طالبان: ۱۰۰ سال دیگر هم با آمریکا در افغانستان می‌جنگیم

۲۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۸ کد : ۱۹۸۶۲۰۶ سرخط اخبار

عضو ارشد مذاکره کننده طالبان در مذاکرات صلح با اشاره به عدم تعهد واشنگتن به خروج از افغانستان و پایان جنگ در این کشور، تاکید کرد که اگر آمریکا در افغانستان بماند تا 100 سال دیگر نیز طالبان به جنگ با آنها ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «شیر محمد عباس استانکزی» مذاکره کننده ارشد طالبان در مذاکرات صلح با آمریکا، گفت که این گروه آماده است تا 100 دیگر نیز با آمریکا بجنگد.

استانکزی که با راشا تودی گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: پیش‌نویس صلح توسط هر دو طرف تنظیم شده بود اما طالبان به تصمیم آمریکا در این باره کاری ندارد و همچنان به مذاکرات متعهد است.

وی افزود: موضع ما این است که جز مذاکرات هیچ راه حل دیگری برای پایان درگیری وجود ندارد. ما امیدواریم که ترامپ دوباره در تصمیم خود تجدید نظر کند و به نقطه قبل باز گردد.

ترامپ اعلام کرده بود که به‌دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در انفجار اخبر کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته بود، مذاکرات آمریکا با طالبان را متوقف کرده است. از این رو به یکباره در توئیتر خود نوشت که دیدار وی با نمایندگان طالبان در کمپ دیوید را لغو کرده است.

این در حالی است که طالبان معتقد است که حملات انتحاری صورت گرفته از سوی این گروه، پاسخی در مقابل حملات مداوم نیروهای آمریکایی و افغان است و آنها از سرزمین خود در برابر اشغال خصمانه خارجی دفاع می‌کنند.

استانکزی همچنین سخنان چند روز پیش «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره کشته شدن بیش از 1000 عضو طالبان در نتیجه حملات نیروهای آمریکایی در افغانستان را رد کرد.

وی در ادامه گفت: «اگر آنها می‌توانند هزاران نفر از ما را بکشند، چرا ما نتوانیم یک یا دو نفر از آنها را بکشیم؟ این حق ما است. ما باید از خود و مردم خود دفاع کنیم.»

عضو ارشد مذاکره کننده طالبان افزود: ترامپ در طول ریاست‌جمهوری خود در آمریکا نتوانست مسیری متفاوت‌تر از باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین آمریکا در قبال مذاکرات صلح پیش بگیرد.

وی همچنین با انتقاد از عدم تعهد واشنگتن به پایان جنگ 19 ساله در افغانستان، تاکید کرد تا زمانی‌که آمریکا رد افغانستان حضور داشته باشد، طالبان به جنگ ادامه خواهد داد.

استانکزی خاطرنشان کرد: تنها پس از امضای توافقنامه رسمی و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان می‌تواند اختلافات خود را با دیگر جناح‌های سیاسی افغانستان، از جمله دولت تحت حمایت ایالات متحده در کابل (برای برقراری آتش‌بس) حل و فصل کنند.

وی هدف از سفر هیات طالبان به مسکو را رایزنی با مقامات روسیه برای بررسی مذاکرات صلح انجام شده در دوحه عنوان کرد.

ایالات متحده آمریکا پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر، که منجر به کشته شدن 3000 نفر در شهر نیویورک و واشنگتن شد، در اکتبر 2001 به افغانستان حمله کرد.

مقامات آمریکایی طالبان را به پناه دادن به اعضای گروه تروریستی القاعده، متهم کردند. این جنگ نزدیک به دو دهه ادامه داشته است و تا ماه مارس 2019 حدود 877 بیلیون دلار برای مالیات دهندگان آمریکا هزینه داشته است.

کلید واژه ها: طالبان


نظر شما :