کری: ایران هسته‌ای را نمی‌پذیریم

۰۸ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۲۹ کد : ۱۹۱۳۲۷۷ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه آمریکا که به لندن سفر کرده است، در جریان دیدار با همتای انگلیسی خود گفت که هر دو کشور همچنان مخالف هسته ای شدن ایران هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: ایران هسته ای به سادگی قابل پذیرش نیست.

وزیر خارجه آمریکا همچنین درباره موضع واشنگتن در قبال برنامه های هسته ای کشورمان اعلام کرد: فرصت برای ارائه راه حلی دیپلماتیک برای همیشه وجود ندارد اما این فرصت در حال حاضر هست.

او گفت: در صورتی که ایران تصمیم بگیرد با حسن نیت مذاکره کند، زمان هنوز وجود دارد.

جان کری در اظهاراتش در حالی تهران را به تلاش برای استفاده غیرصلح آمیز از انرژی هسته ای متهم کرد که جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده است، برنامه های هسته ای خود را با اهداف غیرنظامی و صلح آمیز دنبال می کند.

3

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: آماده ایم که برای جلوگیری از عواقب وحشتناک شکست مذاکرات با حسن نیت مذاکره کنیم.

کری مدعی شد: انتخاب در دست ایرانی ها است و ما امیدواریم که آن ها انتخاب درستی داشته باشند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در جریان دیدار خود با ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس در مورد بحران سوریه گفت که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه «باید برود».

کری از مخالفان دولت سوریه خواست تا در نشست بین المللی که قرار است پنج شنبه این هفته (دهم اسفند) در پایتخت ایتالیا برگزار شود، شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: می خواهم دوستانمان در جناح مخالف سوریه بدانند که ما صرفا برای سخن گفتن به رم نمی رویم بلکه می رویم تا درباره گام های بعدی و شاید حتی گزینه های دیگر تصمیم بگیریم.

جان کری همچنین در این دیدار بر اهمیت روابط آمریکا با اروپا و به ویژه با انگلیس تأکید کرد و گفت: ما همواره برای مقابله با بزرگ ترین چالش های جهانی در کنار یکدیگر بوده ایم.

هیگ نیز اعلام کرد که انگلیس خود را برای «افزایش حمایت هایش از مخالفان سوریه» آماده می کند.

جان کری هم چنین با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس دیدار و گفت وگو کرد. به گفته سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس، بحران سوریه از جمله محورهای اصلی این مذاکرات بود.

4

جان کری که جانشین هیلاری کلینتون شده است، در اولین مرحله از سفر ۱۱ روزه اش به کشورهای اروپایی و خاورمیانه وارد انگلیس شد.

انتظار می رود که کری در جریان سفرش به برلین با مخالفان دولت سوریه و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار و مذاکره کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که قصد دارد از این سفر استفاده کرده و پیشنهادهایی را برای ترغیب بشار اسد به کناره گیری از قدرت ارائه دهد.

هر چند روند صلح خاورمیانه از جمله موضوعات اصلی در جریان سفر کری به ترکیه، مصر و عربستان و مذاکره با مقام های این کشورها خواهد بود، اما وزیر خارجه آمریکا قصد ندارد در این سفر به اراضی فلسطین برود.

کلید واژه ها: آمریکا انگلیس سوریه دیدار مذاکره وزیر امور خارجه وزیر امور امور خارجه آمریکا وزیر امور خارجه وزیر


نظر شما :