اتهام‌زنی‌های ضدایرانی نماینده آمریکا در شورای امنیت

۲۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۰ کد : ۱۹۸۸۲۹۳ سرخط اخبار

نماینده آمریکا در سازمان ملل در جلسه شب گذشته شورای امنیت با متهم کردن ایران به بی‌ثبات کردن اوضاع منطقه غرب آسیا، مدعی شد ایران قطعنامه 2231 را نقض کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل بامداد امروز (پنجشنبه) در جلسه شورای امنیت حول موضوع ایران با تکرار اتهامات بی‌اساس علیه ایران، خواستار محدود شدن فعالیت‌های منطقه‌ای ایران شد.

در حالی که قرار بود این نشست به بررسی هشتمین گزارش «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل درباره قطعنامه 2231 شورای امنیت بپردازد اما کرافت با ادعای اینکه ایران به یمن تسلیحات ارسال می‌کند، گفت: «ما بیکار نمی‌نشینیم تا ایران به بی‌ثبات کردن منطقه ادامه دهد».

به نوشته وبگاه «جروزالم‌پست» وی ضمن تکرار ادعای نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط ایران، اظهار داشت: «ایران به اشباع کردن خاورمیانه از تسلیحات ادامه می‌دهد، که نقض قطعنامه 2231 است. این شامل ارسال نارنجک‌انداز به عدن، موشک کروز برای حوثی‌ها و پهپاد و مواد انفجاری به سوریه می‌شود».

نماینده آمریکا در حالی مجددا ایران را به اجرای عملیات پهپادی علیه تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی متهم کرد که چند روز پیش گوترش در گزارش خود تاکید کرده بود نمی‌تواند ادعای دست داشتن ایران در این حمله را تایید کند. همچنین، سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز گفته بود که یگان‌های پهپادی آنها بوده که این عملیات را انجام داده است.

کرافت با درخواست از شورای امنیت برای تنبیه ایران گفت: «این اقدام تحریک‌آمیز (حمله به آرامکو) باید از سوی تمام کشورها محکوم شود، فارغ از اینکه چه موضعی در قبال توافق هسته‌ای دارند».

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» کرافت با تکرار مجدد شروط آمریکا برای مذاکره با ایران، هشدار داد اگر تهران به «بی‌ثبات کردن خاورمیانه ادامه بدهد»، واشنگتن نیز هر آنچه در توان داشته باشد برای محدود کردن «رفتارهای شرورانه ایران» به کار می‌بندد.

وی همچنین افزود که دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، متوسل شدن ایران به سیاست لبه‌پرتگاه جهت کم‌رنگ کردن رفتارهای خود را نمی‌پذیرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بامداد جمعه (به وقت تهران) برای بحث درباره هشتمین گزارش گوترش درباره اجرای قطعنامه شماره ۲۲۳۱ در تأیید برجام تشکیل جلسه داد. «رزماری دی کارلو»، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در این جلسه از ایران خواست از انجام آزمایش موشکی خودداری کند.

کلید واژه ها: نماینده امریکا شورای امنیت سازمان ملل


نظر شما :