تاکید «جوزپ بورل» بر تقویت همکاری با دولت بایدن درخصوص برجام

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۸ کد : ۱۹۹۹۲۴۷ سرخط اخبار

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز امیدواری برای پایان دادن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به حکومت توئیتری دولت کنونی این کشور، بر لزوم تقویت همکاری اروپا با واشنگتن درخصوص توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) خواستار تقویت همکاری این سازمان با دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» درخصوص برجام شد.

به نوشته وبگاه شبکه «الجزیره»، بورل طی اظهاراتی چند ساعت قبل از مراسم تحلیف بایدن، گفت: «همکاری‌ها با واشنگتن درخصوص توافق هسته‌ای ایران باید تقویت شود».

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت بایدن به نحوه حکومت توئیتری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا - که آخرین ساعات خود در کاخ سفید را طی می‌کند - پایان دهد.

شامگاه شنبه بود که سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس از اعلام ایران درباره آمادگی برای تولید اورانیوم فلزی به‌عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران «عمیقاً ابراز نگرانی» کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجامی خود بازگردد.

آنها در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند: «ایران هیچ استفاده غیرنظامی موثقی از اورانیوم فلزی ندارد. تولید اورانیوم فلزی  به صورت بالقوه دلالت‌های نظامی جدی دارد. تحت برجام ایران متعهد شد که به مدت ۱۵ سال در زمینه تولید اورانیوم فلزی یا انجام تحقیق و توسعه درباره متالورژی (فلزشناسی) اورانیوم فعالیت نکند».

بورل پیش از این نیز ضمن ابراز نگرانی از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران، اما گفت که از دیپلماسی برای تسهیل بازگشت آمریکا و ایران به اجرای کامل توافق هسته‌ای حمایت می‌کند.

با این حال، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه طی اظهاراتی مداخله‌جویانه، با کافی ندانستن احیای برجام، خواستار انجام مذاکراتی درخصوص فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران شد. (جزئیات بیشتر)

در تاریخ ۱۵ دی ماه سال جاری و پس از آنکه «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» از سوی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ و رئیس جمهور نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای این قانون تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرد.


نظر شما :