توافق جدید ایران و چین در پارس‌ جنوبی

۰۴ دی ۱۳۹۱ | ۱۳:۱۵ کد : ۱۹۱۰۷۲۷ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت نفت با تشریح آخرین وضعیت توسعه فاز 11 پارس جنوبی به عنوان تنها فاز معطل مانده این میدان مشترک گازی از توافق با چین برای توسعه یک میدان دیگر گازی به جای پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد: با توجه به اظهار تمایل چینی ها، احتمال فسخ قرارداد فاز 11 وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، با گذشت نزدیک به 3.5 سال از امضای قرارداد پنج میلیارد دلاری طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت CNPC چین، با توافق دو طرف چینی ها از توسعه این پروژه مشترک گازی کناره گیری کرده اند.

بر این اساس، رستم قاسمی وزیر نفت به دنبال اجرایی کردن وعده های وزارت نفت به مقام معظم رهبری مبنی بر تعیین تکلیف قرارداد و توسعه تمامی میادین مشترک نفت و گاز، توسعه این فاز باقیمانده پارس جنوبی را به پیمانکاران ایرانی واگذار می کند.
 
علیرضا نیکزاد رهبر در گفتگو با مهر با اشاره به توافق های جدید حاصل شده بین وزارت نفت و شرکت چینی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، گفت: طرف چینی اظهار تمیل کرده است که در توسعه فاز 11 پارس جنوبی مشارکت نداشته باشد.
 
سخنگوی وزارت نفت با اعلام اینکه از این رو به زودی یک میدان جدید گازی در خشکی به شرکت چینی برای توسعه واگذار خواهد شد، تصریح کرد: بر اساس اعلام شرکت چینی، توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ویژه در بخش فراساحلی دارای ریسک بالابی بوده و به زودی یک میدان گازی که توسعه آن ریسک کمتری دارد؛ به چینی ها معرفی می شود.
 
این مقام مسئول در خصوص آخرین تصمیم گیری ها برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، اظهار داشت: با دستور وزیر نفت، توسعه بخش فراساحلی آن شامل طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سکوهای دریایی، خطوط لوله زیر دریایی و حفاری چاه های گازی به پیمانکاران داخلی واگذار خواهد شد.
 
نیکزاد رهبر با رد هرگونه توافق با پیمانکاران ایرانی برای واگذاری بخشی از این فعالیت های دریایی فاز پارس جنوبی، تاکید کرد: در حال حاضر ارزیابی عملکرد پیمانکاران خوشنام شاغل در پارس جنوبی در حال انجام بوده و به زودی توسعه پکیج های مختلف فراساحلی آن تعیین تکلیف خواهد شد.
 
سخنگوی وزارت نفت در پاسخ به این سئوال مهر که آیا قرارداد گازی چینی ها در فاز 11 پارس جنوبی فسخ شده است؟ توضیح داد: هنوز قراردادی بین دو طرف فسخ نشده اما احتمال فسخ این قرارداد و امضای یک قرارداد جدید برای توسعه یک میدان گازی خشکی بین دو طرف وجود دارد.
 
از این رو پیش بینی می شود تا چند روز آینده پکیج بخش های دریایی فاز 11 پارس جنوبی برای تصویب و اظهار نظر نهایی توسط شرکت نفت و گاز پارس به هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران ارسال خواهد شد.
 
سعید حافظی بیرگانی مدیر عامل شرکت پترو ایران هم پیشتر در گفتگو با مهر با اشاره به حضور این مجموعه در مناقصه محدود حفاری چاه های توصیفی فاز 11 پارس جنوبی، گفته بود: بر این اساس، پیشنهاد فنی و مالی 12 حلقه چاه به شرکت نفت و گاز پارس ارائه شده است.
 
شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت اخیرا فراخوان مناقصه ای محدود برای حفاری 2 حلقه چاه اکتشافی – توصیفی و 10 حلقه چاه توسعه ای را در فاز 11 پارس جنوبی را ارائه کرده است و 4 تا 5 شرکت ایرانی قرار است در این مناقصه محدود حفاری دریایی شرکت کنند. 

به گزارش مهر، قرارداد این فاز مشترک پارس جنوبی خردادماه سال 1388 با کنار گذاشتن شرکتهایی همچون توتال فرانسه و پتروناس مالزی، برای شتاب در توسعه این میدان مشترک گازی با قطر به چین به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار واگذار شده بود.
 
البته تاخیر و وقت کشی شرکت های چینی تنها مربوط به فاز 11 پارس جنوبی نیست و این شرکتهای آسیایی در طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، آزادگان جنوبی و یادآوران با تاخیرهای متعددی روبرو هستند.

کلید واژه ها: پارس پارس جنوبی فاز 11 فاز 11 پارس جنوبی 11 پارس جنوبی فاز 11 پارس 11 پارس گازی قرارداد میدان توسعه فاز 11 توسعه فاز 11 پارس چاه برای توسعه مهر وزارت نفت پیمانکاران جنوبی گاز فسخ نفت و گاز حفاری یک میدان توافق


نظر شما :