واکنش فتح و حماس به پیشنهاد احمدی نژاد

۱۳ شهریور ۱۳۹۱ | ۲۱:۳۴ کد : ۱۹۰۶۳۵۷ سرخط اخبار

حکومت خودگردان فلسطین و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به طور جداگانه پیشنهاد محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران برای میزبانی میانجیگری مذاکرات آشتی ملی فلسطین را رد کردند.


به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آلمان، صائب عریقات از مقامات ارشد فتح در این باره گفت: محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطین در ملاقات با احمدی نژاد، پیشنهاد مطرح شده از سوی وی درباره میزبانی گفتگوها و مذاکرات آشتی میان گروه های فلسطین در تهران را رد کرد.

این در حالی است که محمدرضا فرقانی مدیرکل امور بین الملل دفتر رییس جمهور از پیشنهاد احمدی نژاد برای میزبانی مذاکرات وحدت گروه های فلسطینی از سوی ایران خبر داد و گفت: طرف فلسطینی نیز از این ایده استقبال کرد و آن را عملی دانست البته باید توجه کرد که این مسئله یک ایده است و فاصله زیادی تا عملی کردن آن وجود دارد.

عریقات همچنین در مصاحبه با شبکه اخبار فلسطین (پی ان ان ) دیدار عباس و احمدی نژاد را صریح و عمیق توصیف کرد و گفت: جامعه فلسطین از تنوع سیاسی برخوردار است و جامعه بین المللی می تواند از همه گروه های فلسطینی برای دیدارهای دو جانبه دعوت کند به استثنای اجلاس های سران و کنفرانس رسمی مانند نشست سران جنبش عدم تعهد یا اتحادیه عرب چرا که نماینده حکومت فلسطین در آنها مشارکت می کند.

وی افزود: احمدی نژاد در دیدار با عباس بر ضرورت پایان دو دستگی میان گروه های فلسطینی و وحدت میان ملت فلسطین تاکید کرد و گفت که ایران آماده میزبانی گفتگوی های آشتی ملی فلسطین است. محمود عباس هم از پیشنهادات احمدی نژاد تشکر کرد و گفت که هم اکنون روند آشتی تحت نظر مصر در قاهره انجام می شود و حماس باید توافق های قاهره و دوحه را بپذیرد و انتخابات ریاست و پارلمانی برگزار شود.

روزنامه الرای چاپ کویت هم نوشت: عباس به احمدی نژاد گفته است راه آشتی ملی فلسطین، از قاهره می گذرد و اگر می خواهید در این روند مشارکت کنید باید به سراغ قاهره بروید.

این روزنامه اضافه کرد: در دیدار احمدی نژاد و عباس، سه موضوع" تلاش ها برای برپایی دولت مستقل فلسطین، آشتی میان فتح و حماس و موضع ایران در برابر مسائل فلسطین مطرح شدند.

عزام الاحمد عضو کمیته مرکزی فتح نیز در این باره گفت: ما از هر تلاشی برای به موفقیت رسیدن روند آشتی استقبال می کنیم به شرطی که این تلاش ها از طریق مصر صورت بگیرد.

وی افزود: دیدار خوبی میان احمدی نژاد و عباس در تهران برگزار شد. موضوع آشتی ملی در فلسطین در اجلاس سران عدم تعهد در تهران، با توجه و اهمیت گذاری بسیاری روبه رو شد. در نخستین ملاقات میان احمدی نژاد و عباس، مسائل خوبی مورد بحث قرار گرفتند. رئیس جمهور احمدی نژاد نخستین مقام ایرانی است که درباره آشتی ملی فلسطین سخن می گوید و آمادگی خود را برای مشارکت در این روند اعلام می کند.

غازی حمد از مقامات ارشد حماس نیز در گفتگو با خبرگزاری فلسطینی "معا" گفت که او انتقال مذاکرات صلح فلسطین به ایران را تایید نمی کند.

وی گفت: مصر نقش بزرگی را در زمینه آشتی ملی فلسطین ایفا می کند و تسهیلات مناسبی را در این زمینه در اختیار حماس قرار داده است. در شرایط وجود حکومت جدید مصر ، این روند آسانتر خواهد بود. علاوه بر اینکه مصر از لحاظ جغرافیایی به فلسطینی ها نزدیک است.

روزنامه اماراتی الخلیج هم از غزه گزارش داد: "صلاح البردویل" از فرماندهان ارشد حماس در غزه با میزبانی ایران از مذاکرات صلح و آشتی میان گروه های فلسطینی مخالفت کرد و گفت: مصر گام های بزرگی را در موضوع آشتی ملی فلسطین برداشته است و عاقلانه نیست که این پرونده به ایران یا کشور دیگری منتقل شود.

از مدت ها پیش مذاکراتی برای آشتی و یکپارچگی میان دو دولت فلسطین در غزه (به رهبری حماس و اسماعیل هنیه) و در کرانه باختری (به رهبری فتح و محمود عباس) در حال انجام است ولی تاکنون موفقیتی به دست نیامده است.


تاکنون مصر، قطر و عربستان سعودی میزبان مذاکرات آشتی ملی فلسطین بوده اند.

کلید واژه ها: فلسطین احمدی نژاد عباس مصر فتح


نظر شما :