفت میعانات و برخی از صنایع بوده است که وابسته به تولید نفت و گاز است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حفظ ارزش پول ملی حرف کاملا درست است، تصریح کرد: معنی ساده آن این است که برابری ریال با ارزهای خارجی کاهش پیدا نکند. (این موضوع) در صورتی است که ما بتوانیم فراوانی ارز را بیشتر کنیم. شما در جامعه یا باید ارزش را بیشتر کنید یا باید تقاضا را کم کنید. راه دیگری ندارد. یا مردم باید نیازمندی شان را از ارز خارجی کاهش دهند که البته مواردی است ما الان چهارمین سالی است که در گندم خودکفا بودیم.
روحانی اضافه کرد: این به معنی بی نیازی از ارز هست ما در سال اول دولتمان حدود ۶ میلیون تن گندم وارد کشور می‌کردیم و چهارمین سال است که ما نیازی به خرید گندم نداریم این معنایش این است که نیاز ما به ارز در این زمینه کاسته می شود. (حرکت) در هر زمینه‌ای به سمت خودکفایی محصولاتی که می‌توانیم تولید کنیم معنایش این است که نیاز به ارز ما کم شده است.
وی بیان داشت: اگر ما ۹۵ درصد داروی مورد نیاز کشور مان را تولید می‌کنیم و اگر بتوانیم پنج درصد دیگر را هم خودمان تولید کنیم مواد اولیه دارو را هم در بسیاری از موارد ما تولید کننده باشیم یعنی نیاز ما به ارز کم شده است. می خواهم این مسئله در ذهن همه ما روشن باشد وقتی می‌گوییم ارزش پول ملی و قیمت ارز خارجی کاهش پیدا کند راهش این دو راه بیشتر نیست یا نیاز ما به ارز باید کاسته شود یا ارز بیشتری به دست آوریم.
رئیس جمهور اظهار داشت: در زمینه اینکه نیاز ما به ارز کم شود کار بزرگ را شما کارگران کارفرمایان تولیدگران انجام می‌دهید. ما امروز در بعضی از بخش ها صادر کننده هستیم. در بخش کشاورزی هم وارد کننده و هم صادر کننده هستیم. اول دولت ما ۸ میلیارد دلار بیشتر از صادرات، وارد می کردیم امروز تفاضل بین واردات و صادرات ۳ میلیارد دلار است یعنی به سمت خودکفایی حرکت می کنیم. وقتی این آمار را می‌گویم در دولت ما (معنایش این است‌که ) شما اینکار را انجام داده اید.
مهمترین سخنان روحانی به شرح زیر است:
کارگران در خط مقدم مقابله با تحریم های آمریکا هستند
هر واحدی که ظرفیت تولید را توسعه دهد بیشتر از منابع صندوق توسعه بهره مند می شود
هر چه تولید را بالاتر ببریم و خودکفاتر شویم، قیمت ارز پایین تر می آید
40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم
نمی گذاریم تصمیم آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران به نتیجه برسد؛ ماههای آینده خواهند دید
بازسازی سریع مراکز تولیدی، کشاورزی و دامداری در مناطق سیلزده، اولویت دولت است
هدف از تحریم ظالمانه و غیر قانونی آمریکا فشار به مردم، کارگران و اقشار ضعیف جامعه است
در شرایط تحریم، بخش تولید بار سنگین تری بر عهده دارد
خودکفایی در گندم و کالاهای دیگر به معنای کاهش وابستگی و نیاز به ارز است
کارگران، کارفرمایان و تولیدگران سهم مهمی در کاهش وابستگی به ارز دارند
خودکفایی و صادرات در صنایع و کشاورزی راه کاهش وابستگی به ارز است
هدف آمریکا از قطع صادرات نفت کاهش درآمد ارزی ماست؛ راه مقابله با آن تولید و صادرات غیرنفتی است
برخی کشورها در برابر فشار آمریکا عقب نشینی می کنند اما ملت ایران همواره ایستاده است
قدرت دولت نتیجه پشتیبانی مردم و تلاش کارگران است
سیلابها مشکلاتی برای مردم بوجود آورد، اما سال نعمت خداوند برای ملت ایران است
فقط در سیل خوزستان 150 هزار هکتار گندم زار اسیب دید، اما امسال هم نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت
شرایط کار همراه با فناوری در حال تحول است؛ وزارت کار برای آینده برنامه ریزی کند

کلید واژه ها: ایران حسن روحانی


نظر شما :