دفاع پامپئو از تصمیم ترامپ برای دور زدن کنگره جهت فروش سلاح به سعودی‌ها

۰۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۸ کد : ۱۹۸۳۶۷۳ سرخط اخبار

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا از تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور برای دور زدن قوانین کنگره جهت فروش تسلیحات به عربستان سعودی و سایر کشورهای مرتجع عربی دفاع کرد.

 دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا رسماً جمعه به بهانه «تشدید تنش‌ها با ایران» قوانین کنگره را دور زد و روند فروش چندین میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی و سایر کشورها را تسریع کرد. سناتورهای آمریکایی شب گذشته گفتند دولت ترامپ رسماً کنگره را از تصمیم برای آغاز به اجرای 22 معامله تسلیحاتی به ارزش 8.1 میلیارد دلار مطلع کرده است. 

پامپئو در بیانیه‌ای از این تصمیم دفاع کرده و گفته که دولت ترامپ به این دلیل می‌خواهد به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن سلاح بفروشد که هر گونه تأخیر در اجرای این معاملات می‌تواند منافع شریکان آمریکا را در شرایطی که ایران بی‌ثباتی در منطقه ایجاد می‌کند به خطر بیندازد.

در این بیانیه آمده است: «فروش این تسلیحات از متحدان ما حمایت خواهد کرد، ثبات در خاورمیانه را افزایش خواهد داد و به این کشورها کمک خواهد کرد در برابر جمهوری اسلامی ایران از خودشان دفاع کرده و این کشور را مهار کنند.» پامپئو گفته که تصمیم برای دور زدن قوانین کنگره قرار نیست به رویه تبدیل شود و اقدامی است که تنها یک بار انجام شده است.  

بیشتر بخوانید
تصمیم ترامپ برای فروش 8 میلیارد دلار سلاح به عربستان و امارات

سناتور آمریکایی: دولت ترامپ از تهدید ایران برای فروش سلاح به عربستان استفاده می‌کند

ترامپ بارها از معامله فروش تسلیحات به عربستان سعودی حمایت کرده است. او روز 28 فروردین‌ماه مصوبه‌ای از کنگره آمریکا که خواستار قطع حمایت نظامی این کشور از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ علیه یمن بود را وتو کرد.  


نظر شما :