سوریه دخالت آمریکا و غرب در امور داخلی روسیه را به شدت محکوم کرد

۰۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۶ کد : ۱۹۹۹۳۴۲ سرخط اخبار

یک مقام وزارت خارجه سوریه گفت که بهره برداری غرب از موضوع ناوالنی دیگر کسی را فریب نمی‌دهد، زیرا غربی‌ها با استفاده از مزدورانشان درصدد آسیب زدن به چهره روسیه، ادامه هژمونی خود بر جهان و نقض حاکمیت کشورها هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سوریه دخالت آشکار آمریکا و غرب در امور داخلی روسیه را به شدت محکوم و تاکید کرد که این اقدامات بار دیگر سیاست یک بام و دو هوای غربی‌ها را  به ویژه در زمینه دموکراسی و حقوق بشر نشان می‌دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) به نقل از یک مقام رسمی وزارت خارجه این کشور آورده است: «جمهوری عربی سوریه دخالت آشکار آمریکا و غرب در امور داخلی روسیه و اقدامات تحریک آمیزی را که برای بی ثبات سازی این کشور انجام می‌دهد، محکوم می‌کند.»

وی افزود: «این اقدامات بار دیگر ریا و نفاق را که ویژگی بارز سیاست‌های غربی شده است، نشان می‌دهد به ویژه هنگامی که در مورد دموکراسی و حقوق بشر صحبت می‌شود؛ زیرا سیاست‌های غربی‌ها چه در داخل کشورهایشان و چه در خارج از  آن، آشکارا با ساده‌ترین اصول اساسی حقوق بشر در تضاد است و  در بسیاری از مناطق جهان منجر به قربانی شدن شمار زیادی افراد بی گناه شده است، علاوه بر تحریم‌های ناعادلانه اعمال شده توسط غرب که دلیل اصلی رنج بسیاری از مردم جهان است و آنها را از نیازهای زندگی مناسب و معقول شایسته انسان محروم کرده است.

این منبع در پایان تصریح کرد: «بهره برداری غرب از موضوع ناوالنی دیگر کسی را فریب نمی‌دهد، زیرا این کارها دیگر کوچکترین اعتباری ندارد و اهدافش، آسیب رساندن به چهره روسیه و استفاده از مزدوران و ابزارهای نفرت انگیز در داخل روسیه برای خدمت به دستور کار غرب در ادامه هژمونی خود بر جهان و نقض حاکمیت کشورهاست.»

همزمان با بروز برخی ناآرامی‌ها در روسیه در شنبه بعد از ظهر به وقت تهران، سفارت آمریکا در مسکو از پایش کامل اوضاع و حمایت از معترضان به دولت روسیه خبر داد.

«ربکا راس» سخنگوی سفارت آمریکا در روسیه در این زمینه گفت:«گزارش تظاهرات در ۳۸ شهر روسیه  و دستگیری معترضان و روزنامه نگاران را نظاره گر هستیم.»

وی در ادامه گفت که آمریکا از حقوق معترضان حمایت کرده و هرگونه اقدام علیه آن‌ها را محکوم می‌کند. هواداران «آلکسی ناوالنی»، منتقد دولت این کشور بعد از ظهر شنبه به وقت تهران  در حمایت از وی به خیابان‌ها آمدند.

ناوالنی روسیه روز ۲۰ اوت ۲۰۲۰ هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، علائم بیماری از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد و سپس به آلمان انتقال یافت. ناوالنی هفتم سپتامبر، چند روز بعد از آن که دولت آلمان ادعای مسمومیت وی را مطرح کرد از کما خارج شد. روسیه این ادعا  را رد و اعلام کرد آزمایش ناوالنی هیچ شواهدی از وجود این سم را نشان نداده است.

ناوالنی که تحت مجازات تعلیقی است یکشنبه ۱۷ ژانویه توسط ماموران فدرال در فرودگاه «شرمتیو و» مسکو بازداشت شده است. وی از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.


نظر شما :