رایزنی‌های فشرده وزیر خارجه برای مدیریت معضل مشترک گرد و غبار

۰۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۵:۰۱ کد : ۲۰۱۲۱۱۲ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه در راستای رایزنی‌های فشرده خود در خصوص معضل گرد و غبار، با وزیران امور خارجه کشورهای سوریه، عراق و کویت به صورت تلفنی رایزنی و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه در این تماس‌های تلفنی بر حساسیت و فوریت مدیریت معضل گرد و غبار با منشاء خارجی ریزگردها در کشورهای مختلف که منجر به مختل‌شدن زندگی عادی مردم و تهدید زندگی طبیعی شده است، تاکید کرد.

در این زمینه بین وزرای امور خارجه ایران و همتایان وی توافق شد تا یک هیات فنی کارشناسی متشکل از سازمان محیط زیست و وزارت امور خارجه و سایر نهادهای ذیربط ایران سریعا عازم دو کشور عراق و سوریه شده تا به صورت میدانی و در تبادل نظر و همفکری با همتایان خود، موضوع همکاری جمعی منطقه‌ای برای مقابله با ریزگردها را در دستور کار پیگیری سریع خود قرار داده و راهکارهای موثر و فوری را مورد بررسی قرار دهند.

در همین ارتباط با توجه به اینکه بخشی از همکاری منطقه‌ای برای مقابله با ریزگردها به مشارکت و همکاری فعال دولت عربستان سعودی بازمی‌گردد، مقرر شد تا وزیر امور خارجه عراق این موضوع را با همتای سعودی خود مورد پیگیری قرار دهد تا این کشور نیز در این ابتکار منطقه‌ای برای حل این معضل مشارکت و کمک کند.

همچنین در رایزنی‌های تلفنی وزیر امور خارجه با همتایان سوری، عراقی و کویتی مقرر شد نشست مشترک منطقه‌ای تخصصی در این خصوص برگزار شود.

وزیر خارجه کویت قول مساعد داد که موضوع اعزام هیات فنی ایرانی را پیگیری کند.

پیش از این وزیر امور خارجه در آخرین گفتگوی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود نیز این موضوع را مورد رایزنی قرار داده و وزیر خارجه ترکیه نیز آمادگی کشورش را برای مشارکت و همکاری فعال در این مشورت‌ها و همکاری اعلام کرده بود.

انتهای پیام


نظر شما :