تکذیب حمایت ایران و سوریه از پ.ک.ک

۲۱ مهر ۱۳۹۱ | ۱۹:۵۵ کد : ۱۹۰۷۸۹۹ سرخط اخبار
رییس شورای رهبری KCK در گفتگو با BBC حمایت ایران و سوریه از پ.ک.ک را تکذیب کرد.
 
به گزارش کردپرس، پایگاه خبری بی.بی.سی ترکی، گفتگوی کوتاهی با مراد قاراییلان از سران پ.ک.ک را منتشر کرد.
 
در این گفتگو خبرنگار بی.بی.سی از قاراییلان پرسیده است: این اواخر شاهد افزایش قدرت عملیاتی شاخه نظامی شما هستیم. آیا این موضوع به خاطر حمایت های ایران و سوریه است؟ 
 
وی در پاسخ گفته است:" چرا از یاد برده اید که سال گذشته موافقت نامه نظامی و امنیتی مهمی بین ایران و ترکیه به وجود آمده و ایران به نیروهای ما حمله کرد؟ خیر. نه ایران و نه سوریه از ما حمایت نکرده اند و تمام این شایعات ساخته و پرداخته اکیپ اردوغان و داوداوغلو است. شاید به خاطر تحولات لیبی و سوریه، اختلاف نظرهایی بین تهران و آنکارا به وجود آمده باشد اما ای نموضوع مطلقا باعث نشده که ایران تمایلی برای کمک به پ.ک.ک پیدا کند."
 
قاراییلان در ادامه و درباره مذاکرات اسلو بین حکومت ترکیه و نمایندگان پ.ک.ک گفت:" آن مذاکرات و آتش بس اعلام شده از سوی ما به یک پیروزی انتخاباتی بزرگ برای اردوغان تبدیل شد و اردوغان از این فضا سوءاستفاده کرد و پس از آن که نتایج مطلوب و دلخواه خود را به دست آورد به روشنی نشان داد که عقیده ای به صلح و پایان درگیری ها ندارد."
 
وی درباره کنار گذاشتن سلاح توسط پ.ک.ک گفت:" ما را به عنوان تروریست معرفی کرده و مرتب از ما می خواهند سلاح های خود را کنار بگذاریم. اما من برای آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا یک پیام مهم دارم: باید بدانید که کردها صلح طلب هستند و تا زمانی که خواسته های کردها برآورده نشود، دموکراسی و آرامش در خاورمیانه مستقر نخواهد شد."
 
قاراییلان درباره کشته شدن غیرنظامیان در حملات تروریستی پ.ک.ک در شهرها و روستاهای ترکیه و به ویژه انفجرا شهر گازی عنتاب گفت:" ما در گذشته مرتکب خطاها و اشتباهاتی شده و از خود انتقاد کرده ایم اما قصد آسیب رساندن به غیرنظامیان را نداریم. دولت ترکیه چه مدرکی در دست دارد که ثابت کند بمب گذاری عنتاب کار ما بوده است؟"

کلید واژه ها: پ.ک.ک سوریه ترکیه


نظر شما :