اکتشافات جدید نفتی در مرزهای عراق و ترکمنستان

۰۳ بهمن ۱۳۹۱ | ۲۰:۲۱ کد : ۱۹۱۱۸۹۵ سرخط اخبار

وزیر نفت با تشریح جزئیات اکتشافات جدید نفت و گاز در کشور از کشف میادین جدید نفت و گاز در مرز مشترک با عراق و ترکمنستان خبر داد و گفت: از سال گذشته تاکنون بیش از 2 میلیارد بشکه ذخایر درجای نفت کشف شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی امروز در حاشیه برگزاری کنفرانس اتوماسیون صنعتی ایران درباره اکتشافات جدید نفت و گاز در ایران، گفت: مطالعات و فعالیت های جدید اکتشافی در ایران از کشف ذخایر جدید نفت و گاز در مناطق مرزی با ترکمنستان و عراق حکایت دارد.

وزیر نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی توسعه فعالیت های اکتشافی و حفاری در مناطق مرزی و میادین مشترک نفت و گاز یکی از سیاست ها، اولویت های اساسی و راهبردی صنعت نفت است، تصریح کرد: هم اکنون فعالیت های اکتشافی در این مناطق ادامه دارد.
 
این عضو کابینه دولت دهم در خصوص جزئیات ذخایر جدید اکتشاف شده در مناطق شمال شرق کشور، توضیح داد: حجم ذخایر گاز طبیعی در این میدان جدید عظم و قابل توجه است اما برای اعلام دقیق رقمی از میزان ذخایر گاز کشف شده باید عملیات اکتشافی شامل لرزه نگاری و حفاری چاه های جدید تکمیل شود.
 
این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون لرزه نگاری سه بعدی در مناطق شمال و شمال شرق ایران ادامه دارد، افزود: در حال حاضر یک میدان گازی مشترک با ترکمنستان در منطقه خانگیران وجود دارد.
 
وی همچنین در خصوص اظهار نظر امروز سخنگوی وزارت نفت عراق مبنی بر کشف ذخایر جدید نفت در مرز مشترک با ایران، بیان کرد: یک میدان نفتی در مرز ایران و عراق شناسایی شده است.
 
قاسمی با اشاره به برگزاری کمیسیون های مشترک نفتی بین ایران و عراق، اظهار داشت: با توجه به اکتشافات جدید نفتی در مرز ایران و عراق مذاکراتی با این کشور همسایه انجام خواهد شد.
 
وزیر نفت با اعلام اینکه در میدان جدید نفتی کشف شده در مرز ایران و عراق احتمال وجود ذخایر گاز طبیعی هم وجود دارد، تاکید کرد: هرسال اکتشافات جدیدی در کشور انجام می گیرد که مطابق با پیش بینی های انجام شده از سال گذشته تاکنون بالغ بر 2 میلیارد بشکه ذخایر درجای نفت خام در سطح کشور کشف شده است.
 
مهدی فکور مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی اخیرا در گفتگو با مهر با اعلام کشف ذخایر بزرگ گازی در شمال شرق کشور، گفته است: بزودی جزئیات کامل این اکتشاف تشریح می شود.

کلید واژه ها: کشف گاز عراق مناطق جدید نفت نفت و گاز در مرز مرز و گاز در جدید نفت و جدید نفت و گاز اکتشافی اکتشافات میدان نفت و گاز در در مناطق ایران و عراق گاز در شمال


نظر شما :